Henjelgwa Geuretel

Pil-seong Lim

Ji-yong Kim

Scénografie:

Seong-hie Ryu

Je to vydarená mysteriózna fantasy dráma z juhokórejskej produkcie. Má dosť dobrý príbeh o mladíkovi, ktorý sa ponáhľa za svojou matkou do nemocnice, ale havaruje na ceste uprostred lesov a zranený hľadá pomoc. Pomocou dievčaťa sa dostane až do rodinného domu obývaného zdanlivo ideálnou rodinou, ale časom si začne uvedomovať, že niečo nie je v poriadku a navyše sa z lesa nevie dostať. So spracovaním som nadmieru spokojný, síce sa tu väčšinu času až tak moc neudeje a to hlavne celú prvú hodinu, ale tu to vôbec neprekáža, celý film má také zvláštne čaro, ktoré si ma získalo hneď, dej ma vtiahol hneď od stretu s dievčaťom, ktoré príde už o pár minút a potom sa už na to veľmi dobre pozerá celý čas a je radosť sledovať to postupné odkrývanie záhady. Dej sa skutočne rozbehne až v poslednej tretine, ktorá už jasne ukáže celú pravdu a rozdelenie kladných a záporných postáv a nesklame ani slušný záver. Veľmi som spokojný aj s atmosférou, spočiatku pôsobí tak príjemne rozprávkovo, ale časom je to už skôr také mierne temnejšie fantasy a tak keď práve nič výrazne zaujímavé neponúka dej, tak to s ľahkosťou zastúpi atmosféra. Herecké obsadenie je celkom slušné, hlavný hrdina Cheon Jeong-myeong nie je až tak moc výrazný, aby dokázal utiahnuť film, ale svoj účel splní, najlepšie sú jednoznačne detské postavy, hlavne skvelá Sim Eun-gyeong, ale aj zvyšok. Réžia a technická stránka sú perfektné, film má mimoriadne pôsobivý vizuál, je tu dobre budovaná atmosféra, podarilo sa vytvoriť to zvláštne čaro rozprávky, tu som veľmi spokojný. Hansel and Gretel je veľmi zaujímavý film, ktorý sa kľudne môže porovnávať aj s tými najväčšími klenotmi tohto typu, aj keď scenáristicky za niektorými z nich, ako napríklad Faunov labyrint predsa len zaostáva. Ale myslím, že tento potenciál sa tu podarilo využiť naplno. 79%(11.5.2012)

Originalitou veru tento film netrpí a začiatok sa dosti vlečie, no dynamickejšia druhá polovica to všetko vynahrádza. Hanzel a Gretel ukázal hlavne to, že rozprávka a horror od seba skutočne nemajú ďaleko. Rozprávkové a detské motívy dokázal pretransformovať do pôsobivých hororových scén a aj samotný príbeh, ikeď má silný dramatický podtext, má skutočne rozprávkovú atmosféru a záver. Násilie praktikované na deťoch je tu však spredsa len trochu moc drsné a samoúčelné. Veď samotný tento film ukázal, že strašidelný dokáže byť len obyčajný detský úsmev, či santa klaus, tak prečo sa utiekať k zbytočnej brutalite. Trochu viac tvorivosti, menej samoúčelnosti a mohlo s toho byť trochu viac ako len vydarený trendy film. (7/10)(7.12.2008)

Nádherná temná fantasy s úchvatnou vizuální stránkou a kouzelnou pohádkově-horrorovou atmosférou, která mě nejen učarovala, ale i dojala. Něco mezi El Laberinto del Fauno a El Orfanato, ovšem na asijský způsob. Po dlouhé době konečně Korea jak se sluší a patří.(27.8.2008)

Upozornenie: komentár obsahuje spoileroidné prvky. Veľmi ok. Od začiatku slušná a miestami veľmi znepokojivá atmosféra, podpovrchové napätie a veľmi iné spracovanie známeho príbehu. A tým iné myslím, že je takmer naruby, veľmi zvláštne postavené, záhadné a do veľkej miery nepredvídateľné. Myslím, že je na mieste zrovnanie s Del Torovým Faunovým labyrintom, s ktorým film zdieľa nádych rozprávky pre dospelých, samozrejme s ladením do hororu; nič extrémne kruté ani desivé tak, že vyletíte zo stoličky pravdaže nečakajte. Je to zábavné, nevšedné a ozvláštňujúce hlavne tým, ako je príbeh uchopený, ako sú doňho vkladané rozličné bizarne pôsobiace prvky, ako výborne je zvládnutá nádherná vizuálna stránka (síce občas riadny gýč, ale správny gýč). S Del Torovým filmom zdieľa aj v závere divácke rozčarovanie z koncového "bol to sen, alebo skutočnosť?", filmom však jemne prestupuje aj Lynchovská metafora na spôsob "zlo sa skrýva v každom z nás". Tak si, divák, vyber. Len tú trochu pátosu ku koncu si mohli odpustiť. 75%(14.5.2014)

Pohádkový horror pro odrostlejší děcka, horrorová pohádka pro dospělé či rodinný snímek o bandě sirotků a kouzlu Vánoc? Nevím, je tam vlastně od všeho trochu. A i přes výrazně lepší první polovinu, nemám moc co vytýkat. Stačí, když si vzpomenu na ten neprostupný hvozd (nenapadá mě film, kde by byla působivější lesní atmosféra) a hnedka mám chuť vyrazit někam k Boubínu a tam si najít tu svou "Perníkovou chaloupku".(5.12.2008)