Planeta 51

Planéta 51

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Fantasy

Velká Británie / Španělsko, 2009, 87 min

Joe Stillman

Planéta 51, mestečko Glipforg - krásne a pokľudné 50-te roky... Malomesto so všetkým, čo k tomu patrí. Domčeky s predzáhradkami, na ktorých sa konajú pikniky, deti milujú comicsy o mimozemských votrelcoch a do kín sa dostáva trojka úspešnej sci-fi "Humanacs". Táto idylka sa končí pristátim modulu s astronautom Chuckom. Jeho zdesenie nad obývanou planétou dokáže riešiť jedine bezhlavým groteskným pobehovaním po mestečku. Až stretnutie s mladým chlapcom Lemom mu dá nádej, že sa niekedy vráti na Zem. Film pracuje s množstvom gagov, na ktoré si prídu deti i dospelí... a budú to určite hlavne dospelí diváci, ktorí si prídu na svoje. Nielen pre ostrú satiru pomerov na planéte 51, ktoré sa nápadne podobajú zvyklostiam na našej modrej planéte ako je upodozrievanie, obviňovanie či manipulácia s verejnosťou, ale aj pre úžasné filmové odkazy či už vizuálne alebo verbálne ( ET, Apollo 13, Star Wars, Vesmírna Odyssea, Terminátor, Spievanie v daždi a mnoho ďaľších ). Planéta 51 disponuje hláškami, ktoré určite zľudovejú ( "Som na Facebooku." alebo "Nie je to zvláštne miesto pre anténu?" ). Bezpochyby je to veľmi vtipný, zábavný, akčný snímok, ktorý má všetky predpoklady stať sa tohtoročným animovaným zimným hitom. Prvé hodnotenie a komentár.(2.12.2009)

Nečakané dobrá rozprávka...či už Macarena, ktorá ma moc pobavila, alebo vesmírna variácia Rovera na pesničku Singing in the Rain..pre tých čo majú radi popkultúrne odkazy plus jedna hviezdička..ináč je to ničím neprekvapujúca rozprávka..presne podľa šablony...ale hlavne je celkom dobrá..a čo tak malý Votrelec?(1.1.2010)

Planéta 51 ma milo prekvapila atmosférou 50. rokov a s ňou spojenými narážkami na všetko, čo je pre tú dobu typické (sci-fi, hudba, autá, reportéri s hlbokým hlasom a klobúkom,...). Toto by však samé osebe nebolo tak zábavné, keby nejde o 50. roky nenznámej mimozemskej civilizácie "napadnutej" mimozemšťanom- človekom. Vďaka tomuto originálnemu nápadu sa potom na plátne rodí množstvo vtipov a milióny odkazov na sci-fi filmy. Škoda len, že popri sympatických postavičkách a pozlátku (vtipne vymyslený mimozemský svet) sa divákovi nedostane žiadneho poriadneho deja, ktorého je aj na film pre deti málo. Kto sa chce ale pobaviť (ako ja), dej mu ani nebude treba, lebo film nenudí ani chvíľku...vážne neskutočne vtipná záležitosť. 70%(17.2.2010)

• st.ranger

Pár vtipů z počátku, jinak pořád to samé animované klišé.(8.10.2010)

Tak tohle byl slušný scifi nářez. Samozřejmě nic světaborného, nebo přehnané originálního. V literatuře je toto pojetí, již dávno. Ale v takové příjemně animované scifi pohádce to je akorát pro potěchu. Ne každému to musí sednout, na to je to moc specifické, ale mě se to líbilo. Hlavně bylo tam několik odkazů na jiné filmy, jako třeba na E.T. Mimozemšťana. To mě taky potěšilo, že to v sobě nese i něco víc, než pouhý příběh. Jen ti domácí pejsci v podobě malých alienů, byli na mě trochu moc velký úlet.(26.4.2010)