Sen (festivalový název)

Jižní Korea, 2008, 95 min

Ki-duk Kim

Ki-duk Kim

Gi-tae Kim

Rozporuplny to kousek. Na to, ze se jedna o dilo z dilny Kim Ki-duka zpracovavajici me oblibene dream tema, to az takova bomba neni. Vicemene je to jakasi dualni Nightmare on Elm Street na asijsky zpusob. Dve spojene duse, ktere kdyz upadnou do spanku, jeden z nich proziva nocni muru a druhy namesicne vykonava to, o cem sni ten prvni. Urcite zajimavy namet, ze ktereho se ale dalo vytriskat vic a ktery je az prilis pomaly. 6/10(2.6.2010)

Emoce, jaké Kim Ki-duk představuje, mi musí absolutně sednout, aby si mě skrze ně film získal. Když se to povede (3-iron, Jaro, léto, podzim, zima... a jaro, Ostrov), omotá si mě okolo prstu. Když ne (Čas), i 90 minut je pro mě téměř utrpením a většinou banální příběhy to nezachrání, spíše naopak. Bi-mong zvládl obojí. Pocity, postavy, "souznění" odrovnalo... příběh zaujal. Hudba je výborná a podobně snovou atmosféru jsem díky ní naposledy zažil asi u Věčného svitu. Je to především její zásluha, že atmosféra nutné insomnie je téměř hypnotizující. Krásná Na-yeong Lee a sympaťák s image zálesáka Jô Odagiri jsou pak ideální pro to, aby utáhli ve dvou lidech téměř celou stopáž. Jen málo mi chybělo k naprosté spokojenosti. Téměř tradičně mě jen minul konec, který se pokouší z příběhu udělat "něco víc", ale můj dobrý dojem rozhodně pokazit nedokáže. Na to je těch předešlých 80 minut až moc silných.(13.1.2009)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $535,872(10.8.2010)

• tombac

Popravdě nevím, co si mám o filmu jako o celku myslet, budu ho nějaký čas vstřebávat... Ale jedno je jisté: Ki-duk přestřelil a svým arogantním přístupem k divákovi mě rozžhavil doruda. Ona často zmiňovaná iracionální symbióza japonštiny a korejštiny mi přišla s ubíhající minutáží vcelku nepodstatná, zápletka poutavá, melancholická hudba krásně dotvářela osudovou atmosféru s nádechem mysteriózna, v jiných snímcích obvykle výrazní herci se do rámce příběhu typově hodili a vyústění mě díky nim zajímalo... A zhruba po dvou třetinách to všechno Ki-duk (s úsměškem) začal splachovat do septiku, přičemž do výšky vyšplouchlo několik nechutných hoven. Ano, ta sebetrýzeň, její způsob a důvod třeba... Co to, sakra, mělo znamenat?!! Proč se dostaly ty dvě ženy do jedné místnosti?!! Nebudu popírat, že na Ki-dukovu adresu v tu ránu letělo několik nadávek, protože Bimong se mi v těchto sekvencích hnusil. Až vychladnu, filmu to přidá bod k dobru, takže rovnou dávám slabší dvě hvězdy. Ale, Ki-duku, varuji tě, přiště se ze mě znovu nepokoušej dělat dementa, nebo tvůj "štyk" pošlu rovnou do odpadu. ;( 3/10(31.1.2009)

• May

Film by se nemel jmenovat "Smutny sen" ale spise "Posahana mysl Kim Ki-duka". Mohl to byl hezky film, mel atmosferu, mel pribeh, mel napad a kupodivu mel i smysluplne a vtipne(!) dialogy (pominu-li absurdne vypadajici komunikaci japonce vs. korejcu, kteri na sebe mluvi ruznymi jazyky a tvari se, ze je to uplne normalni). Pribeh o protkani se reality a snu a dalsich mysterioznich prvku, ktere ne vzdy davaji tak uplne smysl, je ovsem okorenen o cosi, co at se na to koukam z jakekoliv strany, vypada stale jen jako samoucelna snaha sokovat. MOZNY SPOILER: Rekla bych, ze neni zcela tak normalni, aby si, byt lide prochazejici si skutecne krusnymi chvilemi, ve snaze oddalit spanek (podotykam ze cca po jednom, dvou dnech nespani) vrazeli dlato do hlavy nebo vyrezavali do tela ornamenty, ovsem Kim Ki-duk to vidi jinak a patrne mu prijde takove samoucelne nasili vporadku. Nevim, co si o tom filmu mam myslet; mel sve svetle okamziky, ale ty naprosto stupidni ho srazeji nikoliv do prumeru ale do odpadu, jelikoz vsechna snaha zaujmout jen podporuje teorii, ze Kim Ki-duk je egoistickej uchyl, co se s kazdym dalsim filmem snazi jen znovu z prachu vystavet byvalou kvalitu a to za kazdou cenu. Neurcite 5/10(22.10.2008)

• - Scénu, kdy se hlavní hrdinka oběsí, její představitelka Na-yeong Lee málem nepřežila. Režisér si až na poslední chvíli všiml, že herečka visí na krku, a zachránil ji. Herečka však byla v tu chvíli v bezvědomí a všichni si mysleli, že je již mrtvá. Ki-duk Kima tento moment natolik poznamenal, že další tři roky žádný film nenatočil. (Bernhardiner)

• - Predstaviteľ hlavnej mužskej postavy Jô Odagiri (Jin), hovorí počas celého filmu japonsky, hoci všetky ostatné postavy kórejsky. Dialógy vyznievajú preto veľmi neprirodzene. Kim Ki-Duk sa nikdy priamo nevyjadril, prečo je tomu tak. Vo všeobecnosti sa však predpokladá, že účelom je navodiť u diváka ešte silnejší dojem snovosti. Film sa tak odohráva v nerealistickom svete, kde nikto z divákov netuší, ktorej z hlavných postav sa vlastne sníva. (Dr.Cilka)