Josefína Mutzenbacher: Jak to skutečně bylo... díl 1.

• Česko Josefína Mutzenbacherová: ...jak to skutečně bylo 1. díl (festivalový název) (více)
Pornografický / Komedie
Západní Německo, 1976, 95 min

Josefina Mutzenbacher je mladé nezkušené a zvídavé děvče, které jednou v noci přistihne svého masturbujícího bratra při sledovaní souložících rodičů. Náhlou vzniklou situací je samozřejmě sama vrušena natolik, že svého bratra svede a navzájem se orálně uspokojí. Ať už zní scénář jakkoli absurdně, je tento úvod pouze rozjezdovou dráhou pro film, který se tak nese v odlehčeném duchu. Josefina "prolomila ledy" a objevuje postupně další a další tajemství sexu, jehož náznaky jsou všude kolem ní. Incesty s otčínem, hříchy s farářem i ještě více nezvyklá a odvažná témata se nebojí naťuknout (vlastně úplně otevřít) toto na svou dobu nadčasové dílo, které vás s partnerkou nejen příjemně naladí, ale i nenásilnou formou pobaví. (aR3Zz)

Tosim

Vhodné maximálně pro pobavení, hodnocení nad 80% je na facku. Smutným faktem zůstává, že v Německu je estetika nahého ženského těla stále neměnná. ()

Radek99 odpad!

Není to ani pořádné porno, ani jeho parodie, ale jen obskurní film... Snad jediným přínosem tohoto snímku je, že si lze uvědomit, jak výrazně se za ta léta proměnila estetika nahého ženského těla... ()

JFL

Když se porno v sedmdesátých letech dostalo do kin, čelilo tím současně výzvě, jak diváky zaujmout na ploše celovečerní stopáže. Jednou z logických cest bylo využití a přitvrdění již existujících žánrů erotických a sexploitation filmů. V případě německé produkce to znamenalo, že se porno stalo logickým vyústěním populárních lechtivých komedií přelomu šedesátých a sedmdesátých let, které zase představovaly lascivní a záměrně podvratné variace konzervativních heimatfilmů padesátých let. Tento rodokmen je přesně patrný i na nejproslulejším titulu zlaté éry německého porna, Billianově "Josefíně". Vyprávěnka o sexuálním rozkvětu titulní hrdinky důsledně kopíruje motivy a styl heimatfilmů, tedy až na to, že tentokrát mají bezstarostnost mládí, moudrost tradičních autorit a rodinná pospolitost výrazně košilatější a explicitnější podobu. Stylově pak film náleží ke kostýmní a historické linii heimatfilmů, které se opájely kašírovanou idylou devatenáctého století a vyobrazovaly život dobové šlechty či měšťanstva (druhý směr představovaly snímky oslavující prostý život na německém a rakouském venkově, obzvláště pak v alpských oblastech, na který zase karikaturně navazovaly hambaté komedie v čele s "Tři Švédky v Tyrolích" a jejich porno variace jako "Bienenstich im Liebesnest"). Právě držení hereckého stylu heimatfilmu a především pak dobové mluvy zde zakládá velkou část humoru, který zůstává zcela ztracen v překladu. Humor je ale zastřešujícím principem i pro sexuální scény, u kterých je mnohem větší pozornost než jednotlivým prostocvikům věnována expozici a jejímu rozvedení do celé scény (viz famózní sekvence s fotografem či páterem). Ostatně "Josefína" překvapí právě svým pojetím sexu, které se vymyká nejen obsesivní výkonnosti dnešního středního proudu porno produkce, ale i slastné prostopášnosti zlaté éry. Sex zde není projev touhy či chtíče, ale prostě zábava. Nesejde pak vůbec na tom s kým a kde je provozována, měřítkem je jen a pouze jaké potěšení přinese. Proto také film, ačkoli by se mohlo z expozice řady scén zdát, že z žen dělá jen objekty a komoditu, naopak stojí nad obvyklými genderovými schématy. Sympatická hrdinka naopak v jakékoli situaci zůstává zcela autonomní a svéhlavou osobou, která se ohlíží pouze na to, jestli dosáhne orgasmu, při čemž je jí zcela jedno, za jakých okolností. Na závěr si zaslouží zmínit i rozverný meta humor, který přichází ke slovu v úvodní a závěrečné pasáži filmu, kde scény původně uvozené jako diegeze náhle boří čtvrtou stěnu, když hrdinka začne oslovovat publikum, zatímco si při tom užívá tělesných radovánek. Ačkoli úspěch Billianovy první Josefiny vedle k natočení ještě řady pokračování, v žádném z nich nejen že se titulní role už nezhostila úžasně přirozená a osobitě přízemní Patricia Rhomberg, ale ani nedosahují zábavnosti, rozvernosti a sofistikované prasáckosti tohoto zaslouženého kultu. ()

Karlos80

No co, všechno má svůj vývoj i klasické péčko:-) Tolik jsem se těšil, nakonec jsem byl zklamán a příjemný večer se tedy nekonal. Krom několika málo opravdu humorně vtipných (někdy směšných) dialogů v původním dabingu, starých klasických aristokratických interiérů s přelomu století, a kostýmů to bylo o ničem..ps: bobra vážně nebrat ale "HERZOG" je prostě "KULT" ale zas jak pro koho:-)! ()

Slasher

Tak po čase další sprostá kultovka, tady sice bez věhlasnýho CZ dabingu, zato ale v super otitulkovaný půlnoční projekci - tj. potlesk za každý cumshot. Josefína je veselá groteska ("lascivní komedie"), správně ujetá, ale i -- nekecám -- podezřele slušná jako film. Rhombergová je skvělá jako nestydatá dcerka, vyloženě prkenný snad nikdo z herců, děj jde nějak kupředu, hlášky baví a hodně se tu hlásí i při akci, sympaticky není nic svatý, kouzlo navíc přidává ta barokní výtahová music (či kam to žánrově spadá). Díky Otrlý divák 2018. ()

Kulmon

Jako komedie k popukání. Tedy pokud uděláte výjimku a svou averzi k dabingu zde odhodíte. Jako já. Protože to je kult :-) Oproti současným pornofilmům tedy více zábavné, více dějové, méně přitažlivé. ()

NinadeL

Vulgárnější a známější zpracování oblíbeného pornografického románu s Patricií Rhomberg, který se pod názvem wie sie wirklich war (případně heute wär) do roku 1984 dočkal ve filmu celkem šesti dílů (a čtyřech hereček v hlavní roli). Mimo tuto sérii pak vzniklo v letech 1970-1991 dalších osm filmů. A pak cca 4 pokračování o její vnučce Heidi ;D Předlohu Die Lebensgeschichte Einer Wienerischen Dirne, Von Ihr Selbst Erzählt z roku 1906 jsem ale četla jen v laciné porevoluční edici, takže o původním tvaru textu se mohu jen dohadovat. Pikantní je, že dnes je za autora považován Felix Salten, jehož jiná práce inspirovala Disneye k Bambimu. ()

MM_Ramone

Josefína Mutzenbacherová! Môj najobľúbenejší titul z tejto starej západo nemeckej pornografickej filmovej série je snímok "Josefína Mutzenbacherová: ako to skutočne bolo, 1. diel " (Josefine Mutzenbacher - wie sie wirklich war: 1. tiel), ktorý bol natočený v roku 1976. To je proste kultové porno. V sedemnástich rokoch si to mladá Josefína prvý krát rozdala so svojim nevlastným bratom, a vtedy sa v nej prebudil neuhasiteľný sexuálny pud. Jej matka bola kurva, ktorá s radosťou mrdala s kdekým. Josefína začala jebať jej zákazníkov, neskôr súložila aj s otčimom a potom už trtkala, kde mohla. Bola to nehorázne nadržaná sexuchtivá mrcha. Šukanie, striekanie, lízanie, fajčenie, masturbácia, incest, sadomaso. Stoporené kokoty, chlpaté vlhké piče, cecky, prdele. Toto je absolútna klasika, ktorá sa stala legendou. Porno kult! **** ()

Trellíno

No ono to samozřejmě na pět hvězdiček není, to je asi všem jasný. Ale je to taková klasika a kdysi v dobách před rokem 1989 dokonce kult, že nejde hodnotit jinak. Tudíž berte těch pět hvězdiček spíše s rezervou. :-) ()

lesumir

Já věděl, že se mi ta Němčina bude jednou hodit :-) Nejsem sice žádný sběratel filmů pro dospělé, nemám oblíbené herečky ani společnosti, ale tuhle nadčasovou bombu jsem si nemohl nechat ujít. I po těch letech to má pořád navrch oproti těm dnešním, má to zajímavý děj, Rhomberg umí zahrát i něco jiného než jen sténání a dialogy byly kupodivu vtipné! Takhle by mělo vypadat pořádný „Péééčko“… ()

Frajer42

Velmi vtipná německá zvrácenost s úžasným českým dabingem. Pokud i pornografie má svůj kultovní film, pak je to tento. Ženy jsou ve filmu pěkné, leč vzhledem k soudobým trendům jsou nepatřičně ochlupené, což se někomu může líbit a jinému ne. Kdopak by si tak šikovnou Josefínu nenarazil. V tomto filmu nepohrdl ani zvrácený kněz a ani nevlastní otec. Uspokojovat se u toho člověk může a nemusí být nutně sám. Tak co řešíme. Za sebe dávám 3*. ()

Fingon

První polovina je ještě vcelku zábavnou směskou komedie a porna, ale druhá polovina už je bohužel dost o ničem. Ovšem ten závěr (kdy se narace stane silně sebevědomou) mě opravdu dostal... ()

Tomco

Porno na úrovni! Netradičné prvky, nesilené a dlhé scény, naopak nápaditosť a svižné tempo. Hairy a pussy cum forever :)) ()

Ivoshek

Mimořádně zábavná záležitost s docela fajn Patricií Rhomberg a hromadou dobře vybaveného komparsu. Příběh je samozřejmě naprosto pitomý, ale nic jiného snad ani nikdo soudný nečeká. V porovnání se současnou tvorbou v daném žánru je to navíc "Felýny". :-))) ()