Rivers of Babylon

Komedie / Drama

Slovensko, 1998, 102 min

Zopár postavičiek je trápnych do drene kosti (Miro Noga proste NIE JE xicht do celovečerného filmu, aj keby v ňom mal hrať cirkusového klauna), no Hajdu sa snaží a Hryc sa pre túto rolu narodil. Vo filme sú nevysvetlené a logicky nejasné zvraty, no záver toho veľa zachraňuje a slušne osvetluje urgentnú myšlienku. Z tých 10 celovečerákov, ktoré boli nakrútené na Slovensku od prevratu, sa tento určite zaraďuje do tej lepšej päťky. Ale je to nejaký kompliment?(20.10.2004)

• Houdini

Křišťálový glóbus - výběr, Český Lev 2 nominace: Herec HR - Andrej Hryc, Kamera(7.9.2004)

Výborná alegorie přeměny společnosti uvízlé v reálném socialismu do stadia nepřipravenosti na divoké údobí kapitalismu. Symbolický hotel coby abstraktní budova slovenského státu a dravá cesta z jeho kotelny až do ředitelské pracovny - kongeniální a fyziognomicky přesný Andrej Hryc coby metaforický obraz všehoschopného premiéra ex-rohovníka Vladimíra Mečiara... Díky jeho ,,kotelnickému" původu nepřekvapí zřetelná vazba na podsvětí a akcent na budování a využívání struktur šedé ekonomiky, nevybíravé způsoby zase dokreslují jeho dravou a přímočarou cestu nahoru... Vlado Balco natočil překvapivě silnou alegorii se zcela zřetelným a jednoduchým kódem... ,,S pánom Bohom, idem od vás, neublížil som, neublížil som, žiadnemu z vás..." :-((13.10.2007)

Jeden z mala dobrych slovenskych filmov podla uspesnej knihy.Tvrde zobrazenie reality Slovenska v obdobi "ranneho" kapitalizmu.Andy Hryc u mna stale ostane najlepsim kurico-podnikatelskym-mafianom ;)(27.2.2004)

• Radko

Rudo Sloboda o rovnomennej knižnej predlohe napísal, že tam nie je zbytočná jediná veta. Súhlasím. Na rozdiel od geniálneho Pišťankovho trojdielneho Babylonu, ilustrovaného rovnako skvelým Danglárom, je film zbytočný kompletne. Odlesky knižnej predlohy sú nezreteľné a matné. Pridané snové sekvencie úplne rozbúravajú štýl a náladu knihy. Zvolení herci sa komixovým predlohám nijako nepodobajú. Ono je fajn boriť konvencie pri spracúvaní predlohy. Ale osožné je to len v prípade, ak ten čo adaptuje sa môže s autorom predlohy porovnávať. Nespochybňujem Balca ako režiséra všeobecne, ale tu si na plecia nabral scénaristicky viac než uniesol. Pišťanek sám spomínal, že i keď sa mu nejaké veci v scenári nepozdávali, nechal to viacmenej tak, pretože bol rád, že svoje peniaze má isté. Za presadenie svojich vízií preto nejako nebojoval. No film sa mu s odstupom rokov veľmi nepozdával.(29.3.2015)

• Smok

Kniha bola o moc lepšia, tú som doslova hltal. Na tom plátne mi to prišlo také nejaké ťažkopádne a bez šťavy.(22.8.2008)

Československý postsametový dravý kapitalismus mi docela výstižně symbolizuje obraz z tohoto filmu: opilý a šťastně zamilovaný Rácz tančící a neuměle zpívající Rivers of Babylon hrané cikánskou kapelou. A stejně tak kýč, laciná prostituce a veksláctví. „Babylon budě zničený!“ (Fredy Špáršvajn) Nema problema! Jen mě mrzí, že nemůžu úplně posuzovat film sám o sobě, protože jsem dřív četl svěží Pišťankův román a tak mi nezbývá než konstatovat, že ve srovnání s předlohou působí film především jako doplňující ilustrace knížky. I když závěr je docela jiný, chudák Video-Urban... Hodně dobrá je rolička Richarda Müllera!(4.4.2012)

Ťažko považovať nejaký slovenský, ale aj český film z 90. rokov o našej "mafii", rýchlom bohatnutí atď. za dobrý. 90. roky u nás sú tak temným obdobím zmien, že natočiť v tejto dobe niečo nadčasové bolo takmer nemožné. Takže jediným skutočným kvalitatívnym kritériom je u mňa miera trápnosti diela. Z tohoto hľadiska môžu samozrejme mnohí oponovať, že Rivers of Babylon ňou prekypuje každou postavou a scénou, ja si však myslím, že i keď o nadčasovosti sa hovoriť nedá, tak kľudne by som film pustil o 10 rokov mládeži, aby si urobila obrázok, v čom sme tu žili, alebo aspoň ako sa o tom točili filmy. Česi majú Kurvahochov, my Rivers, ale oni majú aj Nahotu na prodej, takže skóre je vyrovnané. Zdá sa, že adaptácia je to slušná, knihu som nečítal, ale tie zvraty a posuny v deji nie sú tak nezrozumiteľné, aby to diváka plietlo.(8.7.2014)

Drsná metafora o cestě nahoru.(2.12.2006)

• Defaultovna

Je až fascinujúce, ako sa dá z tak mrazivej, napínavej a drsnej knižnej predlohy urobiť takáto nudná takmer až fraška. Príbeh však nestráca nič na originalite a nadčasovosti, takže udeľujem aspoň dve hviezdy.(24.2.2016)

• ancientone

Adaptácia Pišťankovho literárneho literárneho surovo-humorného podsvetia situovaného do okolia hotela Ambassador sa na obrazovke mení v kalnú stojatú vodu, kde sa ako poloskapaté ryby pohybujú postavy a ich činy v literárnej forme tak sympatické a nákazlivo vykreslené. Po čítaní knihy celá filmová verzia pôsobí ako anorektička ochudobnená takmer o všetko čo robí jej pôvodnú figúru tak podmanivú a sexy. "Piča z národného výboru" nefunguje - základný vzorec pre moje ohodnotenie filmu. Audiovizuálna forma RIVERS OF BABYLON je hádam ešte suchšia ako samotná "suchá kurva Lenka".(15.11.2012)

Komentář se ponese v klasickém duchu souboje kniha vs. film. Když mě film dokáže zaujmout více než kniha, mám bezmeznou radost. Tentokrát se tak ovšem nestalo. Nedokážu si představit diváka, který se kouká na tento film bez jakékoliv znalosti knihy. Podle mého názoru bylo ve filmu mnoho dějových skoků a divák se mohl občas ztrácet. Postavy svým chováním odpovídaly předloze a až na vyjímky (sorry pane Noga) šlo o solidní herecké výkony. Andrej Hryc je ovšem předčil rozdílem třídy, ačkoliv film se k jeho postavě zachoval velmi drze a nedovolil mu rozehrát takovou show jako v Pišťánkově knize. I tak si myslím, že Rivers of Babylon patří tomu lepšímu, co na Slovensku v 90. letech vzniklo.(27.3.2008)

Mne sa tento film tak isto v podstate pacil,urcite jeden z najlepsich slovenskych novodobych filmov,ale aj odhliadnuc od toho,je to velmi slusny filmovy material,pri ktorom som sa vobec nenudil.(27.6.2004)

• Triple H

Slabý odvar knihy. Ale Hryc celkom ujde.(29.9.2007)

• Martin741

Sonda do drsnych ponovembrovych cias hned na zaciatku 90. rokov, kedy sa zacalo divoke obdobie kapitalizmu. Ako Cechoslovak by som mal byt na film hrdy - ono ale osobne sa hlasim k cechoslovakizmu a k odkazu M. R. Stefanika /Stefanik 1870 - 1919 bol cechoslovak/. To je jedna vec, druha vec je ta, ze ja mam problem uznavat tuto ponovembrovu "tvorbu" ....... mam rad normalizacne filmy /Svako Ragan, Chalupari ....../, pretoze tam proste kvalita bola. Tu uz po kvalite niet ani chyru ani slychu. Ale za to, ze Hajdu a Hryc sa snazia, tak aspon 5 %(3.2.2013)

• Pavlík

23. 02. 2010 (59.); takový společenský vzestup se mi vůbec nezamlouvá(23.2.2010)

• Bobek15

Taký výborný námet, tak veľa sa z neho dalo vyťažiť, tak prečo musel byť tak trápne a chaoticky spracovaný?!? Mohol to byť vynikajúci film, ktorý by vďaka svojej skvelej obsahovej stránke, ktorá má vďaka svojej alegorickosti obrovskú výpovednú hodnotu, a prípadnému umnému a profesionálnemu spracovaniu mohol excelovať aj v zahraničí a konkurovať (minimálne) európskej tvorbe. Avšak neschopnosť slovenských tvorcov natočiť film, ktorý by nepripomínal lacnú televíznu inscenáciu, to bohužiaľ znemožnila.(9.10.2012)

• kebom

Somarina. za všetky blbosti stojí len absolútne nezvládnutie stvárnenia obdobia okolo roku 1989 - stánky s reklamami Lucky Strike a West, Fiat Punto na ulici, moderné budovy, oblečenie. Nezvládnuté a zbytočné až na pár vtipných momentov. Koniec celkom dobrý a dramatický, len škoda že trval takých desať minút.(29.6.2010)

Dosť veľké prekvapenie, hlavne námet je výborný. Skvelý Andrej Hryc.....75%.(26.11.2010)

Na to, že je to slovenský film je to veľmi dobré. Hrycov Rácz je moloch bažiaci po moci, brutálna sviňa, ktorá ide za peniazmi aj cez mŕtvoly, Hajdu je zas prešpekulovaný pasák, ktorý sa pre videokameru kľudne vyspí aj s osobou rovnakého pohlavia. Proste skvelá alegória amerického sna. Chudobný kurič sa stáva vplyvným a obávaným mafiánom... A kto teraz zakúri? "Neni toho boha!"(19.11.2008)

<< předchozí 1 2