Film bol natočený podľa rovnomenného knižného bestselleru Petra Pišťanka. Satirickým pohľadom uvidíme drastický vzostup jednotlivca k moci. Rácz (Andrej Hryc) prichádza ako jednoduchý človek do kotolne veľkého hotela v hlavnom meste. Možnosť regulovať a ovládať teplo hotela rýchlo prerastie u Rácza k brutálnej snahe o väčšiu moc nad priestorom v ktorom sa nachádza. Na ceste k moci a bohatstvu, počas ktorej sa odohrávajú bláznivé, dramatické i tragické príbehy postáv s ktorými sa Rácz stretáva, sa nezastaví pred ničím čo by mu bránilo k dosiahnutiu svojich cieľov. (ČSFD)

POMO

Zopár postavičiek je trápnych do drene kosti. Miro Noga proste NIE JE tvár do celovečerného filmu, aj keby v ňom mal hrať cirkusového klauna. No Ady Hajdu sa snaží a Andrej Hryc sa pre túto rolu narodil. Vo filme sú nevysvetlené logicky nejasné zvraty, no záver toho veľa zachraňuje a slušne osvetluje urgentnú myšlienku. Z tých desiatich celovečerákov, ktoré boli nakrútené na Slovensku od prevratu, sa tento určite zaraďuje do tej lepšej päťky. Ale je to nejaký kompliment? ()

Radek99

Výborná alegorie přeměny společnosti uvízlé v reálném socialismu do stadia nepřipravenosti na divoké údobí kapitalismu. Symbolický hotel coby abstraktní budova slovenského státu a dravá cesta z jeho kotelny až do ředitelské pracovny - kongeniální a fyziognomicky přesný Andrej Hryc coby metaforický obraz všehoschopného premiéra ex-rohovníka Vladimíra Mečiara... Díky jeho ,,kotelnickému" původu nepřekvapí zřetelná vazba na podsvětí a akcent na budování a využívání struktur šedé ekonomiky, nevybíravé způsoby zase dokreslují jeho dravou a přímočarou cestu nahoru... Vlado Balco natočil překvapivě silnou alegorii se zcela zřetelným a jednoduchým kódem... ,,S pánom Bohom, idem od vás, neublížil som, neublížil som, žiadnemu z vás..." :-( ()

Radko

Rudo Sloboda o rovnomennej knižnej predlohe napísal, že tam nie je zbytočná jediná veta. Súhlasím. Na rozdiel od geniálneho Pišťankovho trojdielneho Babylonu, ilustrovaného rovnako skvelým Danglárom, je film zbytočný kompletne. Odlesky knižnej predlohy sú nezreteľné a matné. Pridané snové sekvencie úplne rozbúravajú štýl a náladu knihy. Zvolení herci sa komixovým predlohám nijako nepodobajú. Ono je fajn boriť konvencie pri spracúvaní predlohy. Ale osožné je to len v prípade, ak ten čo adaptuje sa môže s autorom predlohy porovnávať. Nespochybňujem Balca ako režiséra všeobecne, ale tu si na plecia nabral scénaristicky viac než uniesol. Pišťanek sám spomínal, že i keď sa mu nejaké veci v scenári nepozdávali, nechal to viacmenej tak, pretože bol rád, že svoje peniaze má isté. Za presadenie svojich vízií preto nejako nebojoval. No film sa mu s odstupom rokov veľmi nepozdával. ()

2Pac

Jeden z mala dobrych slovenskych filmov podla uspesnej knihy.Tvrde zobrazenie reality Slovenska v obdobi "ranneho" kapitalizmu.Andy Hryc u mna stale ostane najlepsim kurico-podnikatelskym-mafianom ;) ()

Anderton

Ťažko považovať nejaký slovenský, ale aj český film z 90. rokov o našej "mafii", rýchlom bohatnutí atď. za dobrý. 90. roky u nás sú tak temným obdobím zmien, že natočiť v tejto dobe niečo nadčasové bolo takmer nemožné. Takže jediným skutočným kvalitatívnym kritériom je u mňa miera trápnosti diela. Z tohoto hľadiska môžu samozrejme mnohí oponovať, že Rivers of Babylon ňou prekypuje každou postavou a scénou, ja si však myslím, že i keď o nadčasovosti sa hovoriť nedá, tak kľudne by som film pustil o 10 rokov mládeži, aby si urobila obrázok, v čom sme tu žili, alebo aspoň ako sa o tom točili filmy. Česi majú Kurvahochov, my Rivers, ale oni majú aj Nahotu na prodej, takže skóre je vyrovnané. Zdá sa, že adaptácia je to slušná, knihu som nečítal, ale tie zvraty a posuny v deji nie sú tak nezrozumiteľné, aby to diváka plietlo. ()

Smok

Kniha bola o moc lepšia, tú som doslova hltal. Na tom plátne mi to prišlo také nejaké ťažkopádne a bez šťavy. ()

Arsenal83

Bestseller nebestseller, Pišťánek dopadol ako dopadol a Mufti je tu ďalej. Zatiaľ. Táto paródia na spoločenské javy sa mi nepáčila. Zbytočne vulgárna a postavy vybrané slabo, okrem Hryca, ten sa k tomu hodil, ale zvyšok je taký, že vlastne krivohub Soltesz neskôr napísal Sviňu a toto je ako keby jeho predobraz. Atmosféra deväťdesiatok chytená dobre, veď vtedy sa to točilo, takže to tiež nie je extra plus. ()

ancientone

Adaptácia Pišťankovho literárneho literárneho surovo-humorného podsvetia situovaného do okolia hotela Ambassador sa na obrazovke mení v kalnú stojatú vodu, kde sa ako poloskapaté ryby pohybujú postavy a ich činy v literárnej forme tak sympatické a nákazlivo vykreslené. Po čítaní knihy celá filmová verzia pôsobí ako anorektička ochudobnená takmer o všetko čo robí jej pôvodnú figúru tak podmanivú a sexy. "Piča z národného výboru" nefunguje - základný vzorec pre moje ohodnotenie filmu. Audiovizuálna forma RIVERS OF BABYLON je hádam ešte suchšia ako samotná "suchá kurva Lenka". ()

Iggy

Československý postsametový dravý kapitalismus mi docela výstižně symbolizuje obraz z tohoto filmu: opilý a šťastně zamilovaný Rácz tančící a neuměle zpívající Rivers of Babylon hrané cikánskou kapelou. A stejně tak kýč, laciná prostituce a veksláctví. „Babylon budě zničený!“ (Fredy Špáršvajn) Nema problema! Jen mě mrzí, že nemůžu úplně posuzovat film sám o sobě, protože jsem dřív četl svěží Pišťankův román a tak mi nezbývá než konstatovat, že ve srovnání s předlohou působí film především jako doplňující ilustrace knížky. I když závěr je docela jiný, chudák Video-Urban... Hodně dobrá je rolička Richarda Müllera! ()

Defaultovna

Je až fascinujúce, ako sa dá z tak mrazivej, napínavej a drsnej knižnej predlohy urobiť takáto nudná takmer až fraška. Príbeh však nestráca nič na originalite a nadčasovosti, takže udeľujem aspoň dve hviezdy. ()

Hamaradža

Toto je už dnes veľká kuriozita a absurdita - režijne i scenáristicky absolútne nefunkčné, nezachytávajúce takmer nič z legendárnej Pisťankovej predlohy. Hryc je celkom dobre obsadený, zvyšok osadenstva (na čele s Balcom) však robí všetko možné, len nie rozpráva zaujímavý (a zrozumiteľný) príbeh (aj keď v závere možno pozorovať akýsi pokus o katarziu, vypovedajúcu o mafiánsky-Mečiarovských 90s). Aj tak však film nemožno jednoducho a sebavedomo hodiť do odpadu - rokmi získal jedinečnú 90tkovú atmosféru, plnú rarít ako Godfather Stano Dančiak, Ivo Gogáľ z Jugošky, alebo drag queen Richard Műller. ()

Had6

Komentář se ponese v klasickém duchu souboje kniha vs. film. Když mě film dokáže zaujmout více než kniha, mám bezmeznou radost. Tentokrát se tak ovšem nestalo. Nedokážu si představit diváka, který se kouká na tento film bez jakékoliv znalosti knihy. Podle mého názoru bylo ve filmu mnoho dějových skoků a divák se mohl občas ztrácet. Postavy svým chováním odpovídaly předloze a až na vyjímky (sorry pane Noga) šlo o solidní herecké výkony. Andrej Hryc je ovšem předčil rozdílem třídy, ačkoliv film se k jeho postavě zachoval velmi drze a nedovolil mu rozehrát takovou show jako v Pišťánkově knize. I tak si myslím, že Rivers of Babylon patří tomu lepšímu, co na Slovensku v 90. letech vzniklo. ()

Martin741

Sonda do drsnych ponovembrovych cias hned na zaciatku 90. rokov, kedy sa zacalo divoke obdobie kapitalizmu. Ako Cechoslovak by som mal byt na film hrdy - ono ale osobne sa hlasim k cechoslovakizmu a k odkazu M. R. Stefanika /Stefanik 1870 - 1919 bol cechoslovak/. To je jedna vec, druha vec je ta, ze ja mam problem uznavat tuto ponovembrovu "tvorbu" ....... mam rad normalizacne filmy /Svako Ragan, Chalupari ....../, pretoze tam proste kvalita bola. Tu uz po kvalite niet ani chyru ani slychu. Ale za to, ze Hajdu a Hryc sa snazia, tak aspon 5 % ()

shyster

Kniha je rozhodně o dost lepší. Ale i tak se podařilo filmu alespoň trochu vyjádřit atmosféru knížky a za to díky. Andy Hryc i Ady Hajdu tu hrají perfektně. ()

honajz2

Z potenciálně slibného podobenství na devadesátá léta a neschopnost s naložením náhle nabyté svobody vypadla rádoby-bláznivá a rádoby-satirická fraška, ze které hlubší scéna sem tam vypadne, ale všechny jsou utopeny v tomhle nešťastně zvoleném stylu. A ten nezachrání ani dokonale slizký Andrej Hryc, kterému tahle role dokonale sedla (a to jsem se bál, že hrát neumí, ale nemůžu soudit jen z Dukátové skály :D) a ani úžasný úvod, který mě okamžitě upoutal, ale bohužel mě to ve stejném nadšení nedokázalo udržet dlouho. Jak píše Anderton, my máme Dědictví, Slováci Rivers of Babylon, ale Dědictví je pro mě poutavější i více vypovídající, byť zde zase nemusím vše chápat, když situaci devedasátek na Slovensku zas tak neznám. Mimo mi to přišlo i tak, už jen kvůli naprostému minimalizovaní všech krimi a thrillerových prvků, které by to mohly krásně obohatit. 2* ()

Topco

Vôbec to nebol extra zlý film! Andy Hryc a Vlado Hajdu boli obsadení doslova famózne! Škoda však nevýraznej réžie a najmä slabého scenáru, ktorý sa pomocou vnútorných monológov snažil o filozofický presah a kritiku spoločnosti. O čosi šikovnejší režisér, premakaný scenár a máme tu pomaly kultový slovenský počin. Škoda, lebo Hrycov a Hajduov talent je tu badateľný... 6-7/10 ()

Wormboy

Mne sa tento film tak isto v podstate pacil,urcite jeden z najlepsich slovenskych novodobych filmov,ale aj odhliadnuc od toho,je to velmi slusny filmovy material,pri ktorom som sa vobec nenudil. ()

SeanLSD

Povedzme to tak, že sa snažili... - a na pomery mŕtvej slovenskej kinematografie 90. rokov aj celkom so cťou obstáli. Kniha je samozrejme úplne iná liga, a to aj v rámci svetových merítok. Z drsnej a pritom nesmierne zábavnej grotesky metaforujúcej slovenskú (a širšie východoeurópsku) realitu 90. rokov o vzostupe nových mocipánov sa do filmovej adaptácie v porovnateľnej kvalite prerodila iba hlavná postava - nie životná, ale nadživotná rola Andyho Hryca. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc