Film bol natočený podľa rovnomenného knižného bestselleru Petra Pišťanka. Satirickým pohľadom uvidíme drastický vzostup jednotlivca k moci. Rácz (Andrej Hryc) prichádza ako jednoduchý človek do kotolne veľkého hotela v hlavnom meste. Možnosť regulovať a ovládať teplo hotela rýchlo prerastie u Rácza k brutálnej snahe o väčšiu moc nad priestorom v ktorom sa nachádza. Na ceste k moci a bohatstvu, počas ktorej sa odohrávajú bláznivé, dramatické i tragické príbehy postáv s ktorými sa Rácz stretáva, sa nezastaví pred ničím čo by mu bránilo k dosiahnutiu svojich cieľov. (ČSFD)

Motinski

Trpká komédia, miestami satira na spoločnosť, občas trápny nepodarok skvelej knihy. Jednoducho povedané, osobitý mišung. Na Slovenské pomery ide o zaujímavejší kúsok, ale často prehrávajúci a s postavami pri ktorých neviete čo si o nich myslieť. Jediný kto ma ako tak oslovil bol Andy Hric. Film vie byť omamujúci a podivný, no že by ma bavil aspoň na piemerne 3* nemôžem povedať. Dej je viac metaforou ako uceleným príbehom čo by si ma získal na svoju stranu. ()

Autogram

Nepochybne je tu Hryc vo svojej koži, akoby mu to niekto napísal na požiadanie. Napriek tomu som film pozeral s minimálnym záujmom, a to si dotyčné obdobie dobre pamätám. Určite mi vo filme vadilo vytrhávanie epizód z nejakého väčšieho celku, pričom postavy neboli dostatočne predstavené a tak mi úplne všetky zostávali ľahostajné. Slabšie tri hviezdy a viac to nepotrebujem vidieť. –––– Možno som bol zbabelec, ale präcu som považoval za poslednú možnosť, ako prísť k peniazom. –––– Vieš, kto som? Povezieš ju ako krehkú nádobu. A ručíš mi za ňu životmi svojich detí. –––– DOBRO nemá v sebe tú uhrančivosť a príťažlivú silu ako ZLO. ()

Bobek15

Taký výborný námet, tak veľa sa z neho dalo vyťažiť, tak prečo musel byť tak trápne a chaoticky spracovaný?!? Mohol to byť vynikajúci film, ktorý by vďaka svojej skvelej obsahovej stránke, ktorá má vďaka svojej alegorickosti obrovskú výpovednú hodnotu, a prípadnému umnému a profesionálnemu spracovaniu mohol excelovať aj v zahraničí a konkurovať (minimálne) európskej tvorbe. Avšak neschopnosť slovenských tvorcov natočiť film, ktorý by nepripomínal lacnú televíznu inscenáciu, to bohužiaľ znemožnila. ()

kebom

Somarina. za všetky blbosti stojí len absolútne nezvládnutie stvárnenia obdobia okolo roku 1989 - stánky s reklamami Lucky Strike a West, Fiat Punto na ulici, moderné budovy, oblečenie. Nezvládnuté a zbytočné až na pár vtipných momentov. Koniec celkom dobrý a dramatický, len škoda že trval takých desať minút. ()

Martinius

po prezreti tohto vytvoru sa mi natiskala otazka: je to este stupidnejsie ako knizna predloha alebo nie je? rivers of babylon totiz nie je ani komedia (vtipna bola jedine scenka, kedy gogal autom strhol koberec pred hotelom), ani drama, ani (akoze)mafiansky thriller. vzhladom na tvorivu neschopnost rezisera i predlohy by sa to cele dalo alibisticky klasifilovat ako akysi poloromanticky postsocialisticky umelo pozliepany gyc. maglajzovy gyc s pasakom s dusou basnika, s mafianom, ktory posobi skor dementne ako hrozivo (kam sa hrabe hryc na romana fratrica), so zbytocnym komparzom (noga), s estebakom trapnostnej kategorie kamenaku (danciak) a onaniou pseudofilozofickych myslienok, ktore sa reziser snazi do filmu natlacit na ukor deja. trapny je vztah mafiana s ezoterickou, trapne su aj rozne detaily vyplyvajuce z filmarskej povrchnosti (napriklad v 1989-tom este nebola policia ale "VB", pred revoluciou neexistovala firma mediaprint kapa a budovu VUB na nivach postavili az v 1997-om...). ako parodia na meciarizmus film zlyhal obsahovo naplno. rivers of babylon vo mne vyvolal depku. depku z toho, ze na slovensku sotva existuje nieco lepsie. alebo ak existuje, nedostane sancu, lebo tu vladnu kadejaki pistankovia, matkinovia, desmod ci taslerovia... ()

kamil.i

Jeden z lepších slovenských filmov. Mám ale pocit, že za svoje kvality vďačí výlučne knižnej predlohe. Škoda niektorých amatérskych, až trápnych scén. Na druhej strane film dobre funguje ako celok a má obstojne zvládnutý záver. ()

tomashrabek

FIlm má kopu neduhov deväťdesiatych rokov, a je ich dokonalým odrazom nielen po obsahovej, ale i formálnej stránke. Ak ste nečítali predlohu, prajem veľa šťastia s jeho pochopením. Namiesto jej osekania totiž autori pristúpili k takmer vyčerpávajúcemu prepisu motívov, ktoré sú však pre dva hlavné archy (Urban a Rácz) často zbytočné. Casting je až na skvelého Hryca často mimo a i zo scenáru je cítiť, že Pišťanek si od filmu veľa nesľuboval. Škoda. Výbornej knihe by pristala nová adaptácia v podobe minisérie. Počuješ, HBO? ()

edie sedgwic

Ja aj celkom chapem tu metaforu a ocenujem jej spracovanie, napriek tomu mi bolo miestami trochu trapne. Postavy to s grotesknostou tak trochu prehnali. ()

cure

Film, ktorý sa absolútne minul účinku, čo si môže na svoj vrub pripísať najmä režisér, scenárista a príšerný kasting. ()

shulooo

Mozno by som to hodnotil vyssie, keby kniha nepatrila k mojim najoblubenejsim a nepoznal som ju takmer naspamat. Priemerny slovensky film. ()

ladybird32

Konečne som sa to odvážila pozrieť, trilógia Petra Piščánka patrí k mojim naj, prečítané mnohokrát, ale toto bolo celé zle ! Predstavovala by som si to tvrdšie, vulgárnejšie, toto tu bol veľmi slabý odvar, inscenácia ( Dančiak, Noga ), jediné príjemné prekvapenie bol Hryc, neviem si predstaviť lepšieho Rácza. ()

Biopler

Pišťanekovu knihu som nečítal, ale na základe videného prehlasujem, že si zaslúži iste oveľa lepšiu adaptáciu akú nám predstavil Vlado Balco. Ten režisér je neschopný, lebo film pôsobí zväčša malátne a chaoticky. Ako celok mi dielo pripomínalo mnoho torz, ktoré neviem logicky či systematicky prepojiť. Čo to bolo za postavičku, ktorú stvárnil Dančiak? Kam sa podel pôvodný majiteľ hotela a pod.? Hodnotným sú myšlienky z knihy, ktoré nám prezentuje akoby vnútorný hlas postavy, ktorú stvárnil Ady Hajdu. Taktiež súhlasím, že snímku z bahna zdvíha Andrej Hryc, ktorému ľahko uveríte kuriča i mafiána. ()

mvukotic

Dej knihy celkom dobre extrahovany, hoci vedlajsie postavy dostali velmi malo priestoru. Mrzi ma vsak, ze tvorcovia nedokazali preniest surovu miestami az primitivnu atmosferu na platno. Netvrdim, ze podstatu a myslienku autori nevystihli, iba si myslim, ze formalne sa film s predlohou znacne mina. Niektore Hrycove vystupy, ktore mali zrejme ulohu zabavit, vyzneli cudne az infantilne (Raczove predvadzanie sa pred Silviou v kotolni, premena na zlatu postavicku pri sulozi s Lenkou, opity Racz atd.). Pri tom s urcitymi upravami by mohli vystihnut surovu a agresivnu naturu hlavneho hrdinu. Rovnako mi nesedela snova atmosfera a filozofovanie Urbana v podani inak dobreho Adyho Hajdu. Skoda, pretoze knihu mam velmi rad. ()

TomJ

Nemozem suhlasit. Hryc bol vyborny kuric :). Plejada skvelych slovenskych hercov a vobec. Bol to skvely film. ()

winstonik

Hoci Peter Pišťanek nebol veľmi spokojný s prevedením jeho predlohy, nie je to až taká filmová katastrofa - o to viac, ak uvážime, že v 90. rokoch to s filmovými počinmi na Slovensku poriadne škrípalo. Faktom je, že jedna časť majiteľov kapitálu vznikla presne odtiaľto. Tá druhá, silnejšia, vzišla z komunistických kádrov. Na to netreba pri sledovaní filmu zabúdať. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc