Umírající zvíře

Elegy

Umierajúce zviera

Drama / Romantický

USA, 2008, 107 min

Kingsleyho přestalo bavit, že si z něj všichni dělají srandu, odložil tupé a stařecké přehrávání a vzmohl se k oscarovému výkonu ve filmu, jenž má hodně pomalé tempo, nevyhne se několika slabším (nudnějším) místům, ale je natolik inteligentní a životními pravdami a zkušenostmi nasáklý, že to ustojí se ctí. Jednohubková sedmdesátka, kterou už asi nikdy neuvidím, ale je mi jasné, co na ní akademici uvidí. P.S.: Chápu, že se český název odráží od jména knižní předlohy. To mi ale nebrání ho označit - nejen z marketingového hlediska - jako stupidní a nešťastný.(10.9.2008)

Poslechněte si tohle: před 200 000 lety první Homo sapiens uzřel bludičku ženského pohlaví. Po uvolnění Fenylethylaminu se začal červenat, bludička taktéž a prostě láska jako trám... Říká se taky, že člověk (zamilovaný člověk) má strašný nutkání svou lásku ochraňovat, být s ní. Tak hergott, proč nechal Kingsley mou milovanou Penélope na holičkách ve chvíli, kdy po něm toužila? Člověk pak začne přemýšlet, zda-li byla jejich láska opravdu opravdová. Co když on toužil po pevné kůži a ona po tučném kontě? No, film říká, že se milovali, ale prostě v mém mozku hlodá brouk jménem Pochyby a ten říká, že jsem jim to moc nevěřil. Ale herecké výkony zmiňovaných herců nepotřebují komentář epických rozměrů. Byli boží.. P.S.- červenáte se? Tak se červenejte.. Čau(20.3.2009)

Pochmurná sonda do života postaršího muže, který mu nabourá mladá žena. Příběh bez klišé, na kterém jde od začátku poznat, že je z dílny Isabel Coixet, její cit je nezaměnitelný. Ben Kingsley je stále fešák, sice bych to moc k jeho jedinému oscarovému výkonu v Gandhim nepřirovnával, ale stále ve vysoké formě. Penélope Cruz neodolatelná a skvěle vybrána do role sofistikované ženy. Dramatická hudba skvěle ladila k atmosféře spíše evropsky laděného romantického filmu. K úplné dokonalosti chybí, nebo spíše přebývá délka, být to malinko kratší, neuškodilo by.(29.9.2008)

Aj napriek tomu, ze tento film ma klasicku zapletku, skoro nic vas neprekvapi, ale...To ale je tak silne, ze nemozem dat menej ako 5 hviezdiciek. Herecke vykony, atmosfera, ta naliehavost, akou bol film podany...Toto vsetko ma dostalo do kolien... Plus hudba, ktora mi isla az pod kozu. Oskarovy vykon Bena Kingsleyho a Penelope Cruz.(30.8.2008)

Tento film mi otevřel oči. Není to ledajaké otevření a la styl važ si toho, co máš a nečum tak blbě na svůj život, ale je to Satori (to pravé nakopnutí). Láska, co je víc...?(3.5.2010)

• - Natáčení probíhalo v kanadském Vancouveru. (Terva)

• - Snímek byl natočen na motivy románu "The Dying Animal", který napsal Philip Roth. (Terva)

• - V jedné z prvních scén filmu se objeví Javier Bardem, tehdejší přítel a posléze manžel Penélope Cruz. Bardem ve scéně, kdy Consuela poslouchá v aule přednášku, sedí o několik řad za ní. (novoten)