Umírající zvíře

Elegy

Umierajúce zviera

Drama / Romantický

USA, 2008, 107 min

Sobecké zranitelné Zvíře a čarovně okouzlující Kráska. Těžko říct, kolik zásluh přisoudit citlivé režii, silné látce z předlohy nebo uchvacujícím hereckým výkonům, pravdou totiž zůstává, že tahle kombinace hypnotizuje od prvního do posledního dialogu. Ať už jde o blízká témata žárlivosti či nestálosti nebo o ty vzdálenější typu stáří, nelze než se opatrně dopointovanému příběhu klanět.(8.11.2010)

Toto je dvěma slovy NÁDHERNÝ SNÍMEK! Kdybych se někdy ( třeba v příštím životě :o) stal režisérem nechtěl bych nutně natočit agenta Bournea, Seven, Alien....., ale tento snímek! Zde se bojím napsat jakýkoliv komentář, abych " nepoškodil " celkový nádherný dojem, který ve mně snímek vyvolal. Tento film jsem si pustil v Ne večer bez nijakých větších očekávání a dostalo se mi vskutku nádherného zážitku. Nádherná kamera J. Claude Larrieli, brilantní střih, vynikající herecké výkony Bena Kingsleyho a Penelope Cruz. Na Penelope se nejenom nádherně dívá, ale doufám, že tímto výkonem definitivně přesvědčila veškeré pochybovače, že umí i hrát a to více než dobře. Ale i vedlejší herecké obsazení v podobě Dennise Hoppera ( kterého jinak moc nemusím) a Patricie Clarkson ( tu naopak mám velmi rád ) bylo trefou do černého. Vše podpořeno brilantní režií Isabel Coixet a doplněno o nádherně smutnou klavírní hudbu! Opravdu dechberoucí zážitek, kde jsem doslova visel pohledem na obrazovce a vychutnával si každičký záběr ( detail). Smekám a vzdávám hold všem zůčastněným! p.s.1 nádherná klavírní hudba při závěrečných titulcích pouze umocnila, už tak můj neskutečný zážitek z tohoto snímku, pouze škoda, že jsem se po celou dobu nemohl spolu s hudbou kochat pohledem na pláž a tvůrci tento záběr ustřihli příliš brzy ( pro mě ) .......... p.s.2 určitě si přečtu předlohu!(23.3.2009)

For Me 82%(11.6.2010)

Velice zajímavé a poutavě vyprávěné drama o vztahu krásné mladé ženy a stárnoucího, marně se plynoucímu času bránícího muže. Díky knižní předloze nezůstává nic na povrchu a díky charisma obou hlavních představitelů probíhá pod záíkladní linkou vyprávění několik rozmáznutých vrstev, v nichž si divák může téměř volně domýšlet a skoro i vymýšlet, co se v těchto komplikovaných duších asi děje.(13.5.2011)

Ak by som dopredu vedela, že aj tento film bude hrať na city cez 100 krát opozeranú tému nejakej zdravotnej diagnózy, asi by som mu nedala šancu. Stalo sa však to, že už po prvých 10 minútach tohto snímku som si vravela: "Už ma majú!". Elegy je totiž nesmierne nežným až citlivým snímkom, mužská a ženská rola nemohla byť lepšie herecky obsadená (aj keď Ben Kingsley u mňa nikdy nebodoval ani ako chlap ani ako herec, tentokrát zahral bravúrne, Penelopka si ako vždy obhájila miesto v mojej topke). Pomalá réžia postupne odhaluje túžby ľudského srdca (nielen ženské krivky Penelope Cruz) a vyusťuje do pôsobivého melancholického zážitku.(30.11.2008)

• - Snímek byl natočen na motivy románu "The Dying Animal", který napsal Philip Roth. (Terva)

• - V jedné z prvních scén filmu se objeví Javier Bardem, tehdejší přítel a posléze manžel Penélope Cruz. Bardem ve scéně, kdy Consuela poslouchá v aule přednášku, sedí o několik řad za ní. (novoten)

• - Penélope Cruz získala v roce 2008 za roli Consuely Castillo cenu LAFCA v kategorii nejlepší herečka. (Terva)