Umírající zvíře

Drama / Romantický

USA, 2008, 107 min

Dokonalý film.(4.9.2008)

• heyda

Bych to přejmenoval na: Umírající nudou. Jedna hvězda je především za okouzlující Penélope.(14.5.2014)

musím vrelo súhlasiť s celým POMOvým komentárom, výborný strih, geniálne napísaný, obsadený, zahraný, zrežírovaný, postrihaný . . . Hopper bol božský, o ústrednej postave v podaní majstra Kingsleyho ani nehovoriac, Meyer s Coixetovou a Benom Kingsleym prenikli veľmi hlboko do duše starnúceho muža so strachom zo zodpovednosti a veľmi hrdým machovským egom . . . výborný film(3.12.2008)

„Je možné, že tohle je poprvé, co si spolu doopravdy povídáme?“ – „No...po dvaceti letech šukání to není tak zlý. Znám dost lidí, kteří se k tomu nedostali ani po čtyřiceti letech manželství.“ Umírající zvíře je velmi pocitový film, a pokud se nedokážete dostat na stejnou vlnu, filmem se dost možná pronudíte. Mně se však naštěstí „naladit“ podařilo. Lví podíl na tom má opravdu výborná klavírní hudba (hlavně Erik Satie!), která možná nejenom, že doplňuje atmosféru, ale místy ji dokonce tvoří. Ovšem je jedině dobře, že film neobsahuje jen jednostranný typ emocí, nechybí zde totiž ani humor (který je trochu hořký, cynický) a také spousta životních pravd. Samotnou kapitolou je ústřední herecká dvojice (nelze však opomenout i výtečnou Clarkson s Hopperem ve vedlejších rolích). Penélope se zde skvěle ztotožnila se svojí postavou. Zprvu působí jako éterická bytost z jiného světa, ale postupně se hlavnímu hrdinovi (a publiku) otevírá (ne však zcela, což je jedině dobře) a každým okamžikem je krásnější (a tím teď rozhodně nemyslím pouze zevnějškem). Ben Kingsley pro změnu ukázal, že rozhodně patří mezi ty obdařené herce, kteří mohou jen statický stát (či sedět), mlčet a pouze obličejem zprostředkují divákovi vše, na co jejich postava myslí. Jakože já se do jeho Davida dokázal vcítit velmi rychle, ať už kvůli jeho upřímnosti směrem k divákovi („Znovu jsem našel vnitřní rovnováhu a svou nezávislost…komu se to snažím namluvit?!“) či všem těm na první pohled skrytým obavám a tužbám (při každém Davidově návratu domů jsem čekal na tu konkrétní zprávu stejně naivně až dětinsky jako on). Za slabší na snímku považuju linku se synem a pak úplný závěr (kde se mohlo víc přitlačit na pilu). Celkově to vidím na silné 4*, třeba při další projekci přihodím i tu poslední hvězdu. „Krásná ženská je nápadná, vyčnívá z řady. Nemůžeš ji přehlédnout.“ – „Ale nitro nám uniká. Vidíme jen krásnou skořápku. A ta krása nás nepustí hlouběji...jo, jsme tak oslněni zevnějškem, že dovnitř nikdy nenahlédneme.“(29.3.2015)

Výborné obsazení hraje parádně, ale převést romány Philipa Rotha do filmové řeči se prostě dlouhodobě nedaří. Není divu, jeho texty se těmto pokusům vyloženě vzpírají. Film Umírající zvíře sice je lepší než Lidská skvrna, ale k vyššímu než mírně nadprůměrnému hodnocení to stejně nestačí.(31.1.2009)