Vrabčák (festivalový název)

(festivalový název)

Drama / Poetický / Romantický

Hong Kong, 2008, 87 min

• Renton

Scénář: Kin Chung Chan, Chi Keung Fung .. Košile, moucha, vrabčák, deštník, ... a hlídejte si své kapsy. Prostoduchá, byť na nic si nehrající, první polovina o partě kamarádů z cechu kapsářského celkem zaručeně utahá. Johnny To vyměnil mafoše za kapsáře, vypustil akční složku a do dosti vyprázdněného, k uzoufání pomalého, vyprávění (místy jde spíše o polodokumentární toulání se městem) přidal mimózní hudbu. V druhé polovině nám pak jde skupinka do křížku s dobrosrdečným pantátou, který pod svým křídlem omezuje jednu dívku.. Nudná peripetie. Snímek spíše o náladách, který mi dobrou náladu nezařídil. Lámu hůl, Johnny To není nic pro mě.(11.4.2009)

Výtah, akvárko, obkličující mrzáci, cigaretový polibek... To jsou okamžiky, kde je snímek silný, hravý a nápaditý, jako celek ale vypadá nesourodě. Nabízí se srovnání s Running Out of Time, kde je také jednou z hlavních postav lupič s příjemně starosvětskými metodami. Kde však v ROOT účinkuje atmosféra osudového ubíhání zbývajícího času, vývoj děje (jakákoli "náhoda" posune dění k zlodějem vytyčenému cíli) a vztahů, ve Sparrow se vlastně nic nepromění. "Zásluhu" na trochu bezvýrazném dojmu může mít i skupina v hlavní roli bez výraznějších individualit.(16.9.2008)

Tady jde jen o stylový kapsářský kradení, jinak je to naprosto o hovně a příběhově to fakt nemá prakticky co říct a jediný, co tady opravdu stojí za řeč je závěrečnej kapsářskej duel, kterej ale zase na druhou stranu je fakt geniálně natočenej a celej dojem z filmu pozvedává, navíc Simon Yam je tady výbornej(20.4.2009)

Gansterka nikdy nebyla tak jimavou, hravou a usmevnou podivanou. Souboj kapsaru na konci je genialni.(22.12.2008)

Film natoceny pre radost. Lahkostou spracovania (od humoru az po povznesenu naladu aj v naoko dramatickych chvilach) nie nadarmo upomina na samotny nazov - Vrabciaka a jeho slobodu letu (i ked vo filme je mu postavami prisudzovana hlavne uloha indikatora stasteny). Obohrane dejove schema dvoch "frakcii" vreckovych zlodejickov so sebou prinasa pre rezisera typicke prvky jeho filmov - hra osudu / nahody, zhustovanie informacii na malom priestore, pricom ich citanie je vdaka velmi dobrej kompozici mizansceny velmi lahko dekodovatelne. Vsetko je to podavane v odlahcenom baleni nezavaznej hry s postavami a motivmi bez snahy budovat silny dramaticky obluk. Taketo nezavazne "blbnutie" ma vsak dve strany mince. Jednak nam Johnny To serviruje pre neho charakteristicke sekvencie dokazujuce, ze na malom priestore hlavne prostrednictvom obrazu dokaze vykuzlit usmevne momenty stretu postav (scena vo vytahu), na druhej strane, miestami to prechadza az do maniery. Index zabavnosti tak pocas filmu kolise, ovsem toto hranie ma bavilo sledovat cely cas. 7/10(9.9.2008)