Vrabčák (festivalový název)

Vrabčiak

(festivalový název)

Drama / Poetický / Romantický

Hong Kong, 2008, 87 min

Gansterka nikdy nebyla tak jimavou, hravou a usmevnou podivanou. Souboj kapsaru na konci je genialni.(22.12.2008)

Nesmírně hravý a elegantní film zajímavého vizuálního zpracování. Příběh čtyř bratrů, kterým se připlete do cesty jedna žena působí velmi přirozeným dojmem, má to slušnou dávku humoru. Kompozice scén a práce kamery je dokonalá. Eyecandy záběrů a chutných detilů je zde více než dost, zejména se mi líbil ten závěrečný kapsářský souboj, ale i scény se slavíkem, nebo projížďka na kole ulicemi města. Zápletka je jednoduchá a charaktery jsou jen lehce načtrnuty. Občas se nechá tvůrce Johnny To unést vlastní nápaditostí ve scénách, ale film mě celou dobu bavil, má to dynamiku a hlavně na krátkém prostoru a času z toho dostal maximum co šlo.(13.4.2009)

Film natoceny pre radost. Lahkostou spracovania (od humoru az po povznesenu naladu aj v naoko dramatickych chvilach) nie nadarmo upomina na samotny nazov - Vrabciaka a jeho slobodu letu (i ked vo filme je mu postavami prisudzovana hlavne uloha indikatora stasteny). Obohrane dejove schema dvoch "frakcii" vreckovych zlodejickov so sebou prinasa pre rezisera typicke prvky jeho filmov - hra osudu / nahody, zhustovanie informacii na malom priestore, pricom ich citanie je vdaka velmi dobrej kompozici mizansceny velmi lahko dekodovatelne. Vsetko je to podavane v odlahcenom baleni nezavaznej hry s postavami a motivmi bez snahy budovat silny dramaticky obluk. Taketo nezavazne "blbnutie" ma vsak dve strany mince. Jednak nam Johnny To serviruje pre neho charakteristicke sekvencie dokazujuce, ze na malom priestore hlavne prostrednictvom obrazu dokaze vykuzlit usmevne momenty stretu postav (scena vo vytahu), na druhej strane, miestami to prechadza az do maniery. Index zabavnosti tak pocas filmu kolise, ovsem toto hranie ma bavilo sledovat cely cas. 7/10(9.9.2008)

Výtah, akvárko, obkličující mrzáci, cigaretový polibek... To jsou okamžiky, kde je snímek silný, hravý a nápaditý, jako celek ale vypadá nesourodě. Nabízí se srovnání s Running Out of Time, kde je také jednou z hlavních postav lupič s příjemně starosvětskými metodami. Kde však v ROOT účinkuje atmosféra osudového ubíhání zbývajícího času, vývoj děje (jakákoli "náhoda" posune dění k zlodějem vytyčenému cíli) a vztahů, ve Sparrow se vlastně nic nepromění. "Zásluhu" na trochu bezvýrazném dojmu může mít i skupina v hlavní roli bez výraznějších individualit.(16.9.2008)

• Houdini

Zlatý Lev - v ýběr(17.2.2008)

• - Man jeuk (název filmu) znamená v kantonštině vrabčák. V hongkongském slangu je to však také označení pro kapsáře. (Jigvell)

• - Film se natáčel tři roky, přesněji od roku 2005 až do roku 2008. Režisér Johnnie To a jeho filmový štáb točili mezi jinými projekty. (Jigvell)