Neklidný

• slovenský

Nepokojný

Izrael / Německo / Francie / Kanada, 2008, 99 min

Amos Kollek

Neprávom nie príliš známy izraelský film sa našťastie dostal do programu našich verejnoprávnych televízií, za čo im patrí vďaka. Málokedy mi zostane v hlave nejaký herecký výkon. Výkon Mosheo Ivgy, jeho splynutie s postavou vo mne vzbudzuje pocit, že sa jedná o autobiografický film, kde hrá samého seba. Omnoho mladší Ran Danker zaostáva iba o kúsok v úlohe jeho odcudzeného syna. Film sa zaoberá ich komplikovaným vzťahom, kde otec nie je schopný prijať zodpovednosť za svoj život , zatiaľ čo jeho syn sa musí vysporiadavať s vraždením teroristov, ktorí sú ale tiež otcovia rodín. Izraelská spoločnosť pôsobí navonok kvôli pretrvávajúcim konfliktom ako celistvá, Režisér Kollek sa snaží v tomto kontraste ukázať, že na tej najelemtárnejšej úrovni, v rámci rodiny, to vôbec nemusí fungovať. Potešilo ma porušenie niektorých zavedených dramatických klišé (postrelené dieťa nezomrie, Izraelský vojak sa normálne baví s mladými palestínčanmi a zbalia spolu ruské turistky).(22.5.2012)

Táto konverzačná komorná dráma s dobrým posolstvom má jednu veľkú nevýhodu. Jej jediným zjavným kladom sú obsažné dialógy. To kladie na diváka vysoké nároky na sústredenosť, ktoré sú v nočnom vysielacom čase nesplniteľné. Po väčšinu filmu som si vravel: je to zaujímavé, ale nech to už skončí, lebo sa mám tých dialógov dosť. Moja škoda.(13.6.2011)

Syrovej,konverzační,neveselej film podpořenej přirozenejma hereckejma výkonama.(20.4.2013)

Vztah New York - Tel Aviv není malina. A natočit o tom film taky není snadné. (Zdá se mi to, nebo opravdu zapomněli na časový posun? a tak si volají napříč pásmy.) Průměrné koprodukční drama.(13.3.2012)

Mám pocit, že tento zajímavý příběh je ochuzený o to nejpodstatnější. Zatraceně málo dialogů mezi otcem a synem. Zatraceně málo společně strávených chvil.(22.9.2013)