Zapomenuté transporty do Běloruska

Česko, 2008, 85 min

Lukáš Přibyl

Lukáš Přibyl

Jakub Šimůnek

Obavy se nepotvrdily, po Lotyssku druhy vyborny dokument.(20.10.2010)

Velmi silná svědectví největší lidské zrůdnosti v dějinách!!!(5.11.2012)

Lukáš Přibyl nám pomohl nahlédnout do již tolikrát viděného - většinou to však bývá pohled do polských vyhlazovacích koncentračních táborů, proto jsem byl zvědav na situaci kolem Běloruska. Z dokumentu jsem se dozvěděl pár mně neznámých věcí, zajímavá je i absence interakce mezi natáčenými a natáčejícími. Nevím, zda bych chtěl vidět všechny "4 díly" transportů, ale tento ponurý "zážitek" z Běloruska rozhodně stál za to.(24.3.2009)

Narozdíl od Zapomenutých transportů do Pobaltí tady Lukáš Přibyl dává větší prostor někdejší sovětské straně, tedy místním židům, jejichž postavení bylo přece jen díky znalosti prostředí a vazbám mino ghetta snesitelnější. Zároveň popisuje silné partyzánské hnutí v Bělorusku a podíl našich židů na něm a daří se mu i popisovat mimořádně složitou situaci, kdy se na odboji podílely naprosto protichůdné skupiny, ať už z hlediska politických názorů nebo etnicity. Opět tématicky hrozně silná látka, kdy zamrazí ze závěrečného konstatování, že ze 7000 našich židů se navrátilo pouze 22 živých. Celkový dojem: 80 %.(27.10.2010)

Pro mě ne tak silné a paradoxní jako Lotyšsko, ale přesto snímek působí stejně intenzivně a objevují se zde nová témata jako partyzánský odboj, Slováci, sovětští vs. západní Židé, takže vůbec nemám pocit, že by se něco opakovalo. Přibyl opět provedl úctyhodnou a cennou práci.(18.10.2010)