Zapomenuté transporty do Polska

Česko, 2010, 85 min

Lukáš Přibyl

Lukáš Přibyl

Jakub Šimůnek

Zatím nejlepší ze shlédnutých Zapomenutých transportů...(14.4.2009)

Velmi drsné svědectví pamětníků koncentračních táborů, na poměry českých válečných dokumentů jsem velmi velmi pozitivně překvapen. Ve všech příbězích se setkáte s naprosto nelidským přístupem k člověku a zároveň s poutavostí vyprávění samotných čechů. Většina dokumentů ve kterých hovoří pamětníci lágrů je sestavena z "vypravěčů" z ruska, polska, atd. Málokdy vypovídá někdo z tehdejšího protektorátu a já musím říci, že když slyším o svých zážitcích hovořit čechy, tak je to mnohem silnější a emotivnější zážitek.(8.8.2013)

Ze 14 tisíc židů transportovaných do lublinské oblasti jich přežilo padesát. Důstojné završení celého cyklu založeného nikoliv na efektních filmových technikách a šokujících záběrech, nýbrž na neobyčejně silných lidských příbězích vyprávěných hrstkou těch, kteří ještě své sdělení můžou poskytnout. Prakticky každý z nich by si zasloužil hraný celovečerní film, který by bez problémů přebyl spoustu zbytečné produkce filmové tvorby. Celkový dojem: 80 %.(2.11.2010)

• Houdini

Český Lev 1 : Dokument(26.2.2010)

Myslim, ze se Pribylovi podarilo vytvorit neskutecne hodnotne a ucelene dilo. Vyborne slozeni dobovych zaberu a fotek s vypovedi primych ucastniku. Bez rusivych efektu a zbytecnych komentaru. Zadny dil v nicem nezaostava za dalsima. Celkove hodnotim plnym poctem. Silny zazitek.(2.11.2010)