Princezna a žabák

• Austrálie

The Princess and the Frog

Animovaný / Komedie / Muzikál / Romantický

USA, 2009, 94 min

Příjemný šok v tom, že se Disney odvážil do vod svých nejklasičtějších příběhů v době, která bez popkulturních narážek či 3D animace fungovat neumí. A posléze i v tom, jak moc si převrací pár nezaměnitelných archetypů známých pohádek. Jakkoli tak bažina nebo jazz mohly nabídnout o něco více, musím tohle snažení jednoznačně pochválit. Tím spíš, že místo labutí písně otevřelo studiu cestu k dalšímu výstupu vstříc slávě v podobě Na vlásku nebo Ledového království.(31.8.2010)

Moderní změť efektů a rychlost sekvencí není moc dobrá volba. Ale můj 7 letý syn hodnotil kladně a v citových scénách reagoval překvapivě vyzrále. Tím pádem nemám co dodat. Chraňme si dítě v nás, je to nejvzácnější dar. (Ne-yo Never knew I needed you.)(31.10.2010)

Poměrně zábavný film, který se děti dost užijí, ale v kontextu historie Disneyho tvorby se jedná pouze o průměr, který ničím nevyčnívá a na který asi divák lehce zapomene.(14.12.2009)

Disneyovky som nikdy veľmi nemusel, Na vlásku je veľká výnimka, a vadí mi stále to isté. Príliš veľa pesničiek a tancovačiek, ktoré príbeh a humor zbytočne oddeľujú a naťahujú. Inak sa dá. 60%.(25.12.2011)

Velmi příjemné překvapení. Princezna a žabák je návratem studia Disney ke klasické tvorbě, čímž mám na mysli především oprášení klasické 2D animace a zakomponování hudebních čísel do příběhu. I když odjakživa více tíhnu ke tvorbě studia Ghibli než k Disneymu, musím uznat, že mě tenhle film velmi potěšil. Ruční kresba je parádní, stejně tak i celková ladná animace, hudební čísla jsou nápaditá, jednotlivé písně celkem chytlavé a nápady se tu rozhodně nešetří. Hezky se na to celé kouká a dobový New Orleans prodchnutý jazzem a voodoo mi okamžitě učaroval. Vrcholem filmu jsou ale samotné postavy, které jsou na animovaný film směřující i na děti dobře vyprofilované a hlavně originální a zábavné. Tiana jako dobrácká hrdinka je z nich sice nejméně zajímavá, ale má jasné motivace a vždy ji podporuje nějaká další postava, ať už jde o šarmantního fracka prince Naveena, tragicky zamilovaného světlušáka Raye nebo jazzmana aligátora toužícího hrát v lidské kapele. Hlavní záporák je solidní parchant, který si u dětí zjedná respekt a vyskytuje se zde i několik postav, které nemají v příběhu moc prostoru, ale i na poli několika minut zaručeně pobaví – například trojice lovců nebo Mama Odie. ___ Princezna a žabák je velmi dobrou pohádkou, která má potenciál pobavit diváky všech věkových kategorií a značí návrat studia Disney na vrchol…snad se svým dalším projektem nepoleví a zároveň zůstane u klasické animace. 80%(18.2.2010)

• - Poprvé v historii studia Disney je princezna černoška. (CrypzzXD)

• - Svojráznemu, tučnému krokodílovi Louisovi prepožičal v slovenskom znení hlas jedinečný spevák a hudobník Richard Müller, pre ktorého to bola zároveň prvá skúsenosť s dabingom. (Patrik200s)

• - Touto pohádkou se studie Disney snaží vrátit ke svým kořenům - ruční 2D animaci. Přesto animátorům nejednou pomohl počítač. (Elisebah)