Princezna a žabák

Princess and the Frog, The

Princezná a žaba

Animovaný / Komedie / Muzikál / Romantický

USA, 2009, 94 min

Princezna a žabák je disneyovka klasického ražení – barvičky, hudební čísla a tradiční významy. Při pohledu na filmografii režisérského dua představuje jejich novinka průnik klasik jako Malá mořská víla a Aladdin s invenční Planetou pokladů, z níž přejímá atrakci přesazení starého příběhu do nevídaného prostředí. Bohužel narozdíl od Planety pokladů postrádá ambice oslovit i náročnější diváky a namísto mnohoznačnosti či pokrokovosti přichází s konzervativním poselstvím, které halí do zdánlivě progresivního vyprávění – co naplat, že hrdinkou je kariéristicky smýšlející děvče, když se ji její sen o vlastním podniku splní pouze pokud restauraci povede ne sama, ale spolu s manželem. Více v recenzi na Aktuálně.cz.(14.12.2009)

Velmi příjemné překvapení. Princezna a žabák je návratem studia Disney ke klasické tvorbě, čímž mám na mysli především oprášení klasické 2D animace a zakomponování hudebních čísel do příběhu. I když odjakživa více tíhnu ke tvorbě studia Ghibli než k Disneymu, musím uznat, že mě tenhle film velmi potěšil. Ruční kresba je parádní, stejně tak i celková ladná animace, hudební čísla jsou nápaditá, jednotlivé písně celkem chytlavé a nápady se tu rozhodně nešetří. Hezky se na to celé kouká a dobový New Orleans prodchnutý jazzem a voodoo mi okamžitě učaroval. Vrcholem filmu jsou ale samotné postavy, které jsou na animovaný film směřující i na děti dobře vyprofilované a hlavně originální a zábavné. Tiana jako dobrácká hrdinka je z nich sice nejméně zajímavá, ale má jasné motivace a vždy ji podporuje nějaká další postava, ať už jde o šarmantního fracka prince Naveena, tragicky zamilovaného světlušáka Raye nebo jazzmana aligátora toužícího hrát v lidské kapele. Hlavní záporák je solidní parchant, který si u dětí zjedná respekt a vyskytuje se zde i několik postav, které nemají v příběhu moc prostoru, ale i na poli několika minut zaručeně pobaví – například trojice lovců nebo Mama Odie. ___ Princezna a žabák je velmi dobrou pohádkou, která má potenciál pobavit diváky všech věkových kategorií a značí návrat studia Disney na vrchol…snad se svým dalším projektem nepoleví a zároveň zůstane u klasické animace. 80%(18.2.2010)

Toto dlho chýbalo..klasická 2D rozprávka od Disneyho..založená na pekných pesničkách, jednoduchom deji a atmosfére, ktorou som sa uniesol...možno dnešné deti to moc nezaujme, ale mňa to zaujalo...pekná, milá rozprávka(17.1.2010)

• Bachy

Jednak to bylo doost slabý, jednak mi to neteř ještě všechno spoilovala a navíc vypila všechno kakao.(4.8.2014)

• Dever

Soundtrack Randy Newman: 1. Never Knew I Needed - Ne-Yo ,2. Down In New Orleans (Prologue) - Anika Noni Rose ,3. Down In New Orleans - Dr. John ,4. Almost There Anika - Noni Rose ,5. Friends On The Other Side - Keith David ,6. When We're Human (Feat. Terence Blanchard) - Anika Noni Rose ,7. Gonna Take You There (Feat. Terrance Simien On Accordion) - im Cummings ,8. Ma Belle Evangeline (Feat. Terence Blanchard On Trumpet) - im Cummings ,9. Dig A Little Deeper (Feat. The Pinnacle Gospel Choir) - Jenifer Lewis featuring the Pinnacle Gospel Choir ,10. Down In New Orleans (Finale) - Anika Noni Rose ,11. Fairy Tale/Going Home - Randy Newman ,12. I Know This Story - Randy Newman ,13. The Frog Hunters/Gator Down - Randy Newman ,14. Tiana's Bad Dream - Randy Newman ,15. Ray Laid Low - Randy Newman ,16. Ray/Mama Odie - Randy Newman ,17. This Is Gonna Be Good - Randy Newman(5.5.2011)