Princezna a žabák

The Princess and the Frog

Princezná a žaba

Animovaný / Komedie / Muzikál / Romantický

USA, 2009, 94 min

Bažiny New Orleans, nádherná staromilská animace and all that jazz, tentokráte v orchestrálním provedení složeným z muzikálního aligátora Louise aka Armstronga, chudé černošské krasavice, prince-spratka-žabáka a láskou poblouzněného světlušáka, který vidí jen světlo své lásky. (láska na dálku dostala skutečně neobvyklý rozměr) Princezna a žabák funguje jako sentimentalní pocta městu, jakési New Orleans, I love you, tradiční pozdrav z 2D minulosti a odzbrojující bezelstná naděje v lepší budoucnost, American dream 009, ne nadarmo připomíná ona rodina aktuální First Family. Navrch oceňuji, že magnátovu rozmazlenou blonďatou dcerunku nehodili do pytle s nápisem "mrchy s iq houpacího koně" . Varování pro žabáky: pozor, po premiéře na vás budou slintat dvounohé obludy. (Viděno v originálním znění se simultánkou) 7/10(25.11.2009)

• HellFire

Nedivím se, že Disney už se nehrne do tradičních animáků, protože mu to moc nejde.(3.2.2010)

Princezna a žabák nemá problém obstát jako písničkami protkaná pohádka pro větší i menší, o moc víc ale nečekejte. Kreslené New Orleans je sice stejně kouzelné a zábavné jako předchozí světy z rukávu strýčka Walta, po příběhové stránce se však už neuspokojuje tak jako kdysi. I přesto je o jazzem nabitou zábavu na hoďku a půl postaráno a v době zbytečných animákových sequelů, hrajících skoro výhradně na 3D notu, musí člověk zvednout palec lehce nahoru. Na tenhle film by se měly pořádat školní výlety, ne na vyvařené zlobroviny, které umí akorát šermovat popkulturními odkazy a jdou diváctvu na ruku úplně ve všech směrech. 6/10(30.12.2009)

Je jasné, že od rozprávky nemôžem čakať príliš veľa, navyše nie od disneyoviek je to skoro vždy to isté ale raz sú hlavné postavy ľudia inokedy zver. Napriek tomu, že je to vždy predvídateľné, jedinou výnimkou je asi tak Pocahontas, rozprávky veľmi obľubujem. Princezna a žabák však nie je ničím výnimočným. Priemerná zápletka, priemerný príbeh... miesto hlavných postáv som si obľúbila hlavne tú svetlušku a rozmaznanú bohatú dcéru, u ktorej som asi prvý krát neuhádla charakter a prekvapila v dobrom slovazmysle. Napriek tomu priemeru je rozprávka pozerateľná a niektoré fóriky pobavia nečakajte však, že z tohto pôjdete do kolien. Pre mňa osobne je to jedna z disneyoviek, ktoré radím medzi také, ktoré si už druhý krát nepustím, preto že by som chcela. Možno tak mrknem na to keď to pôjde v telke. A mala som inak pocit, že pesničky chodili až príliš často, čo mi prišlo dosť otravné, pretože sa mi ani jedna nezapáčila.(17.2.2013)

Firefly Five and Luis. Princess and the Frog sice zaostává za klasickými disneyovkami, ale mezi neutichajícími přívaly motion capture animáků působí jako velice příjemná změna pravidelného menu. Na pozadí Barkerovy The Frog Princess (The Frog Prince naruby) z atypického jazzového prostředí černošské komunity tak nejen divák, nýbrž i studio Disney samotné nostalgicky zavzpomínalo a jemně zreflektovalo léta dávno minulé v barvitých odkazech a žoviálních muzikálových výstupech. Stará dobrá 2D láska prostě nerezaví.(26.12.2009)

• - Aligátor Louis je pojmenován na počest slavného jazzového zpěváka Louise Armstronga. (CrypzzXD)

• - Poprvé v historii studia Disney je princezna černoška. (CrypzzXD)

• - V rozprávke môžeme zahliadnuť Aladdinov lietajúci koberec. (Momo_desu)