Krvavý Valentýn

Horor / Thriller / Mysteriózní / Krimi

USA, 2009, 101 min

6/10 = 60%(7.8.2011)

• tron

„Gratulujem, šerif. Robíte z nás dedinu dementov.“ – „Ale my SME dedina dementov.“ Pokiaľ sa dostanete k 3D verzii a niekto (DVD požičovňa, kino) vám k nej pribalí/požičia hnusné papierové 3D okuliare, budete mať z tohto podpriemerného slasheru predsa len o niečo lepší zážitok, ako v prípade, že sa dostanete k ne-3D-verzii. Môžete si totiž zo srandy dávať dole okuliare a pozorovať rozdiely medzi 3D verziou bez okuliarov (je to také... voľajaké... dajako rozmazané) a 3D verziou s 3D okuliarmi (výsledkom je relatívne zaujímavé... hm... „priestorové videnie“?). Ale ani tak nie je výsledok dobrý. Síce je prekvapivo o chlp lepší, ako mizerný kanadský originál z roku 1981 (MÔJ KRVAVÝ VALENTÍN/MY BLOODY VALENTINE), ale len o malý. Zo slabého originálu si pamätám len trápny kostým vraha a bomboniéry s vytrhnutými ľudskými srdcami. V čase jeho vzniku bolo verejným tajomstvom, že sa jedná o kópiu o rok staršieho PIATKU TRINÁSTEHO, ibaže tvorcovia vymenili piatok trinásteho za Valentína, mačetu za krompáč a lesný tábor za banícke mestečko. Remake je aspoň o štipku zábavnejší, lebo je hardcore. Nielenže vraždiace scény sú brutálne (čeľusť), ale sem-tam príde aj nejaká potešujúca prasačinka: v jednej vraždiacej scéne napríklad dve minúty pobehuje CHALANI ÚPLNE HOLÁ BABA SPREDU AJ ZOZADU! Kvalitný slasher ale vyzerá inak, zopár stoviek som ich videl a tento nie je ničím originálny. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://www.recenzie.org/slasher/306-krvavy-valentin-40-(22.1.2010)

Krvavý Valentýn je čistokrevná vyvražďovačka, která se alespoň honosí přídomkem první rating R točený 3-D technologií. Pro šťouraly má pochopitelně nespočet vad na kráse, ale pro ty, kteří chtějí vypnout u nejapného pobíhání teenagerů přímo do spárů vraha, je nový hororový bráška ideální volbou. Další z řady remaků (původní My Bloody Valentine z roku 1981 od režiséra George Mihalky mimochodem označil Quentin Tarantino za svůj nejoblíbenější slasher) toho s atraktivním titulem ale nemá příliš společného. Rudých srdíček tu příliš neuvidíme, spíš sledujeme příběh šíleného horníka Harryho Wardena. Ten přežil zával, při němž vinou nezkušeného mladíka zahynulo několik jeho kolegů. Přesně na Valentýna se probral z bezvědomí, a tak nějak rozpoutal jatka nejprve v nemocnici, vzápětí pozval na krvavou jízdu místní omladinu. Jeho řádění ukončily až policejní výstřely. Po deseti letech, opět na Valentýna, je ale všechno jinak.. Že by se maniakální horník vrátil nebo to jen scénárista chce nazvednout ze židle finální pointou, která zvysoka kašle na předešlý děj? Vysvětlení nabídne žánrová jednohubka ve staromódním režisérském podání Patricka Lussiera (dlouholetý střihač Wese Cravena), která představí další americký zapadákov (každé druhé americké městečko má zřejmě svého zabijáka), tak nabídne nějakou tu nahotinku, primitivní story, občasně příjemný feeling, vcelku sympatické herce, slušné tempo a především týpka s krumpáčem, co rád kutá dutinu lebeční. Škoda jen, že právě ústřední zabiják nemá dostatečné charisma, aby se k němu chtěl divák někdy vrátit.. ** až ***(23.6.2010)

Zábavná, leč silně ohraná vyvražďovačka - u mě 7/10 a odnesl jsem si zážitek umocněný mojí vůbec první 3D projekcí. Základ úspěchu vidím v dobrých a brutálních vraždách, potěší i scéna s nahatou blondýnou a jejím vychcaným nabodávačem. Mínusy naopak: atmosféra žádná sláva, funguje jen krátkodobě v pár okamžicích. Chybí tam takový ten celkový příjemně nepříjemný feeling, který by to celé spojoval dohromady - toť hlavní rozdíl (spolu s pozměněným příběhem) oproti originálu z roku 1981 a tím pádem je to jen čistá zábava, nic víc - podobně jako nový FRIDAY THE 13TH. Dále mě moc nebral hlavní hrdina, čili i všechny scény s ním, a rozuzlení. Teď to může vypadat, jako že je těch mínusů na ono hodnocení až moc, ale důležitý je pro mne můj momentální pocit, a ten je dobrý. Ať žije 3D krumpáč.(4.5.2009)

• Tuxedo

Skoro o stupeň lepší než Pátek třináctého. Ne snad, že by to bylo jakýmkoliv způsobem napínavé, "opravdové" a hodné chválení, ale postavy se zkrátka tentokrát nechovají až tak hloupě (no dobře, některé) a scénář není tak zoufalý, byť šokující pointa bude většině horor fandům jasná od začátku a konec tím pádem mimořádně otravný.(17.5.2009)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 24. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Film byl z daňových důvodů točen v Pensylvánii. (Karlos80)

• - Leták na zdi ukazuje, že Valentýn připadá na sobotu čtrnáctého. To by znamenalo, že předchozí den je pátek třináctého. (bestlama)