Poslední kšeft (festivalový název)

• Norsko

Den siste revejakta

The Last Joint Venture

Drama / Komedie / Krimi / Mysteriózní

Norsko, 2008, 90 min

Kristoffer Joner stojí za vidění, a vlastně i to ostatní.(30.11.2008)

Pobavila mě norská atmosféra té doby. Herci byli vtipný - ač asi neměli tolik být a film celkově působil jako taková menší dramatická komedie - ale líbivá.(21.10.2011)

ingvar ambjørnsen, autor populární série knih o ellingovi, napsal taky román o tom, jaké to je, když věříte v mír a lásku, ale musíte z víry vystřízlivět, protože se všechno mezitím tak nějak posralo.(5.1.2009)

O tom, jak se 70. léta mění v 80. a končí éra hippie, což hlavní hrdinové nechtějí vzít na vědomí. Natočeno podle knihy a je to na tom vidět, některé epizody jsou tam zbytečné. Dobová hudba a Kristoffer Joner.(1.12.2008)

Ne zrovna skvělá variace na příběh, kdy dva ňoumové k bohatství přišli. Drama to opravdu není, spíš taková komediální krimi, které se nejspíš hodně učilo od prvních filmů Guye Ritchieho. Krimi je bohužel celkem slabá, protože prodej drog je většinou takovým roadtripem po starých známých z hippies doby a vyšetřovací komisař je docela neschopný. Komedie je to občas celkem příjemně úsměvná, jen kdyby všechny vedlejší postavy nebyly tak šilené stereotypní karikatury a zároveň bez špetky absurdního přehánění. Škoda, že spíš záběrem filmu nebyla deziluze a vůbec rozpad hippies hnutí, jak to ze začátku vypadalo. Hnutí ale prý nebylo v Norsku stejně nijak silné, takže mi tak trochu uniká, proč byl film do období pozdních 70. let zasazen, když se v něm nic moc dobového kromě těch pár zbytečných postaviček neděje. Průměrné hodnocení jen kvůli pár vtipným situacím.(16.3.2011)