poster

Fado

 • Portugalsko

  Fados

Hudební / Dokumentární

Portugalsko / Španělsko, 2007, 93 min

Režie:

Carlos Saura

Scénář:

Carlos Saura, Ivan Dias

Kamera:

Eduardo Serra

Producenti:

Ivan Dias
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • zoe.x
  ****

  Důkladná a vizuálně propracovaná pocta hudbě, ze které mrazí, neboť v sobě ukrývá vše - lásku i žal, život i smrt, ale především obnažuje duši v té nejryzejší podobě.(4.1.2011)

 • Hedka
  ****

  Závan inej kultúry a hudobný zážitok "par excellence". Carlos Saura ma milo prekvapil.(30.9.2010)

 • gouryella
  **

  Trošku mě mrzí, že se můj oblíbený Saura věnuje už jen téměř hudebním dokumentům a navíc tohoto druhu......(18.1.2011)

 • Akana
  *****

  Film opět plně ve službách hudby. Carlos Saura na to šel velmi podobně jako v případě snímku Iberia, tady ale rozebírá místo španělské hudební tradice fenomén portugalského fada. A dokazuje, že není žádným konzervativním sucharem, protože na to jde hodně zeširoka a předvádí fado v různých podobách, přítoky, ze kterých se slévalo i ramena, do nichž proudí dnes. V pestrém kaleidoskopu (netušil jsem, že může mít fado tolik tváří) tady defilují tradičně pojaté písně, fúze s africkou hudbou, flamencem, uhlazená dvorská podoba žánru i původní fado z přístavních pajzlů nebo příbuzná kapverdská morna. Do mozaiky zapadá i hiphopové trio stejně jako mexická indiánka Lila Downs, nechybí největší současná hvězda fado Mariza, jeho dřívějším ikonám vzdává Saura poctu hned v několika pasážích, kde původní nahrávky konfrontuje s novým podáním. Vizuálně používá svoje osvědčené postupy, pomocí nichž dokáže ve studiu vykouzlit nádherné obrazy pomocí osvětlení, projekcí, stínohry, tanečníků, jednoduchých rekvizit a scénických fíglů. Citlivá střídmost s maximálním účinkem. Kdo zná fado jen z rychlíku, tomu může připadat trochu jednotvárné, ale tenhle film dokazuje opak. Hudební i filmová lahůdka.(4.1.2013)

 • T2

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $51,694Tržby Celosvetovo $472,695(8.4.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace