Harry Potter a Relikvie smrti - část 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter a Dary smrti - 2.

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Velká Británie / USA, 2011, 125 min

Grandiózne finále. Prvá časť (Darov smrti) navnadila na veľkolepé ukončenie fenomenálnej ságy, ktorá možno zo začiatku nevyzerala z môjho pohľadu až tak vábne, každým pokračovaním sa môj interest o potterovskä sériu zvyšoval priamou úmerou. Vďačím najmä režisérom a sčasti aj vygradovanému scenáru, ktorý zakaždým pridal na atmosfére, všetko sa to pekne zatemňovalo až do epického vyvrcholenia, kde mágia a čary nadrali iný rozmer a s prvým filmom série to nemá takmer nič spoločné. A zároveň mnohé má. Dravosť a nekompromisnosť tvorcov si podáva ruky so stále neutíchajúcou hravosťou a infantilnosťou, ktorú som kedysi sérii vyčítal. Možno by som po opätovnom zhliadnutí všetkých častí nebol taký skeptik. Nič to ale nemení na fakte, že tento film dôstojne zavŕšil celú sériu a mne nezostáva nič iné, len nostalgicky zatlieskať a poďakovať celému štábu za roky driny a pani Rowlingovej za skvelú prácu a nekonečnú fantáziu. 90%.(19.11.2014)

Film zhlédnut v 3D (s dabingem) na půlnoční premiéře. To, na co se fanoušci Harryho Pottera těšili a odpůrci možná ještě víc, je zde. Poslední díl potterovské série. A musím říct, že na to, jak epické byly trailery, jsem čekal ještě o kousek více. Byli jsme na tom se sestrou a oba jsme se shodli, že to je sice super díl a taky povedený konec, ale že tam něco málo chybělo. Na filmu jsem byl v 3D, na které jsem slyšel smíšené reakce - jedni ho zavrhovali (hlavně zde) někteří naopak říkali, že stojí za to (pár komentářů na IMDb). Mně 3D překvapilo - v některých scénách bylo použito v rámci vypravování, stejně jako u Avatara (některé kamerové nájezdy) a asi třikrát nebo čtyřikrát na vás něco vyskočilo z plátna (např. drak). Na druhou stranu šlo hodně poznat, že film byl do 3D konvertován, protože v některých scénách byl obraz dost rozmazaný a v některých jsem zase viděl dvojmo, což mi "trochu" vadilo. K příběhu - ty důležité části, které jsem si pamatoval z knihy, tam byly a plus mínus tak, jak jsem si je představoval (ale např. bitvu o Bradavice jsem si představoval ještě trochu epičtější, delší, lepší). Vše bylo vysvětleno (pro ty, co knihu nečetli) a ten závěrečný epilog (který mi pokazil zážitek ze skvělé knížky, kterou jsem přečetl prakticky za jediný den) zde udělali tak, že mi to ani nevadilo. Co říci na samotný závěr? Poslední díl této ságy, která mladším generacím ukázala, na co jsou takové ty hranaté věci, které mají jejich rodiče v poličkách, se povedl, ale přesto bych byl opatrný s řečmi typu "nejlepší z potterovské série". Protože (teď vystoupím z davu) - První část se mi líbila tak, že jsem neváhal s plným počtem a tady jsem po skončení dlouho přemýšlel mezi 80 - 90 %. Protože jak už jsem zmínil na začátku, navzdory všemu, co dobrého můžu říct o tomto filmu, NĚCO tomu chybělo. Nakonec jsem se rozhodl pro těch 90 %, protože z kina jsem odcházel hodně spokojený a maličko zklamaný. A když jsem pak o tom přemýšlel, tak mi to za to, že jsem se domů dostal chvíli před pátou ranní, opravdu stálo.(14.7.2011)

Keby som to nevidel v 3D, tak by som dal tých hviezd 5... bolo vidieť, že to bolo do 3D len konvertované a príliš veľa záberov bolo rozmazaných - tvorcovia vám vyslovene prikazujú kam sa máte pozerať. Ak je v zábere Harry, za ním Ron a vzadu stojí Hermiona, tak ostro vidíte len ak sa pozeráte na Harryho. Ak sa chcete pozerať na Hermionu, tak smola, pretože tú budete vidieť tak dvojmo, že bude mať 2 hlavy :D Tiež mi vadili lacné, klišé dialógy a ešte lacnejší záver, ktorý však vyčítam autorke knihy, nie tvorcom filmu. Napriek tomu sa pridávam k názoru, že ide o najlepšiu, najepickejšiu Potterovku, ktorú sa určite oplatí vidieť. Ak sa však chystáte do kina, tak choďte na 2D verziu ;)(4.8.2011)

Plátno pohaslo, brýlatý chlapec s jizvou na čele zmizel a moje dětství pravověrného potterhlíka po sedmi knížkách a osmi filmech skončilo. Bez triumfální fanfáry, s pachutí na jazyku po nechtěně komickém epilogu. Harry Potter vyrostl, příběh se završil, ale jeho filmová podoba trochu zakrněla. Finále kouzelnické ságy bylo předurčeno k válce světů, k ostrému střetu mezi liberálním viděním světa a učením o nadvládě rasy, ale nakonec jsme přes velké sliby dostali pyrotechnickou přehlídku, několik parádních scén (Gringottovic banka s drakem, Komnata nejvyšší potřeby) a povinnou bitvu o polorozbořený hrad. Přesahy a vrstvy kamsi zmizely, příběh chlapce, který přežil, a jeho Nemesis Voldemorta se zcvrkl v prostinkou pohádku, v níž obzvláště zamrzí odfláknutá koncovka klíčové postavy posledního dílu, Severuse Snapea. Když film skončil, přála jsem si jediné: obraceč času a talentovaného scenáristu, který by předlohu zručně osekal podobně jako Michael Goldenberg v pětce. Takto zbývá poslední kouzlo. Obliviate. Ale jako mudlovi mi to není nic platné. Takže mne omluvte, jdu si do knihovničky pro svůj oblíbený díl Harryho.(3.8.2011)

Přibližně do poloviny (někam po vyvolávání bariéry) bez výhrad. Ovšem poté místo vygradování předchozích bezmála osmnácti hodin v průběhu deseti let, se to rozmělní v sérii několika desítek momentů. Každý jeden z nich je sice skvělý; mnohdy i atmosferický a nejednou napínavý či nápaditý; ale pospolu nevyvolávají dojem uceleného děje směřujícího k jednomu cíli. Rozmělňuje se to a rozmělňuje, až se z toho stane sice působivá a zábavná, ale epicky chladná popcornová podívaná. Emoce z toho tu a tam tahá jedině (opět geniální) Desplat. A to je v tomto případě poněkud málo.(17.7.2011)

• - Aby zbúraný Rokfort vyzeral vierohodne, obhliadli si filmári ruiny z 2. svetovej vojny - Coventry a Drážďany. (Janega)

• - Skoro žádný herec není stejně starý jako svoje postava. U hlavních dětských rolí jsou herci starší většinou o pět let. Malý věkový rozdíl je například u profesorky McGonagallové (starší o 3 roky), Hagrida (mladší o 8 let), Lupina (starší o 10 let). Větší je naopak u Siriuse (starší o 15 let), Červíčka (starší o 16 let), Voldemorta (mladší o 23 let) a Snapea (starší o 27 let). Bezkonkurenčně největší rozdíl mezi skutečným věkem herce a postavou je však u Brumbála, jehož představitel je o 45 let mladší. (sluppka)

• - Po posledním románu vydala autorka knižní série J. K. Rowling ještě povídku o 800 slovech, ve které se prohání Harryho otec a Sirius. Prequel k sérii byl posléze vydražen a výtěžek věnován na charitativní akci. (JARDAHONDA)