poster

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2

 • Velká Británie

  Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

 • Slovensko

  Harry Potter a Dary smrti - 2.

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Velká Británie / USA, 2011, 125 min

 • Bluntman
  **

  Předchozí díly pod režijním vedením Davida Yatese přestaly být zajímavé z estetického hlediska a nabývaly na pozoruhodnosti svým zaměřením se pouze na - nesmírně početnou, nutno poznamenat - fanouškovskou skupinu. Narativní doťuknutí celé ságy už ale nestojí za pozornost ani z tohoto hlediska, protože se od fanouškovského diskurzu upustilo, a začíná být hodno zájmu až díky kritickým ohlasům, na nichž se výrazně podepsal hype "epického zakončení vyprávění pro celou jednu generaci". Zatímco první část posledního dílu by se s trochou nucené snahy dala obhájit jako odvážný narativní experiment, "dvojka" selhává jako samostatné vyprávění, jako završení příběhu kouzelníka s jizvou na čele i jako adaptace. Syndrom druhých polovin se zde projevuje velkou měrou, protože film nemá začátek, prostředek i konec a přechody mezi jednotlivými akty jsou až příliš nucené a neobratné. Nevadilo by to, kdyby daný přístup byl opodstatnitelný v rámci série, ale na místo strukturování vyprávění do větších celků mají sekvence podobu uzavřených adventurních úkolů s jasnými deadliney. Na předchozí díly se odkazuje jenom situováním na konkrétní místa a užitím stejných záběrů ve flashbacích. Je ode mě jako nečtenáře posledních dvou knih odvážné tvrdit, že ve výsledku nejde ani o dobrou adaptaci, ale pokud kvůli neukázáním scén úmrtí kladných postav postrádají činy přeživších během bitvy motivické opodstatnění a nezmínily se věci, které se zde najednou objeví a zužitkovávají, nemůže jít o ukázku dobrého převodu textu z jednoho média do druhého. A i ten vyzdvihovaný styl, který se vyznačuje netradičními úhly záběrů (rakurzy), decentralizovanou kompozicí a "nahrazení" konvenčního snímání dialogových scén (záběr/protizáběr) obkroužením postav v prostoru, se stalo v posledních letech v rámci blockbusterové kinematografie normou (viz batmanovská sága od jinak hodně stylisticky konzervativního Nolana, oproti němu formální progresivnost Abramse). Je dobře, že Harry skončil, protože až na výjimky z pravidla představoval zpátečnického představitele blockbusterové kinematografie, přizpůsobujícího se tak leda moderním trendům (opravdu je poznat, která akce má narativní opostatnění a která slouží jen jako atrakce kvůli 3D).(20.7.2011)

 • robbiee
  ****

  [imdb: 8.5/10] | me: Veľmi slušná bodka za celou sériou. Dobrá akcia s výbornými efektami a pružným dejom držiacim pozornosť až do samého záveru, ktorý ma (veľmi nečakane) kvalitne pobavil a uzavrel tak celú ságu v potterovsky rozprávkovom duchu. Na každý z "potterovských" filmov som sa pozeral ako filmový divák, pretože knihy som nečítal a práve preto (ani teraz) nemám špecifické výhrady k samotnému scenáru a deju. Film uzavrel to čo ostalo otvorené spôsobom, ktorý ladí k celej sérii a dôstojne sa rozlúčil z fanúšikmi. Moja spokojnosť.(22.7.2011)

 • BadoXXII
  ****

  Spolu s 3. časťou najlepší filmový Potter. Nikdy som sa neradil k jeho fanúšikom, musím však uznať, že zakončenie tejto ságy je poriadne atmosférické a veľkolepé. Bol som milo prekvapený.(28.2.2012)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Spoiler: Spisovatelka J. K. Rowling prohlásila, že to bude postava Hagrida (Robbie Coltrane), která určitě přežije až do samého konce vyprávění. Rozhodla tak proto, protože již od začátku zamýšlela scénu, kde Hagrid nese mrtvého Harryho (Daniel Radcliffe) zpět do hradu po finální bitvě. Jak Hagrid Harryho do čarodějnického světa přivedl, tak ho také odvedl. (cihlenka)

 • - Většina událostí filmu - od vloupání ke Gringottovým až po bitvu o Bradavice - se odehrává během jednoho dne. (sima275)

 • - Během Snapeových (Alan Rickman) vzpomínek, kdy je Lily (Geraldine Somerville) zabita Lordem Voldemortem (Ralph Fiennes), má mít Voldemort normální lidskou podobu, protože až její smrt ho připravila o lidské tělo. Zde má však podobu, jakou získal až po "znovuzrození" na hřbitově. (Marrty3)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace