Harry Potter a Relikvie smrti - část 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter a Dary smrti - 2.

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Velká Británie / USA, 2011, 125 min

Každý opletá historku, ako Radcliffe a iný po poslednej klapke Pottera, začali revať ako o život. Otázke je preto len jedna: čo im bránilo vyjadriť emócie pred kamerami? Nebodaj Yates za to trestal? Ľudia tu kapú ako muchy no dostávame len štatistický prehľad ich smrti, ani v nedeľnom večerníku. V tomto smere potešil len (už tu toľkokrát spomínaný) Rickman ako Snape (a aj to možno len preto, že 10 rokov strúhal kamenný pokerface). K deju: horcruxi sa ničia ani premnožené holuby, preto Voldemort tu vyznie ako majster grimás a zvuku a nie všestranný a hlavne chytrý kúzelník. A aj ten finálny súboj báh... viac efektný a emočný bol tohtoročný novoročný ohňostroj (nejeden vtípek v rámci série bol ohľadom toho, že Harry, vyzerá pri boji ako pri huževnatom orgazme. Teraz iba pribudnú...).__Všetci nostalgicky pridávajú na hodnotení, až sa vyštveralo na Väzeňa z Azkabanu, no ten ostáva nekorunovaným vrcholom série.(17.7.2011)

• Marigold

Lepší než předchozí díl, ale pokud je výsledkem předlouhého čekání na něco jen tahle tempem utahaná a konverzačně směšná koncovka, neberu to. Poslední Potter je temný hlavně proto, že ve 3D není chvílemi lautr nic vidět. Jsem nečtenář ságy, takže na mě nějaká levná nostalgie neplatí a s klidem si vychutnávám neoriginalitu, nevynalézavost a sice pohledné, ale rutinní provedení. Potterovská sága pro mě i po "grandiózním finále" zůstává jen předraženou audiovizuální ilustrací knižní série, která po odchodu Cuaróna ztratila jakýkoli trvalý přesah do mé srdeční krajiny.(11.7.2011)

Moje pocity se pohybují od nadšení (80 %) až po těžké zklamání a cynický škleb při některých scénách (40 %). Pozitivní dojmy vyprchaly ani ne do týdne. Více později. [Kino, 2D v originále](3.8.2011)

Rozčarování, zklamání a dost možná i mírná nasranost nad posledním Potterem, který, namísto aby nabídl dech beroucí finále, stává se z něj pouze dvě a čtvrt hodiny dlouhý epilog k předchozím sedmi dílům. Yates opět drží laťku atmosféry setsakramentsky vysoko a dovádí k dokonalosti své vlastní vizuální trademarky, které vnesly do Potterovské série svěží vzduch a v jednotlivých momentech (od několikavteřinových okamžiků po několikaminutové scény) je nezřídkakdy fenomenální. NAPROSTO FATÁLNĚ ALE SELHÁVÁ v propojení děje. Přestože odhadem 80% filmu tvoří v podstatě jeden ucelený proces, Yates film kouskuje na krátké fragmenty, jejichž propojení je přinejmenším diskutabilní, povětšinou ale spíše zcela nahodilé. Jednotlivé epizodky se stanou a jde se dál. Hřebíčkem do rakve je pak takřka absolutní absence emocí (Alan Rickman je jediná jistota), paradoxem je, že největší lítost ve mě vzbudil Voldemort, jehož mi bylo vlastně hrozně líto, jak mu všichni ubližují. A to je špatně. Zatraceně špatně. Na druhou stranu Daniel Radcliffe v poslední scéně "o 19 let později" definitivně dokazuje, že umí hrát! Prozatím tedy rozpačitých 7/10 s tím, že se to možná trochu zvedne, až si dám někdy v klidu první i druhé Relikvie hezky za sebou... Viděno v originálním znění, ve 2D..(14.7.2011)

Spolu s 3. časťou najlepší filmový Potter. Nikdy som sa neradil k jeho fanúšikom, musím však uznať, že zakončenie tejto ságy je poriadne atmosférické a veľkolepé. Bol som milo prekvapený.(28.2.2012)