Zrádce

Traitor

Zradca

Drama / Thriller / Krimi / Akční

USA, 2008, 114 min

Velmi kvalitní film. Nic moc jsem nečekal, ale dost mě překvapil.(19.1.2010)

Zaujímavý koncept, celkom dobré prevedenie..prečo len za 3?...hmm mohlo byť viacej akcie, menej rozprávania, celkom dobré herecké obsadenie, strih a kamera na výbornú..celkom mierne nadpriemerná krimi, ktorá sa líši od všetkých CSI krimináliek...(31.8.2009)

Oceňuji lidi, kteří mají odvahu, jakou předvedl Jeffrey Nachmanoff. Přijít v době, kdy na dálném východě zuří boje obřích rozměrů, s filmem, jakým je Zrádce - to jest dosti troufalý počin. Vždyť, jaká jsou v současnosti nejcitlivější slova? Islám, válka, terorismum, náboženství... A o tom všem celý film je. Není geniální hereckými výkony, hudbou, kamerou či střihem, nýbrž myšlenkou a obsahem samotným, nad kterým se však už musí zamyslet každý sám. Je děsivé, co dokáže způsobit extrémistická náboženská víra. Přesvědčí lidi, že zabíjení je vlastně boží přání a samotné teroristy omilostní slovem někoho, kdo není. A ať mi nikdo netvrdí, že je tento film snůškou režísérových výmyslů a fantazií. Prvopočátkem víry byl jeden Bůh. A kolik je dnes na světě náboženství, z nichž každé vzývá toho svého Boha? Jaký je tedy ten pravý Bůh? Vědí to vůbec sami věřící? Ani Papež, jehož slova o tom, že proti homosexualitě je třeba bojovat jako proti kácení deštných pralesů, nedávno obletěla svět by mě nedokázal přesvědčit, že nikdy nemůže nastat situace, kdy u mého domu zazvoní chlápek v turbanu, zakřičí "za Alláha" a podřízne mi hrdlo. Děkuji za tento film. Jen doufám, že někomu neposlouží jako instruktážní dokument...(1.2.2009)

Úplne jednoduchá matika to nie je, takže mi nestačilo dať si dohromady jedna plus jedna, ale s len trošku väčším zapnutím myšlienkových závitov, v ktorých som si dal dokopy názov, hlavnú myšlienku a dobrácky nezáporne vyzerajúceho Dona Cheadla, som prekukol chystaný veľkolepý zvrat s prehľadom (nemusel som čítať ani spoilerovitý obsah od Matadora) a tým pádom sa žiadne prekvapenie, ktoré ma malo posadiť na zadok, nekoná. Najväčšou zradou filmu bol pre mňa teda hlavne zradný názov. Akcie by možno pomohla prebudiť vo mne trošku adrenalínu, pretože psychologická dejová línia o chladných separatistických militaristoch nemala až také grády, či atmosféru ako niektoré filmy, ktoré sa s divákom vedeli poriadne pohrať. O pôsobiace scény však nebola núdza, myšlienka by ma poriadne ovalila, nebyť toho odhalenia a teda ako režisérsky začiatok v áčkových vodách to vôbec nebolo zlé. 70%.(26.2.2009)

Salam alejkum! Musím se přiznat, že celé ty skoro dvě hodiny - zvláště po skvělém začátku - jsem se modlil k Alláhovi, aby to scénárista a tvůrci vůbec (jak je holt v Hollywoodu tak často pro diváckou podbízivost zvykem, že) nezkazili přehnaným vlastenčením, nějakou velkou dějovou pitomostí či nelogickými zvraty a trošku jsem byl tedy ke konci zklamán. Ta scéna s autobusem mě totiž už docela i naštvala, to je tedy u fousu prorokova opravdová scénáristická svévole a i celý konec je po tom všem (i přes drobné těžkouvěřitelné scénky a nevěrohodnosti - a například nechce se mi věřit, že by náš hrdina se svým pro tajné služby profláknutým výzorem mohl tak snadno nepozorovaně cestovat po celém světě) vcelku smysluplném a odsýpajícím ději docela nejapný, nabízelo se totiž po vraždě Samirova "řídícího důstojníka" skvělé rozřešení - že by tedy byl opravdu brán a skončil zabit jako terorista a zrádce. No jo. Co ale čekat od hw politického americky korektního thrilleru, že. A tak náš hrdina přes všechnu kontroverznost děje nakonec vše jak na drátkách vyřeší, všechny zlosyny briskně porazí, pomudruje nad životem a nad Bohem (ještě že je "jediný a veliký", že...) a pohádky je šmytec... Jak říkám, trošku zklamání, ale zase v rámci žánru... . . . Tak wa alejkum salam a Allāhu Akbar! - - - - - (Poprvé viděno 15.5.2012 na dvd /v původním formátu obrazu a s orig. zvukovou stopou a č. titulky/, hodnocení 2067., komentář zde jako stopadesátýdevátý - 15.5.2012)(15.5.2012)

• - Příběh se zrodil v hlavě Steva Martina (který je i producentem). (Pattrick)

• - Samotný projekt byl ve vývoji od roku 2002 a měl být produkovaný Walt Disney Pictures, ale sešlo z toho, kvůli manažerské změně. (Pattrick)

• - Režisér a scenárista Jeffrey Nachmanoff sa stretol s niekoľkými spravodajskými profesionálmi, politickými pozorovateľmi a ďalšími odborníkmi, aby bol jeho film čo najrealistickejší. (sWONDER)