Temné vzpomínky

• Česko

Vzpomínky pošetilce

Flashbacks of a Fool

Velká Británie, 2008, 110 min

Když jsem byl malý, myslel jsem, že k tomu mít sen nebo postupovat na na cestě životem je třeba odvaha, ale jediné k čemu ji potřebuju je zůstat (stát). Neskutečně natahovaná lehce pochmurná pocitovka, kde hraje Craig druhé housle (nechápu ten chvalozpěv na něj). Stěžejní část filmu se odehrává v minulosti v podání dětských herců. Základní problém filmu je že má děj tak na 60 minut, rozhodně ne na 110. Celá myšlenka filmu s dá shrnout do té citované věty.(28.8.2009)

Kvalitních snímků je po čertech málo. tento vsází na originalitu a hlavně na Craiga. V tomto ohledu mu to vychází na 110 %. Craig hraje zhýčkanou hollywoodskou hvězdu, která už dozářila. Postavu Joea Scotta vykreslil a zahrál výborně, a přesvědčil mne tak, že dokáže zahrát i jinou roli na jedničku než je jen James Bond. Co se mi ovšem na snímku nelíbilo, byly právě v názvu zmiňované flashbacky. Jsou sice pro film nezbytné, ale mohly být o něco více zajímavé a lépe vykreslené. Dalším záporem podle mého mínění je délka. 115 minut je na tento film opravdu příliš. Takže sečteno, podtrženo, dívá se na to dobře, ale podruhé?děkuji, stačilo jednou.(16.6.2009)

Velkým problémem asi každýho filmu je zaznamenat na postavách proces stárnutí. Pak se může lehce stát, že matka hlavního hrdiny vypadá stejně stará, jako on a že postava v mládí vypadá jinak, než ve stáří. Což se v tomto filmu stalo. Flashbacková rovina je minimálně o dva řády lepší, než ta ze součastnosti a myslím, že za to může Daniel Craig. Jako dycky se mi ve všech filmech líbil, ale tady z nějakýho důvodu ne. Nevím proč.(4.4.2009)

Tak ani za boha by mě nenapadlo před zkouknutím si myslet, že ten film se bude odvíjet takovýmhle směrem!!! Natočený perfektně, Daniela mam taky rád, ale prostě sem nějak nečekal že tam holka vybouchne na mině atd.... No síla, bohužel myšleno spíše ve špatném světle. Časem se ještě na to určo kouknu, ale skutečně až časem.(11.1.2011)

Daniel Craig je neuvěřitelně charismatickým hercem. A ve filmu Flaschback of fools hraje herce, který se proflámoval ke konci své kariéry a v tomhle období se mu vrátí vzpomínky na dětství v polorozpadlém domku na pláži, kdy zažíval první lásky, první intimní sblížení s ženou a první tragédii. Tyhle záblesky vzpomínek - zejména scéna, kdy Joe a Ruth zpívají If there is something (Kdo se ti líbí víc, Bowie nebo Roxy?) patří mezi nejlepší momenty jinak relativně průměrného filmu. Avšak jedná se o TAK skvělé momenty, které podtrhují "současné" dění filmu, že celkově je tento výplod Baillia Walshe nadprůměrný. Protože závěrečná scéna je silná, až mě z ní zamrazilo. Protože vzpomínky jsou procítěné, až jsem měla pocit, že jsem je sama zažila. Protože hudba je perfektní. A protože to je Harry Eden, Daniel Craig, Felicity Jones, David Bowie, Bryan Ferry... I would do anything for you.(8.2.2010)

• - Úvodní píseň "If There Is Something" od Roxy Music je původně šest minut dlouhá. Ve filmu je však o minutu a čtyřicet vteřin zkrácena. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v Jižní Africe a Anglii. (Terva)