Temné vzpomínky

• Česko

Vzpomínky pošetilce

Flashbacks of a Fool

Velká Británie, 2008, 110 min

Ak ste film nevideli je to absolútny SPOILER.Ak áno,budete si to púšťať stále dokola http://www.youtube.com/watch?v=zXPJYX84YE0(23.12.2012)

Cekal jsem takovej ten typickej film, kde chlapek vzpomina na svoje detstvi se svejma kamosema, kdy prozili nejaky zajimavy dobrodruzstvi nebo naopak neco dojemnyho. O coz se sice film pokousi, ale ne s moc velkym uspechem. Uvod s dospelym hlavni hrdinou v podani Craiga je docela fajn, Craig je na sracky, picha s devkama, shani drogy a jako o herce uz o nej nikdo nestoji. Nevzpominam si, kde bych Craiga videl hrat lip. No a pak se ocekavane dej presune do detstvi, jenze je to cely takovy divny, hlavni hrdinove nejsou maly kluci, ale asi tak 15 lety hovadka, co vypadaj jak naprosty bukvice, nijak zvlast se nekamaradi a celej dej je silne o nicem a nic se nedeje. Ta ocekavana zasadni udalost je navic dost prehnana a skoro az smesna. No a zaver vyzni lehce do ztracena. Proste film, kterej spis sazi na herce a atmosferu nez nejakej dej a to se mu docela dari, lehce depkoidni atmosfera je docela prijemna, ale vic nez lepsi 3* z toho nebudou.(10.7.2010)

Daniel Craig je neuvěřitelně charismatickým hercem. A ve filmu Flaschback of fools hraje herce, který se proflámoval ke konci své kariéry a v tomhle období se mu vrátí vzpomínky na dětství v polorozpadlém domku na pláži, kdy zažíval první lásky, první intimní sblížení s ženou a první tragédii. Tyhle záblesky vzpomínek - zejména scéna, kdy Joe a Ruth zpívají If there is something (Kdo se ti líbí víc, Bowie nebo Roxy?) patří mezi nejlepší momenty jinak relativně průměrného filmu. Avšak jedná se o TAK skvělé momenty, které podtrhují "současné" dění filmu, že celkově je tento výplod Baillia Walshe nadprůměrný. Protože závěrečná scéna je silná, až mě z ní zamrazilo. Protože vzpomínky jsou procítěné, až jsem měla pocit, že jsem je sama zažila. Protože hudba je perfektní. A protože to je Harry Eden, Daniel Craig, Felicity Jones, David Bowie, Bryan Ferry... I would do anything for you.(8.2.2010)

Opäť ma potešil Daniel Craig, taktiež vizuálne prevedenie... príbeh, ktorého dej mi postupom času nejako vyprchal niekam do prázdna - osobne mi to prišlo myšlienkovo ochromujúce a zrazu "utlum"... 6/10(24.7.2009)

Nevím proč, ale při sledování Temných vzpomínek se mi vybavil film Waterland (1992) s Jeremy Ironsem v hlavní roli. Snad to bylo tou retrospektivou, snad úžasným prostředím pobřežní vesničky, snad shodně dávnou tragédií v níž měli oba hrdinové prsty. I když Daniel hrál skvěle a flasback do pubertálních let byl lepší než celý zbytek filmu, pořád to kvalit Waterlandu nedosahovalo a celé to drželo jen tak tak pohromadě. I tak se ale na to dobře koukalo a Temné vzpomínky rozhodně nejsou podprůměrným snímkem. * * *(30.5.2012)