El Paso

Česko, 2008, 107 min

• Skip

Nebylo to natočené úplně špatně, ale to nám jako někdo chtěl ukázat, jací chudáci jsou Romové a my je utlačujeme? Tomu uvěří jen pár naivků. Herecké výkony nehereckého obsazení nic moc, ale to se dalo čekat.(27.10.2012)

Kvalitní, zejména tam, kde se film přidržuje dokumentární roviny a nesnaží se o jakési zobecňující karikatury zapšklých xenofóbů. Otázku, zda stylizovaný příběh "podle skutečné události" bude fungovat, uspokojivě zodpoví závěr – a odpověď zní ANO. A to navzdory občas těžkopádným dialogům, které se snaží romský problém analyzovat z různých úhlů, i navzdory scénáři, kterému místy citelně chybí gradace a jasnější směr. Tycovi se podobně jako ve Smradech podařilo vytvořit celkem plastický a svou angažovaností neurážející film (pokud tedy přimhouřím oko a pominu poněkud přehnané náznaky "spiknutí" mocných). Škoda, že El Paso nemá samozřejmou sílu Slámových dramat a musí až příliš často sáhnout ke schématu. Poměrně dobrý pocit z projekce mi tak s odstupem času stále více kazí vzpomínky na momenty, které byly namísto zamýšlené autenticity spíše falešné.(10.3.2009)

• sta

amaterismus mylně prezentovaný za autenticitu.. prvoplánovité, trapné, stereotypní, nefunkční.. teda to platí pro filmového diváka, nikoli pro čtenáře časopisu Ryspect!(10.3.2009)

El paso, el paso, el paso... Nedorozumí se ti, co nechtějí porozumět.(29.6.2009)

Po filmařské stránce sice není El Paso kdovíjaká pecka a David Prachař vás rozhodně nepřesvědčí, že je romským asistentem, ale jako snímek o romské problematicke obstojí daleko lépe než takoví Bastardi. (739., 18. VII. 2012)(26.7.2012)

• - Film získal roku 2009 zvláštní ocenění na festivalu českých filmů Finále v Plzni v kategorii nejlepší celovečerní film. (JoranProvenzano)

• - Hlavní hrdinku filmu ztvárňuje Irena Horváthová, která je zpěvačkou skupiny Gulo Čar a před kamerou stála v tomto filmu poprvé. (Pumiiix)