El Paso

Česko, 2008, 107 min

Po filmu Smradi nám znovu dává Zdeněk Tyc příležitost nahlédnout do romského prostředí, tentokrát je ale problematika zde uvedena mnohem vážnější, už jen proto, že příběh je inspirován skutečnými událostmi. Netroufám si posoudit, zda to nějak takhle, jako v tomto filmu, vypadá v běžných romských rodinách, ale co si troufám říci je to, že díky tomuto filmu si vlastně může divák uvědomit, že ne všichni příslušníci tohoto národa jsou stejní. Jistě, možná je zde až příliš nadržováno hlavní hrdince, možná je příběh trochu zkreslený, to nepopírám. Ale v zásadě je tenhle film vlastně o porozumění, o poznání jiné kultury a o tom, že ať je člověk běloch nebo Rom, má své děti rád bez rozdílu pleti. A myslím, že právě tohle nám chtěl pan režisér svým filmem naznačit. A že pokud se dětem dostává lásky, tak je zbytečné je umisťovat do jiných zařízení. Samozřejmě každý divák si na tento film udělá názor sám, já ale tuhle výpověď vnímám pozitivně a občas jsem se i zasmál, takže s tímhle filmem to rozhodně nebyl ztracený čas. Herecké výkony potěšily a určitě to nikdo z nehreců vyloženě nepokazil. Zkrátka tohle je zajímavý film, který má určitě své opodstatnění a já mu uděluji čtyři hvězdy.(5.2.2010)

• Deimos

TV/// Obsazení 7/10 Děj 3/10 Hudba 2/10 Prostředí 4/10/// +Jana Janěková, David Prachař a Linda Rybová, k tomu další známé tváře, takže celkové dobré obsazení, pro někoho to může být zajímavá sociální sonda -pro běžného diváka je to spíš nestravitelná podívaná, která po chvilce začne nudit a zároveň běžný divák nedokáže pochopit jednání hlavní postavy/// Z mírné zvědavosti jsem se brzy přes "to mě zajímá" překlenul na otázky typu "jak to dopadne" "o čem to vlastně je" a "kdy už bude konec". Normálně toto téma beru vážně a jsem toho názoru že často jsou úřady vůči menšinám nefér nebo dokonce úplně slepé. Nicméně by to chtělo pro diváka natočit stravitelnějším způsobem, pokud to vůbec lze./// Celkem 37%///(7.8.2012)

Po deseti minutách jsem byla rozhodnutá, že přepnu na jiný program, ale nakonec jsem u filmu vydržela až do konce. Pan Javorský ve své roli splňoval všechno to, co si většina z nás o cikánech myslí a také tak jednal. Linda Rybová jako mladá advokátka chtěla zvrátit celou situaci ve prospěch rodiny se sedmi dětmi, ale pokusila se bojovat s větrnými mlýny. Na jedné straně měla zaujaté úředníky a na druhé straně stála Věra s rodinou, které bylo hrozně těžké pomoci.(1.2.2010)

• Slarque

Pořád se někdo snaží točit filmy o Romech, ale evidentně to nejde. Film inspirovaný skutečnými událostmi nakonec vypadá naprosto nereálně, protože neherci říkají dialogy šustící papírem ve formacích očividně naaranžovaných pro kameru. Z toho pak realitu nevykřešete, ani kdybyste se jakkoli snažili... Proč vlastně tolik lidí někomu pomáhá proti jeho vůli? Asi nejsem normální, tohle nechápu.(21.7.2012)

• Skip

Nebylo to natočené úplně špatně, ale to nám jako někdo chtěl ukázat, jací chudáci jsou Romové a my je utlačujeme? Tomu uvěří jen pár naivků. Herecké výkony nehereckého obsazení nic moc, ale to se dalo čekat.(27.10.2012)