Hamlet na kvadrát

Hamlet 2

Komedie / Hudební

USA, 2008, 92 min

komedialny balast.(5.6.2009)

Pokračování Shakespeareova Hamleta? Dokonale šílená představa... Steve Coogan si vzpomněl na svoje nejsilnější projekty (Nonstop párty, Tristram Shandy...) a vytvořil hlavní roli v naprosto bizarní komedii/perzifláži amatérského divadla a školních kurzů dramatického umění... ,,Hamlet 2?" ,,Dvojka. Správně." ,,To nikdo neumře na konci jedničky?" ,,Mám vynález. Dveře stroje času se otevírají... Tohle zařízení odhaluje Hamleta, Gertrudu, Polonia a Hillary Clintonovou při gruppensexu."(2.6.2009)

Je možné vytvořit pokračování jedné z nejznámějších divadelních her, v níž na konci všichni (nebo skoro všichni) hlavní hrdinové umřeli? Hlavní hrdina tohoto filmu, výstřední a šílený učitel dramatické výchovy, je toho názoru, že pokračování Hamleta vymyslet lze, pokud tam zakomponuje sci-fi prvky, jako je např. stroj času. Tohle je hodně nestandardní komedie, která je ale docela vtipná a svým zvláštním způsobem i atraktivní. Pokud přistoupíte na nápad tvůrců, zvyknete si na zvláštního hlavního hrdinu a začnete akceptovat myšlenku, že Hamlet za pomoci stroje času, Ježíše a bůhvíkoho ještě zvrátí závěr světoznámé divadelní hry, pak se budete určitě docela solidně bavit. Tohle je správně ulítlá a správně provokativní komedie, která pro mě byla nezvyklým a zapamatováníhodným diváckým zážitkem. Nicméně i přesto, že můj komentář je vesměs pochvalný, musím říci i to, že bohužel výstřednost a odlišnost dobrý film nedělá, a i když jsem se bavil, nakonec film vnímám jen jako mírně nadprůměrný, což nestačí na lepší hodnocení, než jsou tři hvězdičky, které tímto tomuto filmu uděluji.(8.1.2012)

• milka

Překvapivě dost nuda. Steve Coogan se docela snaží, ale není to moc platné, protože nemá z čeho hláškovat. Navíc to má nulové tempo a režie je unylá. A to už pak nezachrání ani divadelní představení, které je docela vtipně a pecka Rock me, sexy Jesus je pomalu geniální. Přijde to ale mooooc pozdě a tu hodinu nudy předtím se kvůli tomu sledovat nevyplatí. To si to radši najděte někde na youtube. Jo a Elizabeth Shue a David Arquette tam byli naprosto zbyteční.(26.6.2009)

Taky jste si někdy přáli, aby Hamlet skončil možná jen o něco líp? Rozhodně v tom nejste sami - podivínský (a podivný, vážně) učitel dramatu a neúspěšný herec trpící syndromem otcovského konfliktu Dana Marschz (v podání Stevea Coogana, který se sice roztomile pokouší o americký přízvuk, ale opravdu se nedá říct, že by mu to nějak zvlášť šlo - jediné místo, kde se mu dá věřit, jak mluví, je, když napodobuje Jeremyho Ironse... britsky) vymyslel, jak to napravit. Kdyby měl Hamlet stroj času (a pár dobře míněných rad od Ježíše), mohl by přece všechny zachránit... a roztáčet u toho neuvěřitelná taneční a pěvecká čísla. Není divu, že Marschzovo představení, které kromě oněch náboženských a sexuálních kontroverzí a cestování časem obsahuje i souboj na světelné meče ("Your madness must not unwatched go!"), není úplně snadné zrealizovat, a to ani s pomocí advokátky lidských práv (s židovským manželem). A samozřejmě v duchu žánru není divu, že nakonec k realizaci dojde. Dočkáme se zde i povinného sblížení se inspirativního (haha) učitele s nepřizpůsobivými studenty (patřícími k etnické menšině, jak jinak), rozpadu jednoho manželství a lehkého (opět haha) alkoholismu, ale s takovou sebeironií, že to vlastně vůbec není na škodu. Něco jako Společnost mrtvých básníků smísená s Nebezpečnými myšlenkami a možná trochu okořeněná Rocky Horror Picture Show... Nářez. I když chudák WS se asi obrací v hrobě...(23.1.2011)

• - Film získal cenu Flaming Hobbit za nejlepší špatný film roku 2008. (mi-ib)