Předmět doličný A

(festivalový název)
  • Velká Británie Exhibit A
Velká Británie, 2007, 85 min

Milující otec, který kvůli osobním problémům a neschopnosti je vyřešit tak, aby neztratil pozici silného vůdce rodiny, ničí vše kolem sebe. Efektní bezprostřednosti docílil režisér tím, že dal kameru do rukou jednotlivým hercům, kteří scény zaznamenávali jako domácí video. Ve filmu není zdánlivě učiněn jediný střih, všechny scény na sebe navazují tak, jako by byly natočeny čistě chronologicky, včetně posunů v čase. Sama videokamera se oživuje prostřednictvím výpovědí jednotlivých představitelů a představuje svým způsobem jediného člena rodiny, který po otcově útoku podává svědectví o tom, co se dělo za zdmi domu spořádané rodiny. (Febiofest)

J*A*S*M

Hodně silná věc. Rodinný found footage dramatický thriller, mrazivě realistický, znepokojivý, depresivní. Příběhem nepřekvapí (protože je prostě jasné, jak to musí skončit), ale vydeptá spolehlivě. Od rodinné idylky na pláži až po totální psycho šílenství a rozpad hodnot. Člověk by si skoro až vzpomněl na Hanekeho Sedmý kontinent. ()

ricci.s

Veľmi zaujímavý thriller o rodinke, ktorá vyzerá na prvý pohľad šťastne, ale finančné problémy, čoraz častejšie hádky a až prílišná snaha manžela zabezpečiť rodinu napokon spôsobia, že mu z toho načisto prepne a začne sa teror. Je to veľmi podobné ako Home Movie, dokonca by som povedal, že námetom a dokumentárnym štýlom nakrúcania je to takmer to isté. Avšak čo sa týka psychického dopadu na diváka, tak je to už úplne niekde inde. Malé mínus by som dal len za pomalší rozbeh (aj keď už snaha otca nakrútiť vtipné video pri kopaní bazénu okamžite dala najavo, že niečo nie je v poriadku), plusom je zase to, že mi to pripadalo strašne reálne a mohlo by sa to aj naozaj stať. Najlepšia je scénka, v ktorej tancoval, to bolo fakt riadne psycho. Záver je naozaj brilantný, surový a určite nemôže nechať nikoho chladným. ()

kiddo

Keeping Up With the Joneses - The Movie. Kdo by si byl pomyslel, že ještě někdy uvidím sociálně kritický realismus, kde pro změnu nevystupuje überpatriarchální tradicionalistický otec, který se na znamení kritiky maloměšťácké morálky, klasického rodinného modelu a zaběhnutého společenského řádu věnuje zapálenému prcání svých blízkých do prdele. Ještě víc překvapí, že tenhle horor si místo "cool" lekaček a hlasitých zvukových efektů bohatě vystačí s nepřikrášleným zobrazením, jak kompletně dokáže člověka zničit dobrovolné pachtění za obecně přijímaným měřítkem životního úspěchu, kterého kvůli svým osobním omezením prostě nikdy nemůže dosáhnout. Po tomhle malém zjevení odteď budu sahat, kdykoli mě zas okolí bude cpát do hypotéky. ()

EvilPhoEniX

Jééje Jéje.. Tak tohle byl Celkem Průser! Jelikož film má 78%, tak jsem doufal, že film bude mít grády.. No nenechte se zmást na IMDB má Rating pouze 5,4! Film působí lacinně, je nudný, nemá čim zaujmout,opět oškliví Britší herci! Jak to dopadne odhadne snad každý už v prvních 10 minutách a ono ani v závěru nepřitlačí na Pilu a jen jsem marně koukal a divil se Proč je vše mimo záběr! Tak jak se praví přísloví za málo peněz hodně Muziky, tak o tomhle to říci bohužél nemohu! By the Way Opět se jedná spíše o Drama, než li Thriller. ()

Bloody13

Zajímavá studie jedné zpočátku šťastné rodiny, která však začne na pomyslném sociálním žebříčku postupně klesat, což samozřejmě nejhůře nese hrdý otec a ten se psychicky hroutí... Exhibit A je ve své podstatě jen zakázkovým produktem FF franšízy, obsahově nepřekvapivý a po stránce explicitního násilí velmi krotký. Tenhle snímek má však klady jinde; ukázkou archetypu té nejklasičtější rodiny dosahuje díky ruční kameře nečekaně mrazivé autenticity, obzvlášť co se týče prvotních náznaků šílenství, které gradují až v posledních dvaceti minutách. Závěr je sice technicky spíše nezvládnutý... (nyní luští jen ti, co opravdu chtějí - otěbi es dastotenčě nárbení a trvomly očivědni dajýchí), na druhou stranu obsahuje několik peprných momentů, jako např. ten s odhalením rodinných intimností. ()

Dellamorte

Briti rafinovane predĺžili už aj tak napnutú reťaz " camcord / foot " snímkov , ktoré viac/menej dokážu svojím spracovaním prekryť mínusový rozpočet. Niekedy to vyvolá úsmev , či údiv a niekedy...sa to zavŕta do divákovej mysle viac , ako by čakal. A práve " EXHIBIT " je toho príkladom. Žiadna pecka , no faynovo prekysličená sóda v ktorej sa topí " hlavička " svojej ,už aj tak silne skúšanej rodiny , ktorú preformoval svojimi výstupmi na potápajúcu sa loď a tú opúšťa ako posledný ON - kapitán. Ak máš narolované Reality show / TV... máš v HD nejaký ten " docushock " tak Ťa to nejako silne nerozdrví. Tu pridávam tučný bodík , pretože pri najbližšom rodinnom " camcorderovaní " si na tento snímok určite spomeniem a to bolo asi aj jeho cieľom.....sakra. P.S. Nemyslím , že na " hlavičku " by sa našiel funkčnejší sliz , akým bol Bradley ! ( samozrejme nie ten Bradley , ktorý má tento snímok vo svojej CSFD filmografii mylne uvedený ! ) ()

zelvopyr

Netvrdím, že by se tohle mohlo stát každému, na to je potřeba být pitomec už do základu. Ale ve většině scén jejich nepříjemnou uvěřitelnost beru a ospalá gradace vyprávění na mě udělala dojem (postupně prosvítající hrozivé scény pod banalitami, zejména scéna s padáním do výkopu). ()

JitkaCardova

I s filmem natáčeným jako domácí video se musí umět pracovat. Tohle je vychtěné až stydno, koncept bych odříkala zpaměti, nejenže šustí papírem, ale postavy ho opakují nahlas pořád dokola: Mám vás rád, dělám to z lásky. - Natáčím, protože chci, aby ses viděl, tatínku, protože ti chci pomoct. - Natáčím, protože mě nikdo jiný neposlouchá. - Natáčím, protože... - On to nechal zapnutý. - Dej mi to, budu natáčet... *** To aby se v tom divák vyznal, musí se mu včas hlásit, na co se dívá. Protože motivace postav jsou nevěrohodné, protože herci neumějí hrát, protože vývoj tzv. dramatu je po psychologické stránce kašírovaný, nevyvěrá z žádných emocí, které by vám dovolily cítit nezbytnost sledovaného jednání. Smyčka se neutahuje ústrojně, z vnitřního napětí, ale skokově podle mechanicky vypracovaného scénáře. Zápletky, které mají zhustit atmosféru, si scénárista musel tahat z dadaistického klobouku. Ani s kamerou se ve skutečnosti nikdo nezžívá, necítíte žádné vzrušení, zaujetí pro médium natáčení a opravdovou proměnu rodinného dění aktem sledování, "objektivního" záznamu - postavy se jí ujímají neuměle z předepsaných, nikoli prožívaných pohnutek. Není to strhující Americká krása, a není to Fassbinder ani Haneke, mistři osobité psychologie a houstnutí atmosféry v mezilidských vztazích až do bodu, kdy se může stát každá zvrácenost. Tady se každá zvrácenost může stát hned, jak někoho napadne ji dopsat do scénáře, svévolně a nahodile, aniž by se zabývali vývojem. První dvě třetiny jsou nejapné, v třetí se občas najdou zajímavé záběry a momenty, chytá to místy spád, jenže i v těch lepších mometech ony scény, které by měly skutečně působit, neodbytně nutí diváka, aby si uvědomoval, jak nejsou podmíněné, a ještě hůř: aby sledoval, jak mizerně jsou zahrané - vrcholem trapna je akt škrcení dcery, nedá vám to, abyste pořád nesrovnávali, o kolik uvěřitelněji by se to dalo sehrát a jak neodpustitelně to ti dva herci fušují, nevěrohodně jako třetiřadá divadelní šmíra najatá narychlo na ulici - co dělají její ruce, nohy, jak se místo aby kolem sebe bila a škrabala, do krve ostýchá v předsmrtných křečích druhého herce silněji dotknout, jak pozdě jí sjede pokrčená noha na podlahu etc. A když pak otec vzápětí mimo kameru utluče syna těžítkem, už se nepatřičné veselí dá těžko ovládnout - ty dvě řízné rány znějí tak, že syn by musel mít lebku z dubového dřeva nebo železa a té představě nejde odpomoct. A to samé se pak zopakuje, když zvonivými údery šmelcuje hlavu svojí ženě - lze se domnívat, že jí vyťal smrtící úder spodem do metalokeramické zubní náhrady, jinak to znovu svědčí o naprosto odfláknutém přístupu k natáčení. *** Bonbonek závěrem: celou dobu jsem si říkala, jak málo režiséra i scénáristu doopravdy zajímalo, jak by se taková tragédie mohla ústrojně odehrát, a zaráželo mě, proč se tedy do takového projektu pouštěli. A nečekaně jsem dostala odpověď, když po promítání přišel pod podium pan režisér osobně a bezelstně prozradil, že si to u něj prostě objednal producent. Že za ním takhle jednou přišel s připraveným zadáním: na začátku se do rodiny dostane domácí kamera, a na konci jsou všichni mrtví - a pan režisér měl za úkol jenom natlouct pár kolíků do prázdného prostoru mezi předplaceným začátkem a koncem, aby se na ně dal namotat drátěný plot příběhu plný děr. Čili snímek byl opravdu natočený na zakázku spekulanta, který se chytil výdělečného a prověřeného konceptu. Výsledek je tristní, není to fresh, není to film a není co slavit, na finančně zkrouhnutém Fresh Film Festu 2o14 se to objevilo jako z nouze ctnost. () (méně) (více)

*CARNIFEX*

Dokonale šťastná britská família začína prepadať frustrácii po krachu rodinného podniku. Z vysnívaného sťahovania do nového domu sídliaceho na pobreží oceánu sa tak nečakane stáva depresívne obdobie, ktoré prerastá k šialenstvu. Amatérsky, psychologický "found footage", ktorý postupne prechádza z úsmevných situácii do hlbokej frustrácie a tragédie. Musím uznať že herecký výkon hlavy rodiny rozhodne zlý nebol. O tom niet pochýb. Úlohy klasického psychopata sa zhostil pomerne slušne, no v prípade takéhoto snímku mi proste nejaké to gore chýba. Je veľmi cítiť že ide o amateristický počin v ktorom sa režisér spolieha na výkon jednej osoby. Záver je vyobrazením predpokladaného rozuzlenia - 55% ()

S.Quentin QUALE

Čumět na to, jak stará dořve starýho k "dokud nás smrt nerozdělí", by bylo krásný, ale ne v tomto britským found footage podání, kdy je hned od začátku jasné, jak to dopadne. Velmi nezajímavé. Pokud chcete vlekoucí se film s vyšinutým fotrem, a který aspoň za něco stojí, tak zkuste Take shelter. Pokud chcete vidět, jak stará sere starýho, pusťte si pár dílů ze života Ala Bundyho. Tohle je 20% za stopáž, díky níž jsem se dostal až k titulkům....vyloženě omyl. ()

misterz

V poslednom čase som konečne prišiel na chuť FF. Má to niečo do seba a niekedy takéto filmové spracovanie dokáže zanechať lepší celkový dojem ako "klasické" kamerové spracovanie. Dodáva tak filmu na autencite, na základe ktorej potom ľahšie film atmosfericky hustne. To je prípad aj tohto snímku, FF tu výrazne pomohlo. Dostávame tak reálny obraz pomalého psychického prerodu hlavnej postavy, od milujúceho otca až do maxima a totálneho šialenstva. Miestami je atmosféra tak ťaživá a nepríjemná, až sa chce človeku odvracať oči od telky, napr. ten tanček na grill párty bol totálny psycho nášup. A za všetko môžu prachy, prachy a prachy... Všetko v snímku pekne postupne graduje až sa dostávame na koniec, ktorý vo výsledku prekonal všetky moje očakávania. Šokujúce a kruté, hrôza len pomyslieť, že scenár nie je vonkoncom nereálny, kľudne sa niečo podobné môže kedykoľvek odohrávať o pár ulíc ďalej. Aj keď sa gore ani bubákov nedočkáme, v duševnej rovine to teda horor je, a riadny. 75/100 ()

eLeR

O tom ako jednému ockovi trošku preskočilo. Trošku viac. Zaujímavá vec, a aj napriek tomu, že mi niekedy tá kamera vadila, tak vďaka nej a vďaka výborným hereckým výkonom, to všetko pôsobilo veľmi skutočne. ()

Pedestrian

Líbí se mi, jak se tu tvůrci bez přispění hudby popasovali s gradací scény (např. kopání bazénu je doprovázené přeletem letadla; dcerka utíkající před svým otcem a hudba hrající z vedlejšího pokoje). Celkově opravdu dobré, i když konec mě nechal chladným. Ona už ta neustále se klepající kamera je totiž znepokojivá sama o sobě. P.S.: dobrý scénář a ještě lepší herci. Ten nápad s odhalením rodinných intimností je priceless. ()

Chrustyn

Found footage styl mám rád, ale v tomto případě mi to připadalo, jako hodně nepovedený amatérský pokus o horor. ()

ARI50 odpad!

Tak to není možné viděl jsem hodně kousku kamerou špatných a slabších ale tohle to snad je jen sranda vytvořena na tomhle světe no nestačím zírat. ()

asirtes

Jedna zo zaujímavých filmových študií psychológie rodiny, vzťahov v nej a psychických vybočení zo spoločenských noriem, vedúcich k morálnym a amorálnym definitívam. Nedrsne vyzerajúci drsný thriller na neamerický spôsob, natočený tým najrealistickejším spôsobom. Domácou kamerou. Ale neokato a efektne. ()

elanius

(104/2015) / Nesúhlasím s komentárom užívateľov, ktorí majú pocit, že sa jedná o nejaký amatérsky FF nepodarok. Takto má podľa mňa FF vyzerať, keď sa toho chopí schopný filmár. Áno film je extrémne civilne natočený, práve tento štýl je ale jediný funkčný (spolu s profesionálnymi hereckými výkonmi) pre dosiahnutie požadovanej emocionálnej odozvy. Záver je vyšperkovaný, takmer by sa dalo povedať "Hanekeho" kamerou, a počas poslednej scény bude mať slabšia povaha čo robiť. Exhibit A je určite jeden z najhodnotnejších found footage thrillerov. (8/10) ()

CptPeroxid

Já si dovolím dát plný počet a proč? V porovnání s PA nebo REC, kde jsem se smál a cítil pozitivní vibrace, tak u tohohle snímku to bylo naopak. Yo, tatínek byl celkem smíchu ale celkovým dojmem to na mě zapůsobilo úzkostlivě. Jinak už to všechno tak nějak za mě napsali druzí ;) ()

noby

Zatraceně mrazivý, drásající a zároveň filmařsky famózní kus. Po většinu času formálně precizní (natáčení samotnými herci jistě pomohlo), dokonale pospojovaný, s jasně sledovatelným vývojem, bez jediného zakolísání…až na rozhodující moment zlomu, který bohužel přišel trochu z ničeho nic. Po něm ale opět působivý konec až k sympatickému poslednímu záběru, takže pět hvězd stále víc než zasloužených. ()

oRi11

Exhibit A se snaží zaujmout dramatickým rodinným příběhem, který je vzhledem k dnešní době celkem reálný a pravděpodobný. Bohužel to celé působí až moc vynuceně a přes to, že se jedná o found footage i velmi lacině. Pár silných scén se sice najde, ale převažují spíš ty nudné. Navíc je film obsazen nesympatickými herci, téměř od začátku předvídatelný a nedokaže ničím překvapit. ()