Předmět doličný A (festivalový název)

Exhibit A

Thriller / Drama / Horor

Velká Británie, 2007, 85 min

Dom Rotheroe

Rob Hardy

Keeping Up With the Joneses - The Movie. Kdo by si byl pomyslel, že ještě někdy uvidím sociálně kritický realismus, kde pro změnu nevystupuje überpatriarchální tradicionalistický otec, který se na znamení kritiky maloměšťácké morálky, klasického rodinného modelu a zaběhnutého společenského řádu věnuje zapálenému prcání svých blízkých do prdele. Ještě víc překvapí, že tenhle horor si místo "cool" lekaček a hlasitých zvukových efektů bohatě vystačí s nepřikrášleným zobrazením, jak kompletně dokáže člověka zničit dobrovolné pachtění za obecně přijímaným měřítkem životního úspěchu, kterého kvůli svým osobním omezením prostě nikdy nemůže dosáhnout. Po tomhle malém zjevení odteď budu sahat, kdykoli mě zas okolí bude cpát do hypotéky.(9.8.2014)

Briti rafinovane predĺžili už aj tak napnutú reťaz " camcord / foot " snímkov , ktoré viac/menej dokážu svojím spracovaním prekryť mínusový rozpočet. Niekedy to vyvolá úsmev , či údiv a niekedy...sa to zavŕta do divákovej mysle viac , ako by čakal. A práve " EXHIBIT " je toho príkladom. Žiadna pecka , no faynovo prekysličená sóda v ktorej sa topí " hlavička " svojej ,už aj tak silne skúšanej rodiny , ktorú preformoval svojimi výstupmi na potápajúcu sa loď a tú opúšťa ako posledný ON - kapitán. Ak máš narolované Reality show / TV... máš v HD nejaký ten " docushock " tak Ťa to nejako silne nerozdrví. Tu pridávam tučný bodík , pretože pri najbližšom rodinnom " camcorderovaní " si na tento snímok určite spomeniem a to bolo asi aj jeho cieľom.....sakra. P.S. Nemyslím , že na " hlavičku " by sa našiel funkčnejší sliz , akým bol Bradley ! ( samozrejme nie ten Bradley , ktorý má tento snímok vo svojej CSFD filmografii mylne uvedený ! )(4.5.2011)

Zajímavá studie jedné zpočátku šťastné rodiny, která však začne na pomyslném sociálním žebříčku postupně klesat, což samozřejmě nejhůře nese hrdý otec a ten se psychicky hroutí... Exhibit A je ve své podstatě jen zakázkovým produktem FF franšízy, obsahově nepřekvapivý a po stránce explicitního násilí velmi krotký. Tenhle snímek má však klady jinde; ukázkou archetypu té nejklasičtější rodiny dosahuje díky ruční kameře nečekaně mrazivé autenticity, obzvlášť co se týče prvotních náznaků šílenství, které gradují až v posledních dvaceti minutách. Závěr je sice technicky spíše nezvládnutý... (nyní luští jen ti, co opravdu chtějí - otěbi es dastotenčě nárbení a trvomly očivědni dajýchí), na druhou stranu obsahuje několik peprných momentů, jako např. ten s odhalením rodinných intimností.(31.12.2014)

Líbí se mi, jak se tu tvůrci bez přispění hudby popasovali s gradací scény (např. kopání bazénu je doprovázené přeletem letadla; dcerka utíkající před svým otcem a hudba hrající z vedlejšího pokoje). Celkově opravdu dobré, i když konec mě nechal chladným. Ona už ta neustále se klepající kamera je totiž znepokojivá sama o sobě. P.S.: dobrý scénář a ještě lepší herci. Ten nápad s odhalením rodinných intimností je priceless.(1.1.2013)

Netvrdím, že by se tohle mohlo stát každému, na to je potřeba být pitomec už do základu. Ale ve většině scén jejich nepříjemnou uvěřitelnost beru a ospalá gradace vyprávění na mě udělala dojem (postupně prosvítající hrozivé scény pod banalitami, zejména scéna s padáním do výkopu).(24.8.2014)