Předmět doličný A (festivalový název)

Exhibit A

Thriller / Drama / Horor

Velká Británie, 2007, 85 min

Dom Rotheroe

Rob Hardy

Hodně silná věc. Rodinný found footage dramatický thriller, mrazivě realistický, znepokojivý, depresivní. Příběhem nepřekvapí (protože je prostě jasné, jak to musí skončit), ale vydeptá spolehlivě. Od rodinné idylky na pláži až po totální psycho šílenství a rozpad hodnot. Člověk by si skoro až vzpomněl na Hanekeho Sedmý kontinent.(30.12.2012)

Veľmi zaujímavý thriller o rodinke, ktorá vyzerá na prvý pohľad šťastne, ale finančné problémy, čoraz častejšie hádky a až prílišná snaha manžela zabezpečiť rodinu napokon spôsobia, že mu z toho načisto prepne a začne sa teror. Je to veľmi podobné ako Home Movie, dokonca by som povedal, že námetom a dokumentárnym štýlom nakrúcania je to takmer to isté. Avšak čo sa týka psychického dopadu na diváka, tak je to už úplne niekde inde. Malé mínus by som dal len za pomalší rozbeh (aj keď už snaha otca nakrútiť vtipné video pri kopaní bazénu okamžite dala najavo, že niečo nie je v poriadku), plusom je zase to, že mi to pripadalo strašne reálne a mohlo by sa to aj naozaj stať. Najlepšia je scénka, v ktorej tancoval, to bolo fakt riadne psycho. Záver je naozaj brilantný, surový a určite nemôže nechať nikoho chladným.(4.5.2011)

Netvrdím, že by se tohle mohlo stát každému, na to je potřeba být pitomec už do základu. Ale ve většině scén jejich nepříjemnou uvěřitelnost beru a ospalá gradace vyprávění na mě udělala dojem (postupně prosvítající hrozivé scény pod banalitami, zejména scéna s padáním do výkopu).(24.8.2014)

V poslednom čase som konečne prišiel na chuť FF. Má to niečo do seba a niekedy takéto filmové spracovanie dokáže zanechať lepší celkový dojem ako "klasické" kamerové spracovanie. Dodáva tak filmu na autencite, na základe ktorej potom ľahšie film atmosfericky hustne. To je prípad aj tohto snímku, FF tu výrazne pomohlo. Dostávame tak reálny obraz pomalého psychického prerodu hlavnej postavy, od milujúceho otca až do maxima a totálneho šialenstva. Miestami je atmosféra tak ťaživá a nepríjemná, až sa chce človeku odvracať oči od telky, napr. ten tanček na grill párty bol totálny psycho nášup. A za všetko môžu prachy, prachy a prachy... Všetko v snímku pekne postupne graduje až sa dostávame na koniec, ktorý vo výsledku prekonal všetky moje očakávania. Šokujúce a kruté, hrôza len pomyslieť, že scenár nie je vonkoncom nereálny, kľudne sa niečo podobné môže kedykoľvek odohrávať o pár ulíc ďalej. Aj keď sa gore ani bubákov nedočkáme, v duševnej rovine to teda horor je, a riadny. 75/100(21.1.2015)

Zajímavá studie jedné zpočátku šťastné rodiny, která však začne na pomyslném sociálním žebříčku postupně klesat, což samozřejmě nejhůře nese hrdý otec a ten se psychicky hroutí... Exhibit A je ve své podstatě jen zakázkovým produktem FF franšízy, obsahově nepřekvapivý a po stránce explicitního násilí velmi krotký. Tenhle snímek má však klady jinde; ukázkou archetypu té nejklasičtější rodiny dosahuje díky ruční kameře nečekaně mrazivé autenticity, obzvlášť co se týče prvotních náznaků šílenství, které gradují až v posledních dvaceti minutách. Závěr je sice technicky spíše nezvládnutý... (nyní luští jen ti, co opravdu chtějí - otěbi es dastotenčě nárbení a trvomly očivědni dajýchí), na druhou stranu obsahuje několik peprných momentů, jako např. ten s odhalením rodinných intimností.(31.12.2014)