Vynes na horu svoj hrob (TV film)

Drama / Psychologický / Dobrodružný

Československo, 1979, 90 min

Jozef Zachar

Ondrej Sliacky

Musím smeknout že takový film u nás vůbec vznikl,protože tohle téma je pro nás trošku vzdálené ale hodně lákavé.Moc sem od toho nečekal ale přiznám se že mě to pohltilo a nepustilo na 90min z křesla.Moc pěkné psychodrama o lidské psychyce v krajní situaci.Bravo!!!!!(9.2.2009)

V tomto filme hral jeden nepálec, ktorý ma v detstve pozitívne ovplyvnil. Také sa nezabúda: pod 100% jednoducho nemôžem!(18.8.2011)

Rekonstrukce československé horolezecké výpravy z roku 1973 a následné tragédie, kdy po pádu jeden z členů vrcholového družstva několik dní umíral ve výšce cca 7850 m, bez možnosti ho dostat dolů. Film celkem pravdivě vykresluje dobývání osmitisícových vrcholů v 80-tých létech, kdy výbava a výstroj byly v počátcích. Důraz klade na chování jednotlivých postav v krizových situacích a zároveň nabízí pohled do chování horolezců, kdy dříve ve větších skupinách bylo hodně individualistů, s cílem vystoupit nahoru za každou cenu, které musel krotit vedoucí výpravy.(8.2.2009)

• sator

Předabování českých herců mě spolehlivě otráví...(27.11.2014)

• honajz

V podstatě nic nového nepřinášející horolezecký film, co bychom neviděli, navíc místo Makaly jsem tam prostě pořád viděl Tatry. Jediná věc, co mi přišla zajímavá, replika umírajícího horolezce o tom, že se mu už zahojila dáseň po vytržení zubu. Ale jinak je to i celkově předvídatelné, a přes krátkou stopáž často nudící. Mimochodem, nezajistit si při takovém výstupu spojení s nějakou centrálou či letištěm, je akorát tak hovadská nezodpovědnost.(15.7.2011)

• - Po třech letech se další expedice vrací znovu na Makalu a objevují stan s mrtvým na stejném místě. Rozkládají tábor o 50 metrů níže. Vrchol zdolává Křiššák a Schubert (24.5.1976), přičemž Schubert následující den umírá při sestupu. (homerr)

• - Mrvtvým horolezcem byl Jan Kounický. (homerr)

• - Horolezci z výpravy se u zraněného střídali a nosili mu kyslíkové láhve, i když bylo všem jasné, že nepřežije. (homerr)