poster

Vynes na horu svoj hrob (TV film)

Drama / Psychologický / Dobrodružný

Československo, 1979, 90 min

Režie:

Jozef Zachar
 • mchnk
  ****

  Možná klasické, horolezecké dilema v jasně dané, kritické situaci, nicméně perfektně natočeno a sehráno. Film o neutuchajícím odhodlání a tužbě. Dostat se nahoru, ale hlavně dolů. Dobrovolně sem přijeli, ale nedobrovolně se musí rozhodnout. Vláďu Brabce bych klidně nechal mluvit česky, i když jeho slovenský dabér byl více než přesný. Jeho klasická gesta, bez originálního hlasu, nebyla moc přesvědčivá. Jinak výborné drámo v drsných podmínkách velehor.(16.9.2014)

 • Fretakata
  ****

  Film dostal čestné uznanie na Medzinárodnom festivale horských a dobrodružných filmov v talianskom Trente.(13.9.2010)

 • nascendi
  ***

  Uvedomujem si, že za nasledujúci komentár ma nikto nepochváli. Myslím si, že nikto nemusí liezť na Himalájske vrcholy. A ak chce, tak si musí do batohu pribaliť aj zodpovednosť za prípadné následky. Vrcholové horolezectvo je extrémne náročná činnosť v extrémnych podmienkach. Preto do rozhodovania v krízovej situácii nepatria vzorce správania sa z nížiny, ale chladnokrvný kalkul smerujúci k minimalizácii obetí. A napriek tomu, že oceňujem vydarenú rekonštrukciu skutočnej udalosti aj zobrazenie toho, ako Himaláje odhalia skryté osobnostné črty jednotlivcov, väčšej empatii mi bráni nezodpovedateľná otázka: "Načo tam liezli?" P.S. S takým vybavením by sa dnes horolezci asi báli vyliezť aj na Gerlach.(18.2.2011)

 • troufalka
  ***

  Zdá se mi to, nebo Kanyza vládne natolik slovenštinou, že nemusel být dabován? Nepochopila jsem, proč se ve filmu jmenoval Milan, když je film točený podle skutečné události a zraněný se jmenoval Jan Kounický. Před horolezci smekám, před filmaři bohužel nemohu.(16.9.2014)

 • honajz
  **

  V podstatě nic nového nepřinášející horolezecký film, co bychom neviděli, navíc místo Makaly jsem tam prostě pořád viděl Tatry. Jediná věc, co mi přišla zajímavá, replika umírajícího horolezce o tom, že se mu už zahojila dáseň po vytržení zubu. Ale jinak je to i celkově předvídatelné, a přes krátkou stopáž často nudící. Mimochodem, nezajistit si při takovém výstupu spojení s nějakou centrálou či letištěm, je akorát tak hovadská nezodpovědnost.(15.7.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace