Vynes na horu svoj hrob (TV film)

Drama / Psychologický

Československo, 1979, 90 min

Jozef Zachar

V tomto filme hral jeden nepálec, ktorý ma v detstve pozitívne ovplyvnil. Také sa nezabúda: pod 100% jednoducho nemôžem!(18.8.2011)

Rekonstrukce československé horolezecké výpravy z roku 1973 a následné tragédie, kdy po pádu jeden z členů vrcholového družstva několik dní umíral ve výšce cca 7850 m, bez možnosti ho dostat dolů. Film celkem pravdivě vykresluje dobývání osmitisícových vrcholů v 80-tých létech, kdy výbava a výstroj byly v počátcích. Důraz klade na chování jednotlivých postav v krizových situacích a zároveň nabízí pohled do chování horolezců, kdy dříve ve větších skupinách bylo hodně individualistů, s cílem vystoupit nahoru za každou cenu, které musel krotit vedoucí výpravy.(8.2.2009)

Musím smeknout že takový film u nás vůbec vznikl,protože tohle téma je pro nás trošku vzdálené ale hodně lákavé.Moc sem od toho nečekal ale přiznám se že mě to pohltilo a nepustilo na 90min z křesla.Moc pěkné psychodrama o lidské psychyce v krajní situaci.Bravo!!!!!(9.2.2009)

Uvedomujem si, že za nasledujúci komentár ma nikto nepochváli. Myslím si, že nikto nemusí liezť na Himalájske vrcholy. A ak chce, tak si musí do batohu pribaliť aj zodpovednosť za prípadné následky. Vrcholové horolezectvo je extrémne náročná činnosť v extrémnych podmienkach. Preto do rozhodovania v krízovej situácii nepatria vzorce správania sa z nížiny, ale chladnokrvný kalkul smerujúci k minimalizácii obetí. A napriek tomu, že oceňujem vydarenú rekonštrukciu skutočnej udalosti aj zobrazenie toho, ako Himaláje odhalia skryté osobnostné črty jednotlivcov, väčšej empatii mi bráni nezodpovedateľná otázka: "Načo tam liezli?" P.S. S takým vybavením by sa dnes horolezci asi báli vyliezť aj na Gerlach.(18.2.2011)

Z filmove hlediska nema film slabin.Jedinecna hudba vzesla od Svetozara Stura. Namer,scenar ci pribeh samotny je nemozno nami nehorolezci - smrtelniky (lidmi co nanejvyse slezli nejakou hrusku ci horu Rip) hodnotit ci dokonce soudit.(8.2.2009)