Vynes na horu svoj hrob (TV film)

Drama / Psychologický / Dobrodružný

Československo, 1979, 90 min

Jozef Zachar

Ondrej Sliacky

Možná klasické, horolezecké dilema v jasně dané, kritické situaci, nicméně perfektně natočeno a sehráno. Film o neutuchajícím odhodlání a tužbě. Dostat se nahoru, ale hlavně dolů. Dobrovolně sem přijeli, ale nedobrovolně se musí rozhodnout. Vláďu Brabce bych klidně nechal mluvit česky, i když jeho slovenský dabér byl více než přesný. Jeho klasická gesta, bez originálního hlasu, nebyla moc přesvědčivá. Jinak výborné drámo v drsných podmínkách velehor.(16.9.2014)

Film dostal čestné uznanie na Medzinárodnom festivale horských a dobrodružných filmov v talianskom Trente.(13.9.2010)

V tomto filme hral jeden nepálec, ktorý ma v detstve pozitívne ovplyvnil. Také sa nezabúda: pod 100% jednoducho nemôžem!(18.8.2011)

Z filmove hlediska nema film slabin.Jedinecna hudba vzesla od Svetozara Stura. Namer,scenar ci pribeh samotny je nemozno nami nehorolezci - smrtelniky (lidmi co nanejvyse slezli nejakou hrusku ci horu Rip) hodnotit ci dokonce soudit.(8.2.2009)

• sator

Předabování českých herců mě spolehlivě otráví...(27.11.2014)

• - Po třech letech se další expedice vrací znovu na Makalu a objevují stan s mrtvým na stejném místě. Rozkládají tábor o 50 metrů níže. Vrchol zdolává Křiššák a Schubert (24.5.1976), přičemž Schubert následující den umírá při sestupu. (homerr)

• - Mrvtvým horolezcem byl Jan Kounický. (homerr)

• - Pokus o záchranu a spuštění zraněného dolů nevyšel a za pár hodin sestoupili jen o pár metrů. (homerr)