poster

Vynes na horu svoj hrob (TV film)

Drama / Psychologický / Dobrodružný

Československo, 1979, 90 min

Režie:

Jozef Zachar

Scénář:

Ondrej Sliacky
 • mchnk
  ****

  Možná klasické, horolezecké dilema v jasně dané, kritické situaci, nicméně perfektně natočeno a sehráno. Film o neutuchajícím odhodlání a tužbě. Dostat se nahoru, ale hlavně dolů. Dobrovolně sem přijeli, ale nedobrovolně se musí rozhodnout. Vláďu Brabce bych klidně nechal mluvit česky, i když jeho slovenský dabér byl více než přesný. Jeho klasická gesta, bez originálního hlasu, nebyla moc přesvědčivá. Jinak výborné drámo v drsných podmínkách velehor.(16.9.2014)

 • homerr
  ****

  Rekonstrukce československé horolezecké výpravy z roku 1973 a následné tragédie, kdy po pádu jeden z členů vrcholového družstva několik dní umíral ve výšce cca 7850 m, bez možnosti ho dostat dolů. Film celkem pravdivě vykresluje dobývání osmitisícových vrcholů v 80-tých létech, kdy výbava a výstroj byly v počátcích. Důraz klade na chování jednotlivých postav v krizových situacích a zároveň nabízí pohled do chování horolezců, kdy dříve ve větších skupinách bylo hodně individualistů, s cílem vystoupit nahoru za každou cenu, které musel krotit vedoucí výpravy.(8.2.2009)

 • Radko
  *****

  V tomto filme hral jeden nepálec, ktorý ma v detstve pozitívne ovplyvnil. Také sa nezabúda: pod 100% jednoducho nemôžem!(18.8.2011)

 • troufalka
  ***

  Zdá se mi to, nebo Kanyza vládne natolik slovenštinou, že nemusel být dabován? Nepochopila jsem, proč se ve filmu jmenoval Milan, když je film točený podle skutečné události a zraněný se jmenoval Jan Kounický. Před horolezci smekám, před filmaři bohužel nemohu.(16.9.2014)

 • nascendi
  ***

  Uvedomujem si, že za nasledujúci komentár ma nikto nepochváli. Myslím si, že nikto nemusí liezť na Himalájske vrcholy. A ak chce, tak si musí do batohu pribaliť aj zodpovednosť za prípadné následky. Vrcholové horolezectvo je extrémne náročná činnosť v extrémnych podmienkach. Preto do rozhodovania v krízovej situácii nepatria vzorce správania sa z nížiny, ale chladnokrvný kalkul smerujúci k minimalizácii obetí. A napriek tomu, že oceňujem vydarenú rekonštrukciu skutočnej udalosti aj zobrazenie toho, ako Himaláje odhalia skryté osobnostné črty jednotlivcov, väčšej empatii mi bráni nezodpovedateľná otázka: "Načo tam liezli?" P.S. S takým vybavením by sa dnes horolezci asi báli vyliezť aj na Gerlach.(18.2.2011)

 • - Pokus o záchranu a spuštění zraněného dolů nevyšel a za pár hodin sestoupili jen o pár metrů. (homerr)

 • - Mrvtvým horolezcem byl Jan Kounický. (homerr)

 • - Horolezci z výpravy se u zraněného střídali a nosili mu kyslíkové láhve, i když bylo všem jasné, že nepřežije. (homerr)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace