• Německo

Drama / Psychologický

USA / Německo, 2008, 116 min

Ten film je v podstatě jen velká šablona, ale zpracovaná naprosto bravurně a s přehledem. Jen doufám, že to není Eastwoodova labutí píseň.(29.10.2009)

Mám pocit, že jsem ještě nikdy neviděl takhle tuhou a nepřístupnou postavu jako je Walt Kowalski (Clint Eastwood). Kde jsou ceny?(24.8.2010)

Clint Eastwood se asi zbláznil, když natočil tenhle film, protože ne nadarmo se řiká, že když mistr nakreslí dokonalé dílo, tak se z něj většinou zblázní. Gran Torino je totiž pro mě minimálně nejlepší film roku, když nebudu počítat fakt, že Temný rytíř je ještě něco extra navíc. Jen mě na něm mrzí to, že se nedostal ani do nominací na Oskara, protože Clint by si to určitě zasloužil. Krom toho si umí vybrat i role pro sebe a i když o sobě tvrdil, že už hrát nebude, nakonec ho políbala sama múza, nebo spíš agent sehnal scénář tak zajímavý, s hlavní rolí tak originální, že jemu se tak zalíbila, že mu to nedalo a pustil se směle do práce. Na jeho roli je totiž nádherně vidět, jak se mění od chmurného dědka, přes oblíbeného staříka a já jsem si ho musel prostě zamilovat, protože tak hezky se mi dlouho nekoukalo na film. Walt Kowalski je člověk, kterého bych chtěl mít za souseda i já. Clint z něj dal hodně ze sebe a zahrál ho tak výborně, že jsem si ho v jednom kuse užíval. Hlavně se mi na filmu líbí to, že na něm není ani kousek stereotipu, nebo něčeho, u čeho bych byl schopný tvrdit, že už jsem to někdy viděl, a co je na něm uplně nejlepší, tak hlavně fakt, že divák vlastně až do samotného závěru neví, co se stane, ačkoliv ví, o co pude. To je na tomhle filmu uplně nejlepší, protože neznám film, který by mě nechal takhle dlouho napínat až do samotného konce, většinou už ke konci vím, že to dopadne špatně, jak je v poslední dobou v Hollywoodu ve zvyku, dříve to zase furt končilo dobře, takže ty stereotypy tam byly a víceméně pořád jsou, jen tenhle film je velkou, ale opravdu hodně velkou vyjímkou. Je na něm skvostné opravdu všecko, a když už nebudete vědět, co mu na něm chválit víc, tak nezapomeňte na to Gran Torino ze sedmdesátého druhého protože to je amerika, kterou bych bral doma i já, a že ameriky zrovna dvakrát nemusím, tohle by mi vůbec nevadilo. Gran Torino je prostě jako dar z nebes, který přináší do pojmu film nové zakončení, a divácky se posouvá o další krok kupředu a přičtu do toho režisérské umění Clinta Eastwooda a je okamžitě o jeden z nejlepších filmů co jsem kdy viděl, zaděláno.(20.1.2009)

Už podruhé za poměrně krátkou dobu jsem zklamaný z nového filmu. V prvním případě to bylo u Temného rytíře, jehož hodnocení vysoko přesahovalo jeho kvality. Podruhé se mi to stalo u Gran Torina. Do kina jsem šel s vnitřím napětím a očekáváním něčeho, co mě svým způsobem očaruje, protože to očekávám u opěvovaných filmů. K mému velkému zklamání mě zde však nic emocionálně neosovilo tak, abych si řekl - To je bomba! Celý film měl poměrně jasně odhadnutelnou linii, až tedy na konec, který jsem sice nečekal, ale nepřišel mně ani nijak šokující. Možná, kdybych Gran Torino viděl, aniž bych věděl, jak moc by měl být dobrý, upravilo by to můj náhled na něj. V tomto případě tak 50%.(19.4.2009)

Asi začnu tím, co mi na filmu opravdu hodně vadilo. Nebo spíše jinak - film jsem si pustila s obrovitánským očekáváním, že od první minuty budu zařezaná v posteli a nebudu vnímat svět. Tím, že mé očekávání bylo tak vysoké ale přišel strmý pád - zařezávala jsem, ale né úžasem, ale nudou, usnula jsem asi na hodinu a poté si uvědomila, že jsem viděla jen asi 15 minut a pustila si jej znovu. Clintovo bručení a chrmlání mě strašně vytáčelo a dělala jsem vše možné jen ne to, že bych se snímku plně věnovala .. zvrat přišel až po cca hodině opravdu pro mě velmi průměrného snímku, vůbec nechápu, co je na té první hodině výjimečného. Že by hlášky? Ale no tak, přeci jen proto, že je to sám Clint, tak mu nebudu padat k nohám, že umí tolik sprostých slov. Herecké výkony ostatních? No, tak nějak jsem tam žádné neviděla .. až po hodině mohu prohlásit, že film získal na tempu, konečně se začal rýsovat příběh a konečně se začalo něco zajímavého a poutavého dít, protože kdyby se tomu tak nestalo, více jak 2 hvězdy bych nedala.(4.1.2009)