Absurdistán

Německo, 2008, 88 min

Veit Helmer

Scénografie:

Erwin Prib

Zábavný a vtipný snímek, skvělá práce s herci, i když ti občas úplně nezáří, ale moc toho nenamluví, takže se to dá. Absurdistán je kvalitní pitomost skrytě a možná nevědomky komentující lidské pokolení; mstivé ženské, co by bez chlapů pomřely a chlapská tupost, kde se občas objeví génius. Však to taky bylo natočené na základě skutečné události.(11.7.2008)

[LFŠ 2008 –- ruská verze] Multikulturní groteska bez dialogů, inspirovaná článkem v novinách. Veit Helmer hledal vesnici dva roky po celém světě. Nakonec ji našel na bohem zapomenutém místě, kam kdysi vedla jediná a dávno uzavřená cesta. Vzhledem k tomu, že se ve filmu prakticky nemluví, tak bylo velmi složité film nazvučit. Byly vytvořeny tři verze: německá, anglická a ruská. Ruská je stoprocentně nejabsurdnější :-)(7.9.2008)

• sochoking

Prcanie za vodu. Touto " rozprávkou " som sa vyšťavil, ako tá krajina za horúčavy a bez tej vody. Trochu mi to prišlo, že to točil nejaký pseudobratanec Emira Kusturicu. * za lanovku s muzikou :)(20.3.2009)

Německá, rusky mluvená komedie s Češkou v hlavní ženské roli! To byla pro mne neodolatelná kombinace, navíc režisér už má na kontě podobně podivný (a hodně povedený) film Tuvalu. Je tu bizarně ulítlý humor, komentář vtipně glosující situaci, herecká sestava posbíraná po celé Evropě a kusu Asie, neokoukané ázerbajdžánské exteriéry, příběh inspirovaný skutečnou událostí z Turecka a krásně naivní love story. Na karlovarském festivalu mi to přišlo příjemně odlehčené, ale v normálním kině už to taková zábava není (70%).(15.7.2008)

• DaViD´82

Nemám nic proti ochotnickému divadlu, ale ochotnický film - s tím už je to horší. Být ty jednotlivé obrazy z vesnice ve formě desetiminutových groteskních scének na youtube asi bych neměl námitek, ale koukat hodinu a půl na film, který svou hloupost skrývá za domnělou absurditu, neschopnost cokoli filmařsky odvyprávět řeší těmi nejlacinějšími vypravěčkými vstupy, nudu vydává za artovost a opakování jednoho a stále stejného "vtipu" za autorský záměr, tak to nedávám a ostatně ani dávat nehodlám. A Helmera bych spíše než s Kustoricou srovnával s Troškou. On totiž Absurdistán dějem s pramenem, žabomyšími válkami, průběhem i trapností jako by Kameňáku 2 z oka vypadl.(14.3.2009)

• - Na place se sešlo 18 národností. Mluvilo se rusky, francouzsky, anglicky a německy. (Noviik)

• - Vodovod ve vesnici opravdu je a to nefunkční. (exitak)

• - Námět vychází z novinového článku, který četl Veit Helmer - v turecké vesnici vyhlásily ženy mužům sexuální stávku, dokud jim nespraví vodovod. (Noviik)