Absurdistán

Německo, 2008, 88 min

Veit Helmer

Scénografie:

Erwin Prib

Zábavný a vtipný snímek, skvělá práce s herci, i když ti občas úplně nezáří, ale moc toho nenamluví, takže se to dá. Absurdistán je kvalitní pitomost skrytě a možná nevědomky komentující lidské pokolení; mstivé ženské, co by bez chlapů pomřely a chlapská tupost, kde se občas objeví génius. Však to taky bylo natočené na základě skutečné události.(11.7.2008)

Okleštila bych film o zdlouhavý úvod s legendami a o romantický dojemný konec (bez něj by to mnohem lépe vystihovalo mužskou povahu, když už je řeč o válce pohlaví :-)). Docela mě překvapila 88 minutová stopáž filmu, v kině mi to připadalo poněkud delší, ale přitom nemůžu říct, že bych se nebavila. Vtipné, nápadité, pohádkové, ale ty 4 hvězdičky jsou trochu ušmudlané.(17.11.2008)

Německá, rusky mluvená komedie s Češkou v hlavní ženské roli! To byla pro mne neodolatelná kombinace, navíc režisér už má na kontě podobně podivný (a hodně povedený) film Tuvalu. Je tu bizarně ulítlý humor, komentář vtipně glosující situaci, herecká sestava posbíraná po celé Evropě a kusu Asie, neokoukané ázerbajdžánské exteriéry, příběh inspirovaný skutečnou událostí z Turecka a krásně naivní love story. Na karlovarském festivalu mi to přišlo příjemně odlehčené, ale v normálním kině už to taková zábava není (70%).(15.7.2008)

Absurdistán přesně dostojil svému názvu, příbeh je NAPROSTO absurdní. Místy je to opravdu vtipné, jindy spíše hloupé a trapné. Upřímně, mám z tohoto filmu velice rozpačité pocity. Je možné, že na tom má podíl nálada, ve které jsem se na film dívala, možná však ani při příštím shlédnutí nepřijdu této válce žen s muži na chuť. Musím ale pochválit hudbu, velmi zajímavá a příjemně poslouchatelná.(1.11.2008)

Napad nie zly, niektore sceny vynikajuce, ale inak vo mne film skor budil dojem bubliny nafuknutej formou, ktora sa miestami az prehnane inspiruje Kusturicom a Fellinim, avsak vyrazne absentuje ich originalita a predovsetkym zmysel pre detail. Absurdistan sa vsak pozera dobre a vzhladom na kratku stopaz nudit nestihne.(27.1.2009)

• Max Mauff

• - Záběry z plující loďky nad městem točil sám Veit Helmer, protože kameraman byl moc tlustý a hrozilo by přetížení lanové konstrukce. (exitak)

• - Na place se sešlo 18 národností. Mluvilo se rusky, francouzsky, anglicky a německy. (Noviik)

• - Vodovod ve vesnici opravdu je a to nefunkční. (exitak)