Rebelka

Brave

Animovaný / Fantasy / Akční / Dobrodružný / Komedie

USA, 2012, 90 min

Patrick Doyle

Brave se klasicky produkci Pixaru trochu vzdaluje, prislo mi, ze to neni prednostne komedie zamerena na deti, ale regulerni fantasy se sem tam nejakym tim forkem nebo hlaskou. Coz je jedine dobre. Je teda fakt, ze prostredi melo daleko, ale daleko vetsi potencial nez ten pribeh, kterej se z toho v druhy polovine vyklube, ale i tak jsem se tech 100 minut nenudil. Furt se neco deje, hudba a dabing spickovy a animace je zas o fous lepsi a treba takova trava, voda nebo vlasy vypadaj absolutne dokonale. Takze celkove za me spokojenost za lepsi 4*.(12.11.2012)

Příběh matky a dcery, stejně netypický, jako Pixar sám. Věnování Steveu Jobsovi potěšilo :o) 90%.(17.8.2012)

Rebelka je nejnovější snímek kdysi bezmála kanonizovaného animátorského studia Pixar, přičemž řada reakcí na tento film obviňuje film z ústupu od pixarovské poetiky a směřování k disneyovským normám. S tím ale nemohu souhlasit, protože Rebelka je ve vztahu k animovaným filmům jiných animátorských studií podobně ozvláštňující jako ostatní pixarovky, zejména v důrazu na systematicky rozvíjené téma - více viz Douglasovy poznámky.(4.9.2012)

Celkem nezáživný děj se světlejšími okamžiky. Samotnou mě překvapilo, že mi v samém závěru ukápla slza, ačkoli si film nedovedl vybudovat silnější pouto k postavám, všechny na mě působily tak nějak plasticky, včetně rebelky, jejíž hlas v podání Kelly Macdonald mi moc nesedl, zněla mi ušišlaně jak Lucinka Vondráčkovic... Jinak jde ale o solidní jednohubku, u které jsem se párkrát i docela pousmála. Nad čím jsem se ale moc nepousmála bylo tentokrát 3D: *** které na mě oproti jiným animákům působilo dost chabě a nezajímavě. Kór u filmu s takovým plakátem bych čekala nějaký ten pěkný efekt apod, ale bída bída... Kvalit takového Tangled nedosahuje ani za mák. Ve filmu se tahle princeznička možná snažila vybočit z řady, v reálu je ale průměrná ve všech směrech. Lepších 60%(15.12.2012)

Musím předeslat, že Brave jsem viděl v originálním znění bez titulků v kině plném malých capartů, a jelikož se ve filmu silně hraje na velice výrazný skotský přízvuk, jsem si skoro jistý, že mi uteklo pár vtipů. To ale na mém výsledném dojmu nic nemění, za poslední dva měsíce jsem viděl dvě pixarovky (předtím výtečné Toy Story 3), a ač je ta první diváky hodnocená mnohem příznivěji, Brave se mi líbilo zrovna tak. Příběh je již celkem dobře prozkoumaný mnohými filmy (matka a dcera si zkrátka nerozumějí a nějaký ten menší či větší dějový zvrat je přivede k rozumu), to ale vůbec nevadí, navzdory jednoduchosti a relativní klišovitosti dokáže vyvolat bez problémů celou škálu emocí (očividně i včetně nefalšovaného dětského strachu, soudě podle zděšených výdechů předpubertálních návštěvníků kina) a onen zvrat je tentokrát pro mě přímo lahůdkový. Veskrze Brave není nikterak originální, ale je narvaná gagy a převážně i sympatickými postavami, zahřeje u srdce a je to skutečná vizuální orgie. Zbývá už tak dodat jen dvě věci. Zaprvé, být dívkou, chci mít vlasy jako Merida. Zadruhé, rád obětuji nemalý peníz pro toho, kdo mi sežene vyřezávané suvenýry čaro... mhmm... řezbářky(31.8.2012)

• - Brave se stal prvním filmem, jež využíval nový audio systém zvaný Dolby Atmos. Tento nový systém využívá 64 samostatných reproduktorů a 128 audio kanálů. (HellFire)

• - O projektu bylo původně uvažováno jako o seriálu. (Beckett51)

• - Studio Pixar stojí i v tomto filmu při tradici, podle které se od snímku Toy Story: Příběh hraček (1995) objevuje ve všech filmech studia auto. Tentokrát je možné všimnout si auta jako vyřezané hračky na stole v řezbářskem obchodě. (Sufferer)