Rebelka

Brave

Animovaný / Fantasy / Akční / Dobrodružný / Komedie

USA, 2012, 90 min

Patrick Doyle

Scenár je hrozný. Pixar mal v tomto prípade ozaj - vzhľadom na svoje renomé a takmer 190 miliónový rozpočet - lepšie zapracovať na scenári. Chcem dať 80%, ale ak mám byť úprimný, nemôžem. Som ale rád, že Neskrotná vznikla - určite je to lepšie, ako Autá 18. Som vďačný za peknú rozprávku s niekoľkými vtipnými, dojemnými a strhujúcimi scénami. Ale 80% nedám.(10.2.2017)

První půlka byla dost infantilní, zrzavý trojčata mě vyloženě srali, a prostě mě to vůbec nebavilo. Potom se to ale zvrhne v docela wtf zápletku a poslední půlhodinka je už o level výše. Mytologie konečně začne klapat a ke konci jsem byl docela dojatej. Jinak animace je hezká a ty její vlasy vypadají opravdu jak reálný. Skvělá práce.(25.1.2014)

Prešiel rok a tak tu znova máme precíznu prácičku z dielne štúdia Pixar. A znova sa jedná o niečo, čo je na poli rozprávok a animovaných filmov pomerne originálne a jedinečné. Ústredným motívom je, pomerne prekvapivo, vzťah matky a dcéry. Keď si spomeniete na Ako vycvičiť draka od Dreamworks, tu sa objavoval podobný motív, teda vzťah hlavnej postavy a jej otca. DeBlois však tento vzťah zakomponoval len ako jednu z viacerých bočných dejových línií, zatiaľ čo Rebelka ho berie ako primárny a stavia na ňom. A rozhodne sa jej to darí! Príbeh je krásne mytologický, potešili ma narážky na staré mýty o posvätných miestach v lese a prekliatych smrteľníkoch bažiacich po moci. Vzťahy a charaktery medzi postavami sú vykreslené na jednotku, a aj keď je hlavnou postavou princezná, myslím, že sa pri tejto rozprávka zabavia takmer všetky deti bez rozdielu.(24.11.2012)

Rebelka je nejnovější snímek kdysi bezmála kanonizovaného animátorského studia Pixar, přičemž řada reakcí na tento film obviňuje film z ústupu od pixarovské poetiky a směřování k disneyovským normám. S tím ale nemohu souhlasit, protože Rebelka je ve vztahu k animovaným filmům jiných animátorských studií podobně ozvláštňující jako ostatní pixarovky, zejména v důrazu na systematicky rozvíjené téma - více viz Douglasovy poznámky.(4.9.2012)

• flanker.27

Neskutečná tragédie a takřka urážka zdravého rozumu. Troufám si tvrdit, že nad tímhle bych si pohrdavě odfrknul i v o pětadvacet let mladším věku. Je to debilní a na tom chci žít a zemřít. Zrovna jsem okomentoval Iásóna a Argonauty s tím, že to je poctivý film a poctivá práce. Tady si zjevně někdo myslí, že počet pixelů věnovaný čupřině hlavní hrdinky bude na poctivou práci stačit. Ale stokrát přežvejkaná story o princezně co nechce bejt princezna, protože je nejlepší, přičemž kromě střílení z luku je na ní zajímavá snad jenom absence zodpovědnosti, pro mě nesplňuje ani nejzákladnější požadavky na kvalitní příběh. Film naprosto postrádá smysluplný děj a něco, čemu by se dalo říkat zajímavé postavy. Rebelka sama se sice tváří drsně, ale ve skutečnosti to stačí leda tak pro rozmazlené přidrzlé puberťačky, co si dělají černé linky, protože je to gothic, a jejichž představy o samostatnosti končí u prázdné tatínkovy kreditkarty. Pak je tu její matinka, co myslí na její dobro, no a to je vše. Nějaké zaměnitelné zástupy mužů, co nerozumí ženské duši totiž jsou jako z oka vypadlé z feministické příručky "Proč jsou ženy nejlepší", jejich jedinou úlohou ve filmu je totiž být překážkou porozumění mezi ženami, které si sice za své problémy mohly výhradně samy, ale vždy je potřeba tu zodpovědnost přenést na jiného. Tůdle.(12.1.2014)

• - Studio Pixar stojí i v tomto filmu při tradici, podle které se od snímku Toy Story: Příběh hraček (1995) objevuje ve všech filmech studia auto. Tentokrát je možné všimnout si auta jako vyřezané hračky na stole v řezbářskem obchodě. (Sufferer)

• - Žádný ze záběrů, který byl použit v prvním traileru, nebyl použit ve filmu. (Foox)

• - V říjnu 2010 studio oznámilo, že stahuje z režisérského postu Brendu Chapman a nahrazuje ji Markem Andrewsem. V závěrečných titulcích byly jako režiséři uvedeni oba. (Andrew78)