Rebelka

Neskrotná

Animovaný / Fantasy / Akční / Dobrodružný / Komedie

USA, 2012, 90 min

Patrick Doyle

Rebelka je, stejně jako ostatní Pixarovské počiny, technicky dokonalá a nápaditá v detailech a stejně jako Disneyovské filmy patřičně uhlazená a předvidatelná. Už neposouvá žádné hranice, nevymýšlí nové světy, ale i to v tomhle případě stačí na nadprůměr v dnešním animovaném filmu. Vedlejší postavy a dětské vtípky nejsou trapné, narozdíl od takového Turba a na (moje oblíbené) keltské fantasy prostředí vypiplanané do nejmenšího detailu je prostě radost pohledět. Navíc hlavní hrdinka je sympaťačka až na půdu a film ani na vteřinu neztratí spád.(10.12.2013)

Rebelka je nejnovější snímek kdysi bezmála kanonizovaného animátorského studia Pixar, přičemž řada reakcí na tento film obviňuje film z ústupu od pixarovské poetiky a směřování k disneyovským normám. S tím ale nemohu souhlasit, protože Rebelka je ve vztahu k animovaným filmům jiných animátorských studií podobně ozvláštňující jako ostatní pixarovky, zejména v důrazu na systematicky rozvíjené téma - více viz Douglasovy poznámky.(4.9.2012)

Pohádka pro maminky a jejich dcery. Zábavná, hravá a vizuálně poutavá irská taškařice s rodinnými hodnotami navíc. Celkovou koncepcí spíš připomíná Disneyovku než Pixarovský "tah na branku zase trochu jinak". Medvídkovost příběhu přidává na roztomilosti, ale ukazuje již viděné narativní struktury. I tak je to ale příjemná podívaná. Dívčiny malé i velké by si BRAVE neměly nechat ujít.(4.11.2012)

Pixar ani tentokrát nezklamal. Těšila jsem se na pohádku plnou barev, dobrodružství a kouzel, a tu jsem taky dostala. V každém záběru mě ohromovaly zářivě rudé Meridiny vlasy, animace byla prostě dokonalá. Doufám, že i budoucí pixarovské filmy budou stejně kouzelné.(7.11.2012)

// Distribútor: Buena Vista // Počet premietajúcich kín v USA: 4164 // Otvárací Víkend USA: $66,323,594 // Štúdio Pixar sa konečne rozhodlo dosadiť ženu ako hlavnú postavu a myslím si, že tento krok bol veľmi vydarený a prospešný. Tak veľmi sa mi filmu Brave páčil, že mu jednoducho nemôžem nič vytknúť a ak by som mal na oplátku niečo pochváliť, tak určite nádherný soundtrack a dokonalú animáciu.(13.11.2012)