• Tetsuo

Technicky dokonalé čiré zlo. Těžko letos najít odpornější film, který by měl být dětem zakázán. Agresivní, fetišistický kapitalistický hnus :)(27.7.2011)

Jistě, finální vyznění snímku je problematické. Nic to ale nemění na bezchybné technické stránce, parádní akci a faktu, že jsem se prostě, chtě nechtě, bavil. Náramně a od začátku až do konce. Ani ten Burák mi nakonec nepřišel až tak nesnesitelný, jak jsem se obával. Mezi Pixary to možná představuje počin poněkud slabšího ražení, ale jako film je to jen o něco slabší, než druhá Kung Fu Panda, takže s čistým svědomím za 4...(20.8.2011)

Oproti poklidnému prvnímu dílu nabral tento díl docela rychlé tempo. Lítající auta a tajní agenti ale možná nejsou úplně to pravé a ten, kdo si první díl užil, by mohl být nyní zklamán. Velmi se mi ale líbil soundtrack a grafické zpracování také není špatné.(21.12.2011)

Mít dítě, pravděpodobně bych jí/mu musel vštípit, ať onu ódu na maloměšťáctví ("všude dobře, doma mezi burany nejlíp") a ukázkový příklad post-kolonialistické ideologie ("neměň se, ať se cizí kultura přizpůsobí /podřídí/ tobě") nepřijímá. Na druhou stranu bych asi nenašel lepší náhradu za špionská dobrodružství pro odrostlejší, protože formálně preciznější film z montážní linky studia Pixar ještě nevyjel. (Jsem si vědom nepatřičnosti přirovnání, jelikož filmy - na rozdíl od aut - nejsou seriové výrobky složené ze stejných komponentů, ale úvodní titulková mechanická kola, která do sebe zaklesnou, toto asociují.) Při srovnání nejenom s klasicky odvyprávěnou jedničkou, ale i ostatními pixarovskými počiny kladou AUTA 2 velké nároky na vstřebávání rychle dávkovaných informací a "usledování" všech narativních linií, kdy každá postava v rámci několika skupin má svou. Postava Buráka, která se stává hlavním hrdinou, svou nemotivovaností a popřením modelu vývoje navíc představuje něco nevídaného v jinak klasickém pixarovském universu.. a to nejenom svým petersellerovským humorem. Stylistická opojnost nepramení jenom z nápadité práce se zvukovou sloužkou a nevídaným nasvícením ploch, ale i - díky zapojení třetího rozměru - s organizováním narativně motivovaných akčních scén v prostoru; přitom se akce odehrává na několika úrovních a neni vedena jenom pohybem vpřed, nýbrž i zpět, do stran apod. dle úlohy postav ve vyprávění. Spousta problematických či sporných pasáží - např. xenofóbní humor a popření poselství o nutnosti zpomalit z prvního dílu - je navíc odůvodnitelná změnou žánru (příklonu se k šedesátkovým bondovkám) a potřebou dodržet jeho pravidla. To vede k natolik důslednému prokreslení fikčního světa dle určitých kulturních stereotypů, že nevadí absence lidí, protože ústředním ozvláštňujícím prvkem je přítomnost aut, která se již v bondovských, fantomasovských ad. žánrovkách stávala díky své nadstandardní výbavě autonomní bytosti.(3.8.2011)

• Ainy

Vzala jsem na tento film dceru dřív než jsem si přečetla recenze. Tuto chybu už neudělám. Co se mi líbilo: určitě 3D zpracování, vtip, animace, grafika. Co se mi nelíbilo a proč bych na něj příště s dcerou nešla je DĚJ ... nemyslím si, že střílečky, špionáže, vybuchování a zabíjení je děj vhodný pro malého diváka ... Tento film bych doporučila lidem od 15 let. V této pohádce mají hlavní roli auta, která mluví, myslí, cítí. Opravdu jsem měla zaječí úmysly, když jsem viděla dceru jak se bojí, že Buráka zabijí apod. Takže shrnuto: podívaná to je ale pro starší diváky, pro děti určitě ne. S jedničkou se to nedá srovnat, ta byla perfektní a bavili jsme se při ní celá rodina.(3.8.2011)

• - Jezdec Formule 1 Lewis Hamilton, velký fanda pixarovských filmů, nadaboval svou postavu ve filmu sám. (Dalda)

• - Okrem Lewisa Hamiltona dabovali samých seba v rodných rečiach aj ďalší pretekári Formuly 1. Sebastian Vettel sa podieľal na nemeckom, Fernando Alonso na španielskom a Vitaly Petrov na ruskom znení. (Dado513)

• - Vzhledem k náročnosti zobrazovaných prostředí bylo k renderování obrazu třeba trojnásobek počítačů než například na animovaný film Toy Story 3: Příběh hraček (2010). (dopita)