Architekt odpadu

Režie:

Oliver Hodge

Kamera:

Oliver Hodge

Portrét amerického architekta Michaela Reynoldse, který se proslavil stavbami z odpadů, zaznamenával přední britský dokumentarista Oliver Hodge po tři roky. Vítězný snímek Ekofilmu 2009.  Američan Michael Reynolds staví přes tři desítky let s úspěchem velmi levné domy, které disponují vlastním zdrojem energie, vody i tepla. Využívá staré pneumatiky, plechovky od piva a skleněné láhve. Tato překvapivě skvěle fungující alternativa bydlení z dílny vystudovaného architekta a zastánce trvale udržitelného rozvoje z Nového Mexika přesto, anebo spíš právě proto, v USA neustále naráží na nejrůznější byrokratické překážky. Celé tři roky zaznamenával režisér Oliver Hodge práci Michaela Reynoldse a jeho boj s americkými úředníky. Vypravil se s ním a s jeho partou podobně nadšených spolupracovníků i na tsunami zcela zničené Andamanské ostrovy, kde se jejich levné a účelné domky setkaly s velkým nadšením. Z celkových 350 hodin natočeného materiálu se tvůrcům nakonec podařilo sestříhat nesmírně živý a zajímavý portrét výjimečného muže a jeho splněného životního snu. (oficiální text distributora)

Ponocnej

Velmi zajimava alternativa i osobnost Michaela, tento film mj usvedcuje i americkou byrokracii z kostnatelosti a americke Republikany z demence. No hned bych si jeden z Earthshipu sel na mesic vyzkouset skoda ze jsou spise pro poustni podminky ()

caniferus

Na svete je len par ľudí, s ktorými, aj keď strávite len pár minút, tak si to pamätáte do konca svojho života. Myslím, že to 100% platí v prípade Michaela Reynoldsa, skrátka vizionár s veľkým V a v prvom rade užasný človek s veľkým srdcom, ktorý sa rozhodol svoj boj s absurdným kafkovským birokratickým systémom nevzdať a dotiahnuť ho do víťazného konca (teda aspoň v štáte Nové Mexiko). Už som sa tak dobre dlho nepobavil, úžasný pohľad na svet. Ďakujem ! ()

de-andre

Sympatický dokument o sympatickém típkovi a komunitě, co si žije po svém a přitom se nám snaží všem pomoct, přitom ale musí bojovat s neúprosnou byrokracií. Tvůrci citlivě vybrali pasáže, tak aby se co nejméně opakovali myšlenky, protože témata se často opakují, ale stále se je na co koukat a je radost poslouchat komentáře. Líbí se mi obzvlášť dobové fotky, opravdu to vypadá, že "byl to magický čas." Pan architekt, který nad svými výtvory přemýšlí a dává jim hlubší smysl, proměňuje své sny ve skutečnost. Jo, a ta ženská, co mu pomáhá s administrativou, je úžasná. Škoda jí na takové nízké pozici. Ale kdo ví, možná po uveřejnění snímku povýšila. ()

boulala

No, musím říct, že mě tento dokument značně zklamal. Čekal jsem, že to bude o stavění, o architektuře, kde bude detailně popsáno jak stavět, jak domy fungují a dokumentovány různé koncepce a nápady pro možnost inspirace k reálnému využití. Místo toho se tato část přejede zcela povrchně a člověk se o tom nedoví skoro nic. Film je tak postaven na nějakém popisu problematické byrokracie "západní" civilizace, která z (ne)určitých důvodů brání tento druh domů stavět, o snaze tuto byrokracii porazit a obhajobě ideologie svobodného stylu života, který je v souladu s přírodou a bez závislosti na energetických společnostech. I to je ovšem podáno zcela tendenčním způsobem a některé možné problémy, které správně byrokracie hlídá, jako např. bezpečnost budov, jsou přehlíženy. Koukal jsem na to včera a po 20ti minutách padal nudou. Za film dávám tři hvězdy s hodně odřenýma ušima. ()

delif

Hodnotím formu, ne obsah....Čekal jsem více o domech a technikách staveb, místo toho mě nudila byrokracie ohledně samotného stavění příbytků. ()

Spacesan

Jeden z nejlepších dokumentů, co jsem kdy spatřil. Vtáhnul do děje a s napětím jsem očekával jak to dopadne. Americký systém mě vytáčel, ale stejně jakou autor jsem věděl, že bez klidu nemůže zvítězit. Ty domy jsou perfektní a v dnešní době už budou zas na vyšší úrovni. Poziřovací cena, proti klasickému domu? Zanedbatelná. Vážně uvažuji, že si takový dům pořídím za nějaký čas. Je to o svobodě. Žádné poplatky, žádná závislost. Jen vložení vlastní energii do díla, které nám dá za oplátku, krásný domov a radost. Jen by mě zajímalo jestli tady v ČR s tím nebudou prblémy, jako v USA. A Michaelu Reynoldsovi skládám poklonu za jeho dílo, kterým změnil mnohé a dal lidem úžasnou možnost alternativního stylu bydlení. A tam kde se stala nějaká katastrofa a lidé přišli o vše, tu nejlepší možnou. ()

MAKITA

škoda, že tehle trend nedorazil i sem.. Geniální nískoenergetické budovy které nepotřebují žádnou další energii k luxusnímu žití.Takhle by se mělo přemýšlet co a jak stavět. ()

misiacik

Mať dom úplne nezávislí od energie zo štátu? Toto je sloboda, toto je život aký by sme mali žiť aby sme boli naozaj šťastný, spokojný a vyrovnaný. Lebo systém nie je pre každého, mať svoj Earthship. . . a byť slobodný, bo keď vidím ako ľudia čakajú, prešľapujú, nudia sa v práci a čakajú kým padne, my vlastne život iba prežívame a nerobíme nič, iba dusíme túto planétu splodinami vlastných výkalov v ktorých sme už aj tak po kolená. A tieto splašky budú stúpať až sa v nich utopíme. Ropa, plyn. Sú aj iné zdroje energie, neznamená, že keď sa touto cestou ľudstvo uberá je to správne. Pomôžme Zemi, veď preto si nás stvorila... ()