Architekt odpadu

Garbage Warrior

Dokumentární

Velká Británie, 2007, 84 min

Oliver Hodge

Co se týká osobnosti Michaela Reynoldse, jeho staveb a idey vůbec, tak je to jednoznačně za 5. Vždycky mě potěší někdo, kdo se snaží hledat nové způsoby oproti konvenčním metodám, pokud stavby vypadají takto skvěle, tak je to ještě lepší a když se ještě k tomu snaží druhotně využít odpadový materiál, tak je to úžasné. Líbí se mi ale, že zde nejde pouze o ten stavební materiál, ale o celkové řešení, kde je do důsledku promyšleno využívání přírodní energie a vody, vytvářící udržitelný dům nezatěžující životní prostředí. Dokonce i dokument samotný jak je zmíněno, vznikl za pomocí druhotného využítí různých materiálů. Toto je cesta, která by se podle mého rozhodně neměla opomíjet a v budoucnosti by mohla být alespoň částečně využita. Podobnými systémy se zabýval třeba i Hundertwasser, jen je nestihl do své smrti realizovat, proto oceňuji, když se najde někdo další, kdo myslí trochu jinak a hlavně v kontextu se životním prostředím. Co se týká kvality dokumentu, tak tam už je to trochu horší. Trochu mi vadila stylizace Mika do role oběti v boji jednotlivce proti zkostnatělému politickému aparátu, kde jsou všichni tupohlavci, ale mají tu moc rozhodovat (i když neříkám, že to tak není). Raději místo omílání uvedených sporů o zákony a výčtů všech klacků házených pod nohy bych dala větší prostor pohledu na stavby samotné, zejména všechny systémy, které spoluvytváří jejich zmíněnou udržitelnost. Samotné konstatování "Nemám zavedenou elektřinu ani vodu" nestačí. Také dávání do souvislosti s přírodními katastrofami jako tsunami nebo hurikány, způsobené globálním oteplováním, mi přišlo trochu zbytečné. Jinak Mikovi fandím a doufám, že se najdou další, kteří jsou schopni při projetkování staveb myslet podobně.(14.12.2009)

Ze začátku jsem ho pokládal za nějakého přestárlého hipíka, ale ten film mě vyvedl z omylu. Režisér si našel opravdu zajímavý objekt a pak provedl filmařsky naprosto profesionální práci, takže boj architekta s byrokratickými větrnými mlýny není žádná politická nuda, ale velmi dramaticky vypadající záležitost. Ale bydlet bych v tom nechtěl...(13.12.2009)

Tvorivé nápady ako užitočne naložiť s odpadom sú vždy v mojich očiach vysoko cenené. Problémom však ostáva ich realizácia a uplatnenie. Ako sa dozvedáme v niektorých krajinách to nedovoľujú zákony, v iných zas ni je "dostatok" odpadu a tak sa musí dovážať. Osobne si neviem predstaviť bývanie v dome vyrobenom z plechoviek od piva a ojazdených pneumatík naplnených blatom.(30.6.2011)

Tento dokument sa nedrží štandardov, tak ako sa nedrží štandardov práca osoby, o ktorej práci tento film je. Je to iné, ale to neznamená, že zlé. To, čo ukazuje je dôležité a potrebné. Ukazuje nezmyselnosť skostnatených a po zisku hladných chamtivcov v kontraste s experimentátormi a geniálnymi vizionármi, zachraňujúcimi planétu, ktorí si na uznanie musia počkať a veľa toho vytrpieť a až katastrofy ukazujú, akú záslužnú vec robia. Toto nie je inštruktážny návod o tom ako postaviť ekologický a samostatný dom, toto je príbeh o dôvodoch, ceste, problémoch, úspechoch a cieli.(24.11.2012)

Keby čolen jedno percento všetkých politikov a ostatných ľudí, ktorí určujú smerovanie tohto sveta, bolo nahradené tak triezvo, racionálne, ekologicky a vizionársky zmýšľajúcimi ľuďmi akým je práve Michael Reynolds, tak myslím, že problémy akými sú globálne otepľovanie by nás už nemuseli naďalej trápiť. 90%.(4.1.2010)