Proboha!

Religulous

Dokumentární / Komedie

USA, 2008, 101 min

Přestože Charles neumí střihy a manipulaci schovat jako například Moore, dokáže z těch rozhovorů a nápadů vytvořit nápaditý, dostatečně chytrý a vtipný dokument, který sice závažnost jeho myšlenky dalece přesahuje, ale zhošťuje se jí obstojně.(21.7.2010)

• niethustra

Že je to v podstatě obhajoba kontinentální dospělé podoby katolictví, která má zaručit, aby Maherova matka nevypadala jako nějaká fanatická minda, toho jste si jako nevšimli? Profreuda!(1.9.2014)

Střelba úplně mimo. Pár boratovsky vtipných a absurdních momentů nevyváží, že je to hrozně povrchní, demagogické (zlatej Moore) a ve svém apelu směšné. Maherovo východisko i závěr ve svém politickém průmětu pro mě neobstojí - stejný dokument by šlo natočit o politické scéně, která je vyprázdněná a jakýchkoliv idejí (nejen náboženských) prostá. Maher přece musí vědět, že vláda filozofů je bohužel neuskutečnitelná a že za "rozum" se dá schovat nejedna všivárna. Kdyby se držel jen svého kopyta a ukázal jen situaci v USA, neřeknu ani popel, ale shrnout celý svět náboženství ve sto minutách, to už vyžaduje pořádnou dávku blbosti. Že není o čem diskutovat hezky ukázali ti dva vychechtaní vatikánští frátři...(28.11.2011)

Jsem ohromný fanoušek Billa Mahera, té egocentrické a hlasité persony, která s razantním rozběhem kope politickou korektnost do prdele, ať se už to týká náboženství, patriotismu nebo třeba feminismu. Maherovou devízou je v dnešním komentátorském světě až zarážející arogance, považujeme-li tedy stejně jako 100% našich českých novinářů za aroganci, když se blbci řekne, že je blbec. A Maher se i se svou skepsí do Religulous otiskuje tak výrazně, že je film srovnatelný s kterýmkoli dílem Michaela Moorea (v dobrém smyslu a bez všudypřítomné demagogie). Zapomeňte na nějaký „uměřený“ přístup: kuřák marihuany Maher vyzpovídá snad všechny náboženské podoby, ve Speaker’s Corner si v bezďáckém převleku zahraje na propagátora scientologie a následně vám řekne, že veškeré náboženství stojí za hovno a že oblbuje lidský rozum, včetně sekty propagující marihuanu, a přesto nějakým zázrakem nikdy nedostane přes držku (zásah vyšší moci?). Závěrečná řeč na pozadí montáže všemožných projevů náboženského fanatismu posouvá Religulous na plné hodnocení; a já si říkám, jestli by se „coming out“ neměl posunout z homosexuálního kontextu na kontext náboženský, protože řekněte dneska, že jste ateista a je z vás stoprocentní „queer“. Doufejme v oficiální distribuci. PS to selviskhed: Kdokoli, ať už intelektuální kabrňák nebo „netrénovaný sráč“, si musí umět obhájit svou víru. Na začátku se říká, že do toho tvůrci jdou proto, aby zjistili, co lidi vede k tomu těmhle kravinám věřit a proč je podle nich víra dobrá. Ti se nezmohli na nic víc, než na „věřím, protože je to pravda.“ Pokud tihle lidé, kteří se nedovedou obhájit, ovlivňují v Americe veřejný život a volí politické představitele (zase asi podle míry víry), pak se nedivím, že to autory trošku děsí.(20.1.2009)

• berg.12

"Nemluvíme o osobnostech jako jako Matka Tereza, Desmond Tutu nebo Dalajláma. Víme, že to jsou dobří lidé, kteří se snaží předat mírumilovné poselství. Na poli náboženství jsou ale menšinou." (Lerry Charles) Zábavná cesta do hlubin ateistovy duše (o žádný dokument samozřejmě nejde). Škoda těch posledních teatrálně apokalyptických pár minut, které tu srandu obrací proti sobě samé.(17.1.2010)