Jsem ohromný fanoušek Billa Mahera, té egocentrické a hlasité persony, která s razantním rozběhem kope politickou korektnost do prdele, ať se už to týká náboženství, patriotismu nebo třeba feminismu. Maherovou devízou je v dnešním komentátorském světě až zarážející arogance, považujeme-li tedy stejně jako 100% našich českých novinářů za aroganci, když se blbci řekne, že je blbec. A Maher se i se svou skepsí do Religulous otiskuje tak výrazně, že je film srovnatelný s kterýmkoli dílem Michaela Moorea (v dobrém smyslu a bez všudypřítomné demagogie). Zapomeňte na nějaký „uměřený“ přístup: kuřák marihuany Maher vyzpovídá snad všechny náboženské podoby, ve Speaker’s Corner si v bezďáckém převleku zahraje na propagátora scientologie a následně vám řekne, že veškeré náboženství stojí za hovno a že oblbuje lidský rozum, včetně sekty propagující marihuanu, a přesto nějakým zázrakem nikdy nedostane přes držku (zásah vyšší moci?). Závěrečná řeč na pozadí montáže všemožných projevů náboženského fanatismu posouvá Religulous na plné hodnocení; a já si říkám, jestli by se „coming out“ neměl posunout z homosexuálního kontextu na kontext náboženský, protože řekněte dneska, že jste ateista a je z vás stoprocentní „queer“. Doufejme v oficiální distribuci. PS to selviskhed: Kdokoli, ať už intelektuální kabrňák nebo „netrénovaný sráč“, si musí umět obhájit svou víru. Na začátku se říká, že do toho tvůrci jdou proto, aby zjistili, co lidi vede k tomu těmhle kravinám věřit a proč je podle nich víra dobrá. Ti se nezmohli na nic víc, než na „věřím, protože je to pravda.“ Pokud tihle lidé, kteří se nedovedou obhájit, ovlivňují v Americe veřejný život a volí politické představitele (zase asi podle míry víry), pak se nedivím, že to autory trošku děsí.(20.1.2009)

dokument O BYTOSTI Z VESMÍRU, CO ZPAPRSKUJE JEDNU PANNU. NARODÍ SE JIM KLUK, KTERÝ JE ZÁROVEŇ TOU BYTOSTÍ, A TEN SE VYDÁ NA SEBEVRAŽEDNOU MISI..... /// Bill Maher – pro církev osoba nežádoucí!....... A dozvíme se proč! Má to vtip a šmrnc, na dokument až bleskový tempo. Rozhovory s reverendy, politiky, s Ježíšem Kristem Člověkem, Konopným kněžím z Amsterodamu, páterem samorostem z Říma, rabínem antisionistou nebo citacemi z Bible či z Koránu s cílem zjistit pravdu. Pravdu? KLISTÝR DUCHA SVATÝHO NA VÁS! HEZKY PĚKNĚ DO ZADNICE S NÍM! Vlastně je to dělané s jediným cílem – zjistit, jak je možné, že chytří lidé věří zrození z panny a v mluvícího hada. Nebo zesměšnit církev? Dělá si prdel nejen z náboženství, ale i z těch co ho šířej. Dělá si prdel ze všeho. Asi nejvtipnější dokument, co jsem viděl. TO CO JE NEBO NENÍ NA DEFINICI NÁBOŽENSTVÍ ŠÍLENÉ, ZÁLEŽÍ NA NAŠÍ DEFINICI ŠÍLENSTVÍ. Díky Bohu, že jsem nevěřící (Satanisti můžou bejt taky v pohodě – aspoň myslím). CO KDYŽ SE PLETEME? Cesty Páně jsou nevyzpytatelné..... /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Věřím, že v neděli piju krev 2000 let mrtvýho boha. 2.) Věřím na Santu Clause. 3.) Nevím, kolik je na světě židů a muslimů. 4.) Jsem přesvědčenej o tom, že uvidím, jak Ježíš nastolí konec světa. 5.) Nevím co Hollywood ještě neviděl. /// PŘÍBĚH **** HUMOR *** AKCE ne NAPĚTÍ ne(30.5.2011)

Přestože Charles neumí střihy a manipulaci schovat jako například Moore, dokáže z těch rozhovorů a nápadů vytvořit nápaditý, dostatečně chytrý a vtipný dokument, který sice závažnost jeho myšlenky dalece přesahuje, ale zhošťuje se jí obstojně.(21.7.2010)

Fajn dokument, hlavičky klincov dostali zabrať, ale Maherova arogancia, rýpavosť, pseudohumor a celý človek je mi sympaticky asi rovnako, ako kresťanstvo. My čo sme odkojení Fatherom Tedom... 70%(24.6.2009)

Jako dokument je Religulous slabý, protože je povrchní, zabývá se velmi malým výsekem reality a zobrazuje jen to, co se mu takříkajíc hodí do krámu. Jako komedie ovšem obstojí a po většinu stopáže je to zábava opravdu královská, a to zvlášť v těch místech, kdy si Mahler dělá srandu z jednotlivých, konkrétních hloupých lidí. Když si začne brát na paškál náboženství jako takové, začíná to trochu skřípat - a to ne proto, že by jeho postřehy byly liché, ale proto, že když se řekne A, mělo by se říct i B ... a to se v tomhle snímku nenosí. Zábavné a "dobré" to každopádně je, a to až do závěru, který sklouzne k naprosto stejné zjednodušující, verbální agresivitě (ateistické), z níž si tvůrci předtím celou dobu dělali srandu (v náboženském podání). Výsledná poučka je pak ale tak jako tak přínosná - nezáleží na tom, je-li člověk ateista nebo věřící, záleží ne jeho povaze, nitru a míře a agresivitě jeho přesvědčení. Soudě dle většiny místních nadšeně antiklerikálních komentářů ale tuším, že většina diváků si při sledování vystačila se sebepotvrzením svých nálad. PS: Jsem ateista.(8.5.2013)

• - V souvislosti s příjezdem papeže Benedikta XVI. do USA v dubnu 2008 se Maher postaral o pořádný skandál, když o papeži ve svém pořadu Real Time prohlásil: „Dámy, je svobodný, býval to nácek a nosí divné klobouky.“ Vášnivá odezva pravicových médií a věřící veřejnosti ho přiměla k „omluvě“: „Už nikdy ten vtip s náckem neudělám, protože odvádí pozornost od toho, co jsem se opravdu snažil říct. A to, že kdyby se zjistilo, že vedoucí firmy zaměstnává tisíce lidí, co zneužívají děti, skončil by ve vězení. Pokud máte pár stovek příznivců a někteří z nich zneužívají děti, tak jste hlava sekty. Když jich máte miliardu, tak jste papež.“ (kiddo)

• - Při natáčení používali tvůrci falešný pracovní název „Duchovní cesta“, aby získali rozhovory s náboženskými představiteli. Ti nevěděli, že se na snímku podílí Bill Maher, dokud se nedostavil na rozhovor. (kiddo)

• - Bill Maher se nechal slyšet, že považuje náboženství za poruchu myšlení, která lidi odvádí od skutečně podstatných věcí v životě. (Krissty)