• Španělsko

• Španělsko

Ágora

Drama / Historický / Dobrodružný / Romantický

Španělsko, 2009, 127 min

Scénář: Alejandro Amenábar, Mateo Gil .. Hvězdy, Země, Ženy, Bohové. Pravda, fakta, ženy, hlouposti. ___ Obrovské překvapení mi způsobila Agora! Hodnotné téma, špičkově odvedená režijní práce, perfektní výprava, vynikající kamera a nápadité snímání „těch malých, nepodstatných tvorů“ na jedné z mnoha planet. Atmosferické, filozofické a osobité historické dílo. Jestli Alejandro Amenábar potřebuje 5 let, aby natočil další tak výživný film, klidně mu je dopřeji. ___ Sehnat takový rozpočet bez amerických peněz a tudíž angličtiny (bohužel asi nemožné!), nejspíš by film neminula ani užší nominace za nejlepší cizojazyčný film.(21.2.2010)

Miestami až divne (zámerne) dokumentárne vyzerajúci, ale inak krásne fungujúci obrý film s vynikajúcimi hereckými výkonmy. Réžia neskutočná, Amenábar je minimálne španielskym Ridley Scottom, a z časti aj Melom Gibsonom.(30.9.2010)

S Agorou jsem prvně měla obrovský problém a skoro až se nudila, film mi lezl krkem a já pořád nechápala, proč že vlastně se na něj musím dívat... odpověď přišla hned poté, kvůli té režii a lokacím. To bylo kouzlo nad kouzla! Perfektní lokace, kulisy, rekvizity, kostýmy, po dlouhé době opět historický film, který si mě podmanil tím, jak vypadal a tím, že jsem se dozvěděla informace, které bych normálně ani nevyhledávala. Pro někoho může býti scénář trošku chudčí, já s ním právě měla problém ze začátku, ale pak... No a ten konec... Ach...(16.2.2010)

No, mám takový divný dojem, že se nám aktuálně chystá v Evropě taková malá Agora 2, dokonce to bude možná taková syrová (nebo syrská?) reality show. Teď ale nebudou v hlavní roli zfanatizovaní pomatení křesťané, ale podobně mentálně ovlivnění muslové. Každopádně tohle byl enormně povedený spektákl o tom, že ani Jesus team nehrál vždycky fér plej hru a že v každé knížce (včetně tištěného jízdního řádu) se dá najít odstavec, který normální člověk pochopí nějak standardně a idiot jej pochopí úplně jinak.(21.10.2015)

Vývoj dějin se občas odvíjí smutnými směry, kdy je někdy třeba na znovuobjevení mnohého čekat 1200 let a přitom nejsme ani po tolika zkušenostech schopni se chytnou za nos a poučit se. Producentská sebevražda a jedno elegantně nastavené zrcadlo dnešnímu islámu o tom, jak se dá víra, pro mnohé tolik nutně potřebná, lehce strhnout na cestu fanatismu, který nezná mezí, ani úcty.(15.7.2010)