The Trap: What Happened to Our Dream of Freedom

(TV film)
všechny plakáty

Slasher

Curtis na téma SVOBODA, resp. snaha o dosažení individuálních svobod aniž by vypukla společenská anarchie, omyl teorie her v řízení lidí podle přesných modelů čísel jako pokus odtrhnout se od starých struktur moci… jak se moderní myšlenka osvobození (zavedení “té správné liberální demokracie”) zvrhla na středním východě i jinde ve světě. Další jeho zajímavá, podmanivá mini-série, mající potenciál hnout vám trošku s perspektivou. "Perhaps the forces that now menace freedom are too strong to be resisted for very long. It is still our duty to do whatever we can to resist them." (A. Huxley) ()

Aiax

Další z fascinujících společensko-ekonomicko-politicko-filozofických dokumentů Adama Curtise, jednoho z nejlepších ikonoklastů dneška. Tentokrát se zaměřuje na další nedotknutelnou modlu současnosti - víru v neomezenou moc volné ruky trhu, neboli tzv. tržní demokracie. Strašlivá zkušenost s diktátorskými režimy 20. století přivedla na svět století 21. nového boha - tržní ekonomiku. Kdo se dnes pozastaví nad tím, že by víra ve samospasitelnost ekonomických svobod mohla mít nějaký háček? Koho dnes napadne, že princip tržní ekonomiky je sice důležitý a žádoucí, ale není alfou a omegou všeho, odpovědí na všechny otázky. Kdysi řídili svět politici, našimi vůdci byli lidé před oponou, kteří měli vize (ať už temné nebo světlé) a chtěli změnit svět. Po zkušenosti se státním terorem minulého století však politici předali většinu moci a práv nominálně do rukou nás občanů a soukromých subjektů, ve skutečnosti ji však postupně uchvátila hrstka mezinárodních bankéřů, ropných magnátů a podivných finančních entit, které stojí mimo jeviště, za oponou, a na které nemáme sebemenší vliv. Snahu změnit svět, společnost, boj za lidská práva, rasovou emancipaci, velkolepé vědecké vize nahradil jediný bůh - konzum bez přívlastků, beze smyslu. Dříve nám vládli politici, kteří nás svými vizemi mnohdy zavedli na scestí, ale mnohdy nás pozvedli nad nás samé a učinili lepšími. To je dnes tabu, jedno i druhé. Dříve byl Hitler, Stalin, Castro, Pol Pot a další tyrani, ale také Martin Luther King, Nelson Mandela, J. F. Kennedy a jiní, kteří nám ukázali hranice vlastního myšlení a chápání světa a převedli nás přes ně. Dnes politici nemají žádné vize, dobré, ani špatné, a bez vizí ztrácí lidstvo jako celek smysl života a pomalu zabředá do bahna stagnace a sebeuspokojení. S Adamem Curtisem tentokrát nesouhlasím úplně ve všem, ale jeho inteligentní, podnětné a skvěle natočené filmy mi za shlédnutí rozhodně stojí. ()