Krimi / Drama / Thriller / Akční / Životopisný

Velká Británie, 2008, 92 min

• Djkoma

Mechanický pomeranč pro 21. století? Nic mě tolik nerozesmálo jako tohle přirovnání. Bronson je pouhou fraškou, která dělá z dementního (až zaostalého) idiota se svaly (nemáš mozek? tak musíš mít svaly) něco víc než odpad společnosti. Tím totiž je a zůstane, ať mi kdokoliv říká, co chce (nějaké podmínky ve věznici jsou mi ukradené, tohle zvíře má mít klec ... minimálně:)). Tom Hardy může hrát, jak může, ale zas tolik toho nepotřebuje (svaly stačí, hloupý obličej "cože?nerozumím ti, cože?" není žádný zázrak). Přesto je na filmu právě on to nejzajímavější. Příběh sám o sobě je jen ukázkou jednoho zločince, který využívá možností svého těla a bojuje jak jen to jde proti mašinérii, které se není schopný přizpůsobit. Prázdné, protivné a samoúčelné. PS: ne všichni by měli mít právo "být hvězdami" a už vůbec ne pokud to má stát něčí krev nebo život ;-)(31.7.2009)

"Jaw-dropping, awesome.. a stylish thrill ride"? KDE proboha? Docela zábavný film o magorovi, který chtěl být slavný, ale kdyby se zkrátila stopáž, přidalo víc Pet Shop Boys a jiné 80s elektroniky, ubralo na myšlení a přidalo na destrukci, mohl to být hodně zábavný videoklip. 75 %(12.7.2009)

Hodně zvláštní film o nejslavnějším Britském vězni všech dob. "Charles Bronson" se proslavil zejména tím, že seřezal všechny a všechno kolem sebe, nedalo se mu vůbec věřit, vystřídal ty nejtvrdší věznice, podstoupil ty nejtvrdší tresty a přitom napadal stráže a všechny, kdo se mu dostali do cesty. Dostal zřejmě tolik ran, kolik v životě dostal. To vše snad pro nějakou pochybnou slávu, možná radost z mlácení lidí ... těžko říct. Každopádně mi film, který vychází ze skutečných událostí ... skutečného života slavného vězně, připomínal paradoxně zcela vymyšlené a ujeté kulty, jako je Klub rváčů (1999) a Mechanický pomeranč (1971). Zřejmě opravdu existují na světě lidé, které nezlomí žádný trest, žádná nakládačka, kteří budou rozdávat rány tak dlouho, dokud vůbec budou cítit, že jsou na živu ... Zajímavé, zajímavě pojaté a vykreslené, bohužel pro mne až příliš "Britské" ...(12.7.2009)

Na bitkaře Bronsona jsem se původně chystal až na 44. filmovém festivalu ve Varech. Měl však tu nevýhodu, že vyšel pár dnů před odjezdem a jelikož byl trailer více než zajímavý, vyřadil jsem jej z programu a vyšlé DVD, které vypráví o člověku jako o "most violent prisoner in Britain" jsem si stačil pustil ještě doma. Jak je tento životopisný portrét natočen? Je to taková úchylná artovka na drogách. Bohužel trailer svou kvalitou opět překonal výsledný snímek a i když se jedná o celkem zajímavou sondu do mysli jednoho "blázna", jeho zpracování je místy dost nemastné i neslané zároveň a celý film je vlastně skvělý jen díky hlavnímu představiteli Bronsona a tím je samozřejmě v této roli dokonalý Tom Hardy. Díky němu, dobré hudbě a několika zajímavým scénám, je na co koukat. Zbytek je však jen povrchní koláží a sondou do mysli jeho samotného a nakonec vyjde v podstatě naprázdno a to i přesto, že se nám to tvůrci snaží podat abstraktně uměleckými záběry. (6/10)(5.7.2009)

Bronson je pošuk, který se mnohdy chová naprosto iracionálně, konkrétně rád mlátí lidi, z ničeho nic, v téměř jakékoli situaci. Nabušený Tom Hardy to zahrál skvěle, charismaticky, a na jeho výkonu film stojí. Bronson je (není?) tak trochu blázen, ale těžko říct, jestli by se s jeho reálnou verzí dalo soucítit a sympatizovat tak jako s tou Hardyho... Nevím, netuším, tento údajně notoricky známý britský vězeň mi byl až do traileru úplně neznámý. No, jako film je to podobně nevypočitatelný a vyšinutý jako sama hlavní postava, což se mi moc líbilo. Chvilku dá si na to zvyknout, pak už to jen stojí za to!(13.7.2009)