John Rabe - Ctihodný občan Třetí Říše

• slovenský

City of War: The Story of John Rabe

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Francie / Čína / Německo, 2009, 134 min

Každé svinstvo v historii lidstva je obvykle dobře zdokumentováno a přesto se o nich neví. Tohle je takový film na který se dá dívat z více pohledů. Přišlo mi to trochu přetažené, rozvláčné, protože poselství které to nese to sdělilo tak jako tak. Na druhou stranu, vadilo mi pár nelogičností a mírněná emotivnost. Steve Buscemi se mi postupně s délkou filmu vytrácel až zapadl, což bylo docela škoda. Možná než si pohrávat s vizuálem by bylo lepší mít v ději více záchytných bodů.(28.11.2010)

Zaujímavá dráma z obdobia tesne pred začiatkom 2. svetovej vojny, keď Japonsko napadlo Čínu, kontrétne mesto Nanking. Kvalitne natočená dráma nás oboznámi s veľkým človekom, ktorého meno mi deteraz nič nehovorilo. Vo filme sa hovorí niekoľkými jazykmi, preto odporúčam pozerať v pôvodnom znení. Predstaviteľ hlavnej úlohy U.Tukur bol dobrou voľbou, pretože je presvedčivý a v našich končinách neznámy. V menšej úlohe sa blysne čoraz obsadzovanejší D.Bruhl a S.buscemi si strihol zaujímavú úlohu doktora. Oceňujem plynulé prechody z dobových záberov k záberom filmovým a kvalitnú hudbu, prevažne piano. Za najsilnejšiu scénu považujem hľadanie strateného osobného šoféra a jeho následná poprava mečom, ktorej bol svedkom. Film určite pripomenie Schindlerov zoznam a aj keď tento film ťahá za kratší koniec , určite nesklame. Predsa len, porovnávame ho s tým najlepším čo v svetovej kinematografii vzniklo.(26.4.2010)

• Snorlax

Zpočátku hodně fádní film se po výbuchu lodi promění v sentimentální popcornovou hříčku s city diváka, aby ho závěrečným happyendem donutil zamyslet se nad tím, co Rabe tvůrcům udělal, že si takhle pohráli s jeho glorifikací, aby z něj udělali nadpřirozeného tajtrdlíka.(29.5.2014)

John Rabe byl možná o něco morálně výraznější postava než Schindler, protože jednal zcela nezištně, ale film sám už tak výrazný není. Co do obsazení není co vytknout a k výbornému Tukurovi se přidali i Buscemi s Brühlem, nicméně ani oni nedokázali překrýt hluchá místa, která se hromadila zejména v první polovině. Každopádně jakmile Japonci obsadili Nanking, nabral děj tempo a Gallenberger rozehrál poměrně slušné a syrové válečné drama citlivě prokládané dobovými záběry, během něhož člověk občas nabyl přesvědčení, že Japonci byli mnohem větší hovada, než samotní Němci. Škoda první poloviny a intenzity, která mi tu přeci jenom trošku chyběla. I tak se ale jedná a slušnou práci. John Rabe byl frajer. 65%(4.3.2016)

Národní socialista John Rabe je takový humanistický protipól Johna Ramba. Především je to však člověk, který by neměl zůstat zapomenut. A když už nic jiného, tak kde jinde uvidíte zachraňování Číňanů skrze rozprostřenou olbřímí nacistickou vlajku?(17.10.2009)

• - Podporučíci císařské armády Takeši Noda a Tošiaki Mukai spolu soutěžili o to, kdo z nich zabije víc čínských civilistů. O tomto "sportovním" klání denně informovala japonská média, včetně jejich fotek s usekanými hlavami obětí. Každý měl na svém kontě přes sto obětí. Po válce byli zastřeleni popravčí četou. (Petulka88)

• - Keď chcú japonskí vojaci nasilu preniknúť do bezpečnej zóny, má dôstojník, ktorý ide vydať príkaz na paľbu, v jednom zábere ruku hore. V nasledujúcom, keď je záber od jeho chrbta, ju má dole, no hneď v ďalšom ju má opäť pripravenú na vydanie rozkazu. (Johnny.ARN)

• - John Rabe byl po návratu do Německa vyslýchán gestapem, propuštění se dočkal díky firmě Siemens. (morgos)