Ben X

• Belgie

Ben X

Drama / Thriller

Belgie / Nizozemsko, 2007, 93 min

Tak film bol spracovaný fakt úžasne. Ben nebol normálny, žil v počítačovom svete a jeho spolužiaci mu to dávali najavo. Filmy s témou o šíkane ma vedia vždy zaujať a na druhej strane ma vedia pekne vynervačíť. Film mal počas celej doby slušné tempo a nemal slabé chvíľky. Záver už bola len taká čerešnička na torte. Za 5!!(8.6.2011)

"Všechno se dá tak lehce zničit. Proč nemůže někdo zničit i mně?" Vzhľadom na rok a zem vzniku sa priam núka porovnanie s konkurenčným Klass. A úprimne, Ben X je po každej stránke lepší. Balthazar zvolil formu ešte svojráznejšie vyštylizovanejšiu do podoby dokumentu, ale zároveň odrážajúc sa od Aspergerovho syndrómu hlavnej postavy zaujímavejšiu. Forma totiž miestami takmer prevláda nad obsahom (koncepcia života a svet v hlave Bena podobajúci sa vo všetkom videohre), ale po väčšinu času naopak ešte umocňuje realistickosť a dopad deja na diváka. Asi najviac na mňa zapôsobila dlhá scéna v parku, ktorá nie je ani tak otvorene násilná alebo prehnaná ako v prípade Klass, ale opäť len zvýrazňuje temný tón filmu. Keď si to tak vezmem, tento film ma dokázal šokovať bez toho, aby mi ukázal niečo šokujúce, a dostať ma až takmer na hranu dojatia bez toho, aby tlačil na emócie. Za čo môže najmä herectvo Grega Timmermansa. Brilantný kúsok, ktorý síce nie je bez chýb, ale rozhodne by nemal zostať nepovšimnutý. S okamžitou platnosťou sa Ben X zaraďuje medzi moje najobľúbenejšie filmy. 95% P.S.: Záver je excelentný, akurát tá pointa na ÚPLNOM konci (čítaj pár sekúnd pred titulkami) mi bola už nejakú tú chvíľku predtým zrejmá.(1.6.2014)

Po režijní stránce bezchybný, hudebně velice povedený, film s perfektnim střihem a skvělou kamerou. Pokud tedy budu hodnotit provedení tak jsou to zasloužený 4*. Kdyby film ale skončil v tu chvíli, (spoiler) co se chystá skočit pod vlak a opravdu pod něj skočil tak by to bylo jesnejch 5*. Dodatek: Uživatel DaViD´82 se zmiňuje o emocích a říká, že jich film má dostatek. Já bych spíše řek, že tehle zvláštně pojatej film je dělanej hlavně na oko než na city. Ono to ve vás totiž nic nezanechá, v hlavě vám uvízne předevšim vizuální stránka (Ale to je jen můj názor, každý to vidí asi úplně jinak).(27.3.2009)

Začiatok ma veľmi nebavil, ale so záverom som spokojná. Zaujímavý nápad aj spracovanie, dávam 3.(8.3.2010)

Veľmi nenápadné....skromná mini sociologická sonda....a ja po dlhom čase dávam plný počet a aj keď som sa na to už vyspala..ten záver ma ešte stále "prenasleduje"....(24.2.2010)