Ben X

• Belgie

Ben X

Drama / Thriller

Belgie / Nizozemsko, 2007, 93 min

Milí spolulidé a protilidé, možná jsme teď blíže pochopení, jaké je žít jen ze svých představ a z nich teprve vyhodnocovat chápání světa. Světa krutého a nepřátelského, který se neprávem pyšní odpoutáním od říše zvířat, pakliže nadále neumí ochránit svoje slabé a odlišné. A ještě hůř - nepochopil ani školský systém, který nás prostřednictvím experimentů na lidech v podobě integrace vrhá stále zpět a umožňuje tak oboru speciální pedagogiky popírat svou filozofii. Můj názor, ve kterém mě "Ben X" utvrdil, škoda nešťastného polodokumentárního úchopu, který částečně vykompenzoval burcující i katarzní závěr.(23.7.2013)

Mnohem naléhavější film, než třeba Klass... Přestože je titulní postava Bena X stižena autismem, a jako taková mnohem zranitelnější/přitažlivější vůči agresorům, srovnání se nabízí - podobně jako Josef ve zmíněném Klass se i Ben nachází v situaci, kde jsou karty rozdané a jakákoliv cesta ven se zdá nemožnou. Přítěž v podobě duševní choroby nabízí pestřejší potenciál, kterého tvůrci rozhodně využívají, zejména v pozdějších fázích filmu. Vizuální prolínačky, doplňovačky a prostřihy se hrou ArchLord, kterou Ben hraje, byly výborným nápadem, naopak klamným, skoro až sprostě falešným se mi zdál krok s dokumentárními proslovy jednotlivých zúčastněných. Pozor, možný SPOILER: Opravdové trumfy vytasí scénář ve druhé polovině. Někdy od scény v parku začíná film vyhrožovat několika možnými zakončeními, z nichž ani jedno není příliš štastné, aby vzápětí zatáhl za záchranou brzdu, geniálně se prolnul s hrdinným životem ve hře a v několika posledních sekundách ukázal, že i přes falešné iluze lze vždy najít další sílu... nebo nový začátek. Důležité je chytit se toho, co máme rádi, co nám pomáhá, i kdybychom toho měli méně, než ostatní.(22.4.2009)

Ben je namakanej rytir, kterej zachranuje sexy bojovnici, nema problem rozsekat jakyhokoliv nepritele a vsichni ho respektujou. Bohuzel jen ve hre, ve skutecnosti to je autistickej retard, kteryho zakonite ve skole sikanujou a je za loosera. Jeho to sice rozciluje, ma z toho zachvaty, ale nikdy se nezmuze ani na slovo a tak si radsi predstavuje, ze je celej jeho zivot hra. A to doslova, hrany zabery se tu michaj ze zabery z hry, ktery ale pritom tem z reality odpovidaj. A to cely prekvapive pusobi jako hodne sugestivni, syrovy a drsny drama o sikane a jejich nasledcich. Film si celou dobu udrzuje paradni tempo, je napinavej, diky tomu prolnuti s hrou ma skvelou atmosferu, Timmermans hraje naprosto skvele, jeho vecne mlcici pohublej autista je naprosto skvelej a vzhledove vypada jak bracha Maguirea. No a pak se tvurci vytasi s paradne promyslenym, sice ne uplne stoprocentne prekvapivym, ale hodne silnym zaverem. Pro me prijemny prekvapeni a perfektni drama za jasnejch 5*.(17.7.2009)

Nejdřív musí vždycky někdo umřít. A pak se ostatní probudí. Ale to už je pozdě..... VŠECHNO TO ZAŠLO PŘÍLIŠ DALEKO! Lidé nemají rádi nic co je ,,jiné“, odlišné. A když je to ,,jiné“ ještě ke všemu slabé – NIČÍ TO! Film o šikaně – TEČKA. Jaká můžou být očekávání? Snad, že všechno dopadne dobře jako v pohádce, nebo jako ve Švédsku. Takže malá. A jak se dají ,,malá“ očekávání překonat? Příběhem, ve kterém se zatajeným dechem sledujete Benův životní příběh. A překvapivě máte radost, když nastane ten jeho vytoužený Game Over. Někdo vždy musí zemřít. Jinak by jste nepřišli…. Za nevšední konec si u mě zasluhuje tento film maximum! PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ****(26.3.2010)

Tenhle film má opravdu téměř vše!! Dotýká se diváků takovou cestou, že nikdy není průhledný, ale vždy chytrý a rafinovaný ! Překrásný Příběh, který vám vyrazí dech ! Film dodává čistý obraz o tom, jak lidé reágují na někoho kdo není úplně "normální". Tohle je povinnost pro každého Diváka,převážně pro ty, kteří byli vyloučeni ze společnosti ve škole z jakéhokoli důvodu,zejména Gamerové! Úplně jsem se vžil do role hlavního hrdiny a soucitil jsem s ním, byli mi jej fakt líto a cítil jsem obrovskou Lítost!! Tohle je zřejmě Špica Belgické Kinematografie!!(28.2.2013)