Ben X

• Belgie

Ben X

Drama / Thriller

Belgie / Nizozemsko, 2007, 93 min

Ak je k niekomu realita krutá, vtedy sa často snaží pred ňou utiecť do svojho sveta fantázie, alebo ako v tomto prípade, do sveta MMORPG počítačových hier. A šikana vie byť riadne krutá. Ale najhoršie na celej Benovej situácii bola skutočnosť, že mu nikto kompetentný nebol schopný pomôcť. Všetci pred jeho problémami zavierali oči. "To musí najskôr niekto zomrieť, aby sa veci začali riešiť?" Tento výrok nešťastnej Benovej matky je teda na mieste a v tomto kontexte mi záver prišiel ako dokonalé riešenie nepríjemnej a naoko neriešiteľnej situácie, za čo veľké plus. Zvyšok snímku mi však prišiel slabšie spracovaný, pričom k Benovej postave som si za celý čas nemohol nájsť cestu. Z toho dôvodu aj jedna z najdôležitejších scén (scéna v parku) na mňa nezapôsobila spôsobom tak ako bolo asi myslené, pocitovo to celé išlo mimo mňa. 70/100(4.6.2015)

Belgickej Tobey Maguire (nemůžu si pomoct) měl rád videohry, fantu a, kdo ví proč, lepily se na něj hezký holky, pak se ale ukázalo, že to není tak úplně pravda a ještě k tomu rozkopal na maděru celej počítač, tož to už jsi mě Bene nasral, takhle nejlepší kamarádi nebudem, holt budeš jen další z mnoha... Mazej.(1.10.2011)

Film na téma šikana, v nemž se na paškál dostane hluboce introvertvní autista, který se nemůže bránit, je samo o sobě dost silné kafe. Jeho trápení postupně graduje a příběh se blíží k cíli nečekanými cestičkami, nicméně největším zásluhu na úspěchu má forma, která o Benovy vypráví. Díky zpracování divák může situaci sledovat skrze jeho oči, nahlédnout do jeho mysli a až nečekaně dobře tak film nechává diváka poznat, jak se svou psychickou poruchou vnímá. Po emotivní stránce tak film zafungoval skvěle a silně sugeruje jeho nervozitu, stress a sledovat se nechá s pěkně zatajeným dechem. Podobnou trízní si projde další introvertní chlapec v Zkažená mládež. Alternativa: Klass, Ondskan, Speak.(20.8.2010)

Žije ve svém světě. Autismus je problém hlavně těch ostatních. Těch okolo. Idiotů, kteří mu nacpou do pusy extázi, idiotů, kteří si na mobil nahrávají jeho ponížení v podobě stažených kalhot. Pro jakkoliv se odlišující je tenhle svět krutý. Utrápená mysl hlavního hrdiny přímo volá z plátna/televizní obrazovky, téma je věrné, natočené je zručně, i když někomu nemusí sedět dokumentárně laděné úseky zasahující do vyprávění. Vrcholná scéna v parku (výtečně zahraná), ideální pomocný výukový materiál do škol. Je mládež skutečně tak zkažená? Bohužel je. A v lecčems jí pomáhají rodiče, třeba když vyběhne v médiích zpráva typu, že se nějaký nezletilý hošan pochlubil, že má super úrodu, když se vrátil ze školního výletu, protože mu rostlinky marihuany mezitím zalévala matka.(30.9.2014)

Krásny ale smutný príbeh v úžasnom spracovaní a la MMORPG hry, pre všetky osamotené duše, ktorým chýba blízkosť niekoho, kto by ich chápal. Sigur Ros k tomu nesmie chýbať =).(9.4.2010)