Helvetica

Velká Británie, 2007, 80 min

Gary Hustwit

Shelby Siegel
  • Wifinus

Tento dokument je velice těžké (alespoň pro mě) jakkoliv hodnotit. Jako většina dokumentů se totiž snaží vypadat nestranně, problém je ale v tom, že tento nestranný je. Tajně jsem doufal v nějaké poselství nebo odpověď, ale je spíše výčtem mnoha různých pohledů na věc. A teď ani nevím co si mám myslet. Cítím to na 3*, to ale neznamená, že nemá smysl se na to podívat.(23.8.2015)

Písmo Helvetica je prorostlé skrz západní kulturu již přes 50 let. Můžete ho vidět v metru, na samolepce označující wc nebo je součástí mnoha známých firemních log. Je to univerzální písmo, které není dokonalé, ale hodí se téměř na vše. Nevyjadřuje samo o sobě vizuálně nic a je tak tím pravým sdělovacím písmem. V dokumentu se vyjadřují odborníci, kteří buď toto písmo milují a nebo jím opovrhují. Jedna strana protlačuje čistotu sdělení a jiná chce typ fontu dle své fantazie a žádnou uniformitu. Probírá se vliv písma na vjem člověka i okolí. I když písmo beru jako něco normálního, tak s tímto dokumentem jsem si plně uvědomil, jak nás svou každodenní přítomností na plakátech, na internetu i v televizi ovlivňuje. Zajímavý průřez grafiky písma a jeho dopadu na myšlení člověka.(16.9.2014)

tak od poloviny je to dlouhý, dlouhý a dlouhý. Ale moc se líbilo!(1.11.2011)

I'am F.man, the Helvetica admirer. Moc příjemný dokument, postavený kolem písma Helevetica, která od padesátých let dvacátého století prodělala celou řadu vzestupů a pádů a stala se v podstatě tím nejdiskutovanějším na typografickém poli. Pohledy obou stran, příklady použití, vynikající téma ... Za čtyři. You have to breathe, so you have to use Helvetica.(28.4.2013)

Poetický dokument, rozebírající vše o jednom fontu ze všech možných úhlů, výkladem světových typografů. Z projekce jsem odcházel naprosto zalepen pěknými obrázky (běžné nápisy v ulicích mi připadaly odporné), rozpolcen, zdali se mi tento font a jeho používání líbí nebo ne a pobaven samotnými typografy, což jsou překvapivě vtipní a sympatičtí chlapíci. Ještě pak několik dní po shlédnutí jsem se divil, jak masivně je helvetica a její klony rozšířena. Jenom mi přišlo, že těch záběrů na počítače s nakouslým jablkem bylo v dokumentu nějak moc.(16.12.2008)