Helvetica

Dokumentární

Velká Británie, 2007, 80 min

Gary Hustwit

Písmo Helvetica je prorostlé skrz západní kulturu již přes 50 let. Můžete ho vidět v metru, na samolepce označující wc nebo je součástí mnoha známých firemních log. Je to univerzální písmo, které není dokonalé, ale hodí se téměř na vše. Nevyjadřuje samo o sobě vizuálně nic a je tak tím pravým sdělovacím písmem. V dokumentu se vyjadřují odborníci, kteří buď toto písmo milují a nebo jím opovrhují. Jedna strana protlačuje čistotu sdělení a jiná chce typ fontu dle své fantazie a žádnou uniformitu. Probírá se vliv písma na vjem člověka i okolí. I když písmo beru jako něco normálního, tak s tímto dokumentem jsem si plně uvědomil, jak nás svou každodenní přítomností na plakátech, na internetu i v televizi ovlivňuje. Zajímavý průřez grafiky písma a jeho dopadu na myšlení člověka.(16.9.2014)

Někdo by řekl soustředěný, někdo jiný monotematický. Někdo by řekl volně plynoucí, někdo jiný zdlouhavý. Ano, místy jsem se nudil. Ano, domnívám se, že font Helvetica není natolik nosné téma, aby udržel divákovu pozornost po celých 80 minut. Přesto je na tomto snímku něco nenuceného a klidného. Normální lidé v něm mluví na téma, kterému z titulu své profese rozumějí.(10.7.2013)

Poetický dokument, rozebírající vše o jednom fontu ze všech možných úhlů, výkladem světových typografů. Z projekce jsem odcházel naprosto zalepen pěknými obrázky (běžné nápisy v ulicích mi připadaly odporné), rozpolcen, zdali se mi tento font a jeho používání líbí nebo ne a pobaven samotnými typografy, což jsou překvapivě vtipní a sympatičtí chlapíci. Ještě pak několik dní po shlédnutí jsem se divil, jak masivně je helvetica a její klony rozšířena. Jenom mi přišlo, že těch záběrů na počítače s nakouslým jablkem bylo v dokumentu nějak moc.(16.12.2008)

tak od poloviny je to dlouhý, dlouhý a dlouhý. Ale moc se líbilo!(1.11.2011)

Dokument o jednom, nejobyčejnějším fontu. Dokument, který je vlastně úplně o všem. Ale pořád je jen o tom jednom fontu. Dokument, který nehledá přesahy. Prostě tam jsou. Dokument, který není autorskou onanií, ale prostě (jen) o něčem. A je zajímavý, skoro až k posrání.(22.9.2011)