Helvetica

Dokumentární

Velká Británie, 2007, 80 min

Gary Hustwit

Shelby Siegel

Ok, prave jsem videl celovecerni dokument o fontu. A svete div se, bylo to zajimave a bylo to zabavne dost na udrzeni pozornosti celych 80 minut. Pro divaky bez kladneho vztahu k designu to asi bude utrpeni, ale me bavilo sledovat profesionalni designery, jak zapalene mluvi o jejich vztahu k pismu Helvetica a tom, jak toto pismo menilo designovy svet.(24.6.2015)

• Wifinus

Tento dokument je velice těžké (alespoň pro mě) jakkoliv hodnotit. Jako většina dokumentů se totiž snaží vypadat nestranně, problém je ale v tom, že tento nestranný je. Tajně jsem doufal v nějaké poselství nebo odpověď, ale je spíše výčtem mnoha různých pohledů na věc. A teď ani nevím co si mám myslet. Cítím to na 3*, to ale neznamená, že nemá smysl se na to podívat.(23.8.2015)

Někdo by řekl soustředěný, někdo jiný monotematický. Někdo by řekl volně plynoucí, někdo jiný zdlouhavý. Ano, místy jsem se nudil. Ano, domnívám se, že font Helvetica není natolik nosné téma, aby udržel divákovu pozornost po celých 80 minut. Přesto je na tomto snímku něco nenuceného a klidného. Normální lidé v něm mluví na téma, kterému z titulu své profese rozumějí.(10.7.2013)

tak od poloviny je to dlouhý, dlouhý a dlouhý. Ale moc se líbilo!(1.11.2011)

Poetický dokument, rozebírající vše o jednom fontu ze všech možných úhlů, výkladem světových typografů. Z projekce jsem odcházel naprosto zalepen pěknými obrázky (běžné nápisy v ulicích mi připadaly odporné), rozpolcen, zdali se mi tento font a jeho používání líbí nebo ne a pobaven samotnými typografy, což jsou překvapivě vtipní a sympatičtí chlapíci. Ještě pak několik dní po shlédnutí jsem se divil, jak masivně je helvetica a její klony rozšířena. Jenom mi přišlo, že těch záběrů na počítače s nakouslým jablkem bylo v dokumentu nějak moc.(16.12.2008)