poster

Nebeští jezdci

 • český

  Armáda v nebesích

 • Japonsko

  Sky Crawlers, The

 • Japonsko

  スカイ・クロラ

  (Japonsko)
 • Japonsko

  Sukai kurora

  (Japonsko)
 • anglický

  Sky Crawlers, The

Animovaný / Akční / Drama / Psychologický / Sci-Fi

Japonsko, 2008, 121 min

Režie:

Mamoru Ošii

Scénář:

Chihiro Itô

Hudba:

Kendži Kawai
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • prome
  *****

  Pomalé tempo, silný příběh, nádherné audiovizuální zpracování a fascinující vzdušné souboje dávají ve výsledku výborný snímek, kterému vůbec nevadí, že je vyprávěn metodou ledovce, ba naopak, ještě to mnohem více podtrhuje jeho atmosféru.(19.3.2009)

 • Niktorius
  ****

  Mamoru Oshii umí i mimo kyperpunkové kulisy. Přesto nevylučuji, že se někomu bude stýskat po scénách, které k rozjímání podněcují jen svou vizualitou, protože těch je zde nemnoho a snímku dominují především scény dialogové. Ty jsou občas prostřídány naprosto fantastickými vzdušnými souboji, ale není třeba se lekat, že Oshii natočil akčňák - pomalé meditativní tempo, na něž jsme zvyklí z Ghost in the Shell, je vlastní i Nebeským lezcům. ____ Ne náhodou dominuje filmovým plakátům motiv oblohy s mraky. Právě tak pomalu, tiše a nekonfliktně plyne celý film. Jednoduché (ne však banální) myšlenky, které by se daly shrnout do jedné delší repliky rozprostřel Oshii přes celý příběh a žádná z postav je nikdy nevysloví takříkajíc "na plnou hubu". Film sám se vlastně nad ničím nezamýšlí, to by měl udělat divák a film ho k tomu pouze navádí. ____ Technicky se rovněž jedná o vydařenou záležitost - jednoduše animované postavy se pohybují v deatilně propracovaných lokacích a počitačová grafika s tou ručně kreslenou splývá v jeden omamný celek. Díky tomu si Oshii může dovolit snímat scény tak, jak by to jen za použití klasické 2D grafiky nešlo a co je hlavní, může se zajímavě designovanými CGI letadly svádět fascinující souboje. ____ Akční scény jsou pro příběh nevýznamné, krátké, negradují a končí dříve, než by člověk očekával (ano, tak jako v GitS), ale jednoznačně představují to nejlepší, co jsme kdy ze vzdušných soubojů mohli na plátně vidět. Malá výtka patří mírné nepřehlednosti - Oshii totiž upřednostil snímání z malé vzdálenosti a letounům je tak často plátno malé. ____Sukai kurora je po série GitS další Oshiiho pozoruhodný snímek, který se ovšem nesleduje snadno a těžko se kdy dočká přízně většinového publika.(15.3.2009)

 • Shushika
  ***

  Animované vzdušné souboje a všechna future retro letadélka jsou BOŽÍ. Příběh je však tak neuvěřitelně natahovaný (a pro mě nesnesitelně "japonsky emo", nebo jak to nazvat), že jsem málem umřel. Vidět tyhle vzdušné souboje v live provedení (samozřejmě z 99% CGI), asi bych umřel taky. Leč blahem.(19.9.2010)

 • ledzepfan
  ****

  Docela těžký, hypnotický, houpavý, atmosférický a spíš intuicí pochopitelný film=Ale co-já to tak mám rád :)(4.4.2011)

 • Vavča
  ***

  Kousal jsem se hodně času nudou, ale za vizuální zpracování a pár povedených sekvencí to nechci vylít úplně do kanálu. Mamoru Oshii má podmínku s výstrahou u mě. Už za film Avalon dostal podmínku, moje trpělivost přeteče, jestli se honem nedá do kupy a nepovede se mu něco velmi dobře natočit(8.8.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace