Nebeští jezdci

Čihiro Itó

Hisashi Ezura

Kendži Kawai

Tomohiko Ishii

Už jenom za ty letecké bitvy a nádherné pohledy na mraky (už jen ten začátek...) si to zaslouží dobré hodnocení, protože tohle byla vážně nádhera a já asi poprvé pochopil, proč někomu může přijít létání tak krásné. Když si k tomu přidám i velmi originálně pojatý příběh, který se nám pomalu rozkrývá a minimálně (je tam toho víc) objevuje jednu velmi obecně známou pravdu tedy že: SPOILER "Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky" KONEC SPOILERU tady ovšem velmi zajímavě podanou a vygradovanou, tak musím říct, že jsem si to vlastně náramně užil. Takže je to velmi pěkné, je to chytré a rozhodně to nenudí, takže paráda. 9/10(29.12.2015)

• Houdini

Zlatý Lev - výběr(27.8.2008)

Neskutecne unikatni anime. Napoprve se nechate predevsim unaset hypnotickou atmosferou v pomalem tempu a za poslechu magicke hudby Kenjiho Kawaie se podivujete nad tim co vlastne vidite a proc ti 13ti leti fakani chodi do bordelu, nicmene cim vic nad tim filmem premyslim, tim vic to zraje v dalsi z rady klasickych anime masterpiecu. 9/10(30.1.2017)

V meditativním bezčasí... poklidně emotivní... válečně neválečné. Při hlubším ponoření, uchvacující. 8/10(15.11.2010)

Neskutečně super scény leteckých soubojů snoubí se zde s poněkud slabším, přesto funkčním příběhem, kterému lze odpustit jistý patos a snahu o to tvářit co nejvíc protiválečně, už jen díky skvělé atmosféře. Co mě zamrzelo byl občasný nesoulad cgi a klasické animace, přece jenom po pár minutách vzdušných záběrů je skok na nepříliš detailní animaci v podobě záběru na hafana docela viditelný, to samé se občas dělo při záběrech do kokpitu. Oceňuju, že občas není film zbytečně doslovný, což je Ošii ovšem dobrým zvykem. Přesto je ale scénář až moc slabý (a jeho konečné vyznění až moc předvídatelné) a film takovýchto technických a režijních kvalit si zaslouží víc, pořád je to ovšem na plnou palbu (o=´(10.5.2013)

• - Film je natočen podle stejnojmenného románu Mori Hiroshiho. (Terva)

• - Příběh je zasazen do fiktivní Evropy místo Japonska, jak je tomu původně v knize. Z tohoto důvodu byly lokace vykresleny podle Irska a Polska. (Jigvell)

• - Operace, která se odehrává přibližně 70. minutě, má být přísně tajná. V restauraci lze však zahlédnout televizní reportáž, která se operaci věnuje. (Terva)