Malý princ

Muzikál / Fantasy / Rodinný

Velká Británie / USA, 1974, 88 min

Stanley Donen

Předloha:

Antoine de Saint-Exupéry (kniha)

Stanley Donen

Scénografie:

John Barry

Jejej jejda , tady máme ale znalců ! A jsou to nejen znalci Exuéryho díla, ale i odborníci na pedofílii, nymfománii a pak ještě odborníka na to, že film měly točit děti... Od Exupéryho jsem četl nejen Malého prince, ale i celou řadu knih, psaných již regulérně pro dospělé. Pro někoho je tato převážně filozofická literatura jistě nestravitelná. Dokonce i ten Malý princ není pro každého a jsem si jist, že řadě lidí se líbí jen proto (nebo to tvrdí), že se to sluší a že se to tak má...(a možná jej ani nečetli, jen ví cosi rámcově o beránkovi a baobabech a letadlu na poušti...). ---- Zkrátka a dobře, já říkám za sebe -Tenhle film je pecka. Palec nahoru již jen za tu frajeřinu se do něj pustit, protože kniha je opravdu skvostem, který je nutno na filmové plátno pojmout krapet jinak. Výsledek se povedl, včetně písniček a to všech. Doporučuji rozhodně si sehnat Loeweho OST (U písniček Little Princ a Why is the Desert mi regulérně běhal mráz po zádech..). Nic mi nevadí na Fosseho ztvárnění hada (naopak) a už vůbec nic na krásném Wilderově lišákovi... Naopak, pro děti je tohle jistě jednodužší na pochopení a hezčí než animovaná žvatlající vycpaná liška... (uvědomte si , že se to točilo v roce 1974..). Zkrátka a dobře, mně se toto zpracování líbilo moc. A věřím že autorovi v poklidu odpočívajícím někde tam na dně moře poblíž Marseille ve vraku svého průzkumného Lightningu také. ---------------------------------------------------------------------- Je škoda, že francouzský rybář vytáhl z vody do sítě zamotaný Exupéryho náramek... Teď již víme, kde zhruba má hrob a snad dokonce známe i jméno německého pilota Fw - 190, který v den kdy Exupéry zmizel, nad mořem sundal osamocený neozbrojený Lightning F5 B. Sám německý pilot prý prohlásil: Vědět, že v letounu, který jsem měl v zaměřovači sedí můj nejoblíbenější spisovatel - nikdy bych nezmáčkl spoušť...... Pro mne osobně, je toto zjištění škoda, doposud mi stačilo jen vědět, že Antoine de Sáin-Exupéry odletěl na poslední průzkum - snad na planetu Malého prince a již se nevrátil.... ---------- Tohle dílo je bez debaty za pět beránků. * * * * *(28.7.2012)

Pokud se někdy rozhodnete zfilmovat knihu, ve které nikdy nevíte, na čem jste a kterou chápete v každém věku jinak, musíte brát zřetel na jistá fakta. A to taková, že to, co je pravda, nemůže být nikdy nereálné. A to, co může být nereálné, tak prostě bude nereálné! Chápete? Na začátku se film jevil jako vtipný počin. První píseň byla pěkná a hodila k celkovému dojmu, jenže ty ostatní rušily průběh. Když už vše bylo krásně dojemné, někdo začal zpívat a všechno zkazil! Kromě toho, píseň u vodopádu je jak reklama na Rajec - vodu plnou vajec... Další píseň, tentokrát s hadem, mi trochu připomněla nějakého zvláštně hýbajícího se úchyla. Nechápejte mě špatně, taneček Bobyho byl perfektní, ale hodil by se nějak úplně jinam. Malý princ nikdy neměl být muzikál. Na druhou stranu, lišák v podání Gene Wildera byl vtipný, svižný a opravdu, opravdu se hodil na lišáka. Planeta, kde chlapík počítal hvězdy (já nespoileruju, všichni jste přece museli číst knihu!) byla zajímavě vymyšlena, jen ten velký hercův nos trochu vadil v ,,Rybím oku''. Stejné zajímavé záběry byly použity na další planetu, to už ale kameraman přehnal, jelikož tyto objektivy nejsou moc příjemné pro oči, měl se vyvarovat použití číslo dva, pak už to nevypadalo tak originálně... Na druhou stranu, mohlo to dopadnout hůř, nakonec mě dostal malý chlapec hrající Malého prince. A počáteční dialog prince a pilota? Výborný! Stejně to tu za pár let bude vypadat podobně, každý bude mít svoji planetku, děti budou bez fantazie, jediné představy budou v počítačových hrách, takže, kdo mi nakreslí beránka?(22.1.2012)

Vcelku věrná adaptace skvělé knížky, která by byla daleko lepší nebýt bizarních pěveckých částí, které mi tak trošku zaváněly pedofilním nádechem. Steven Warner hrající Malého prince je vcelku příjemný, chvilek "na pěst" má absolutní minimum. Ovšem Bob Fosse ztvárňující Hada a Gene Wilder Lišku? Absolutní děs a krapet zvrácenost... S tím si mohli tvůrci trošku víc pohrát, klidně animačně - části odehrávající se ve vesmíru jsou povedené a podobné fantazie mi k MP sedí. Ke genialitě předlohy má sice hodně daleko, ale jako rodinný film ze sedmdesátek obstojný. __CZ titulky zde __3 1/2*(9.8.2008)

Je to nadherne dilo, zdarene a dechberouci. Klobouk smekam a na kolena klekam, vazeni. Skvele zvoleni herci a maly princ byl dokonale vybran. Na jeho smich asi jen tak nezapomenu. Bez pisni bych se obesla, ale nic filmu neubraly, takze nevadi. Vrele doporucuji vsem. Myslim, ze zakladni myslenka knihy se rozhodne podarila prenesti na platno.(1.10.2012)

• Vodnářka

Kde se ztratilo kouzlo knížky? Myšlenky o světě, lidech, dospělých, životě...? Nádherý a záhadný malý princ? Drzá ale citlivá liška? Křehké růže a hlavně pro prince jedinečná květina? Skvělý pozorovatel a vypravěč Antoinne? Místo toho se tu setkáváme s jakýmsi malým dítětem, které za zvuku vlezlých písniček potkává na cestě po zemi nechutně slizského lišáka a další podivné stvůry.(5.2.2011)