Malý princ

Muzikál / Fantasy / Rodinný

Velká Británie / USA, 1974, 88 min

Stanley Donen

Předloha:

Antoine de Saint-Exupéry (kniha)

Peter Boita

Pokud se někdy rozhodnete zfilmovat knihu, ve které nikdy nevíte, na čem jste a kterou chápete v každém věku jinak, musíte brát zřetel na jistá fakta. A to taková, že to, co je pravda, nemůže být nikdy nereálné. A to, co může být nereálné, tak prostě bude nereálné! Chápete? Na začátku se film jevil jako vtipný počin. První píseň byla pěkná a hodila k celkovému dojmu, jenže ty ostatní rušily průběh. Když už vše bylo krásně dojemné, někdo začal zpívat a všechno zkazil! Kromě toho, píseň u vodopádu je jak reklama na Rajec - vodu plnou vajec... Další píseň, tentokrát s hadem, mi trochu připomněla nějakého zvláštně hýbajícího se úchyla. Nechápejte mě špatně, taneček Bobyho byl perfektní, ale hodil by se nějak úplně jinam. Malý princ nikdy neměl být muzikál. Na druhou stranu, lišák v podání Gene Wildera byl vtipný, svižný a opravdu, opravdu se hodil na lišáka. Planeta, kde chlapík počítal hvězdy (já nespoileruju, všichni jste přece museli číst knihu!) byla zajímavě vymyšlena, jen ten velký hercův nos trochu vadil v ,,Rybím oku''. Stejné zajímavé záběry byly použity na další planetu, to už ale kameraman přehnal, jelikož tyto objektivy nejsou moc příjemné pro oči, měl se vyvarovat použití číslo dva, pak už to nevypadalo tak originálně... Na druhou stranu, mohlo to dopadnout hůř, nakonec mě dostal malý chlapec hrající Malého prince. A počáteční dialog prince a pilota? Výborný! Stejně to tu za pár let bude vypadat podobně, každý bude mít svoji planetku, děti budou bez fantazie, jediné představy budou v počítačových hrách, takže, kdo mi nakreslí beránka?(22.1.2012)

Kdybych měla jmenovat nejbizarnější film, jaký se ke mně kdy donesl, byl by to bezesporu tenhle. Exuperyho příběh je nádhernou filozofickou pohádkou a tenhle neprávem opomíjený snímek je určitě jeho velmi zdařilou adaptací. Po celou dobu sledování jsem měla neuvěřitelně hřejivý a milý pocit, představitel Malého prince byl natolik okouzlující a věrohodný, jako by vypadl přímo z autorových ilustrací, a ona zmiňovaná muzikálová čísla byla výtvarně přinejmenším stejně zajímavá a bizarní jako zbytek filmu. Laskavá podívaná s úžasným poselstvím a koncem tak smutným, až mě z něj svíralo u srdce. Nevšední a výjimečný zážitek.(4.1.2011)

Exupéryho román je malý literární zázrak, plný hlubokých myšlenek a přestože film nemůže přenést veškerou hloubku díla, jedná se o zdařilou adaptaci. Převedeno do muzikálové podoby, film snoubí pěvecké výstupy se zdařilými trikovými sekvencemi (princova planetka) a jeden taneční výstup Hada v podání filmové legendy Boba Fosse, autora Kabaretu a mého milovaného All That Jazz. Celkově se nejedná o žádný filmový zázrak, ale o poctivou adaptaci geniálního literárního díla, které bůhvíproč uniká většímu zájmu filmových tvůrců.(1.8.2004)

32. Zlatý Glóbus za rok 1974 - cena (1) - *Nejlepší hudba - Frederick Loewe, Alan Jay Lerner + nominace (3) - Nejlepší film (komedie / muzikál), Nejlepší filmová píseň - "I Never Met a Rose" - Hudba Frederick Loewe, text Alan Jay Lerner, Objev roku (herec) - Steven Warner(1.1.2009)

• nascendi

Malý princ je nesfilmovateľný. Dokázal to svojím neúspešným pokusom aj Stanley Donen. A keďže som prejavil nevhodnú zvedavosť, bol som spravodlivo potrestaný poldruhahodinovým trestom.(13.9.2011)