Malý princ

Muzikál / Fantasy / Rodinný

Velká Británie / USA, 1974, 88 min

Stanley Donen

Předloha:

Antoine de Saint-Exupéry (kniha)

Alan Jay Lerner

Stanley Donen

Scénografie:

John Barry
  • Vodnářka

Kde se ztratilo kouzlo knížky? Myšlenky o světě, lidech, dospělých, životě...? Nádherý a záhadný malý princ? Drzá ale citlivá liška? Křehké růže a hlavně pro prince jedinečná květina? Skvělý pozorovatel a vypravěč Antoinne? Místo toho se tu setkáváme s jakýmsi malým dítětem, které za zvuku vlezlých písniček potkává na cestě po zemi nechutně slizského lišáka a další podivné stvůry.(5.2.2011)

• Oskar

Exupéryho kniha pro mě není takovou srdeční záležitostí jako pro mnohé jiné; asi proto, že se ke mně nedostala v tom správném věku. K filmu jsem díky tomu přistupoval bez konkrétních přání nebo obav a s dobrou vůlí brát ho, jaký je. Dlouho mi to nevydrželo. Prvním problémem se ukázala být jeho doslovnost. Lyrickým momentům z knihy ani jejím nedořečeným metaforám nesvědčí ukotvení v konkrétním čase a prostoru. Film bohužel začne muzikálovým číslem, zasazeným do pomyslného sousedství My Fair Lady nebo Mary Poppins, načež velmi nesnadno buduje vlastní fiktivní svět. Asi nejlépe se mu to daří ve scénách s miniaturní planetkou a s letcem v indiferentní poušti, sahající odnikud nikam. Další zádrhel je v obsazení titulní role. Malý princ má být podle mého chápání předlohy spíš teenager a jeho naivita vyplývá z osamělého života na vlastní planetě, nikoli z toho, že je to rozmazlené hloupé děcko v hacafráčku. V té době byl v optimálním věku třeba typově vhodný Mark Lester, ale asi chápu, proč nebyl obsazen. Už vizáž Stevena Warnera á la andílek Raffaela Santiho myslím hodně říká o tom, na jaké publikum film zacílil. Buclatý a šišlající hrdina jistě rozněžnil tutéž skupinu starších žen, které blaženě vzlykají u reklam na plenky a jiných legálních forem dětské prostituce. Scény s dospělými herci, představujícími lišku, hada nebo růži, ale díky tomuto řešení vyzněly značně úchylně. No a nakonec mi nezbývá než se připojit k všeobecnému hateu a zcela odsoudit muzikálová čísla. Jsem přesvědčen o tom, že jejich jediným účelem je rozkošatit děj tak, aby byl film celovečerní. Kdykoli se filmu jakžtakž podaří navodit tichou a meditativní atmosféru, s pompou a za velikého břinkotu ji zahubí exaltované hudební číslo a zbanalizuje Exupéryho sdělení uřvaným opakováním nějaké fráze a křečovitými tanci. Doporučeníhodné pouze jako kuriozita. 40%(15.2.2011)

Saint-Exupéryho knižka je zvláštnym javom, ani nie tak skvelou myšlienkou, ale spôsobom napísaním. Po slovenskej televíznej verzii z roku 1995 som si nemohol nechať újsť ani túto adaptáciu. Prekvapením bolo prezentovanie Malého princa ako muzikál, čomu som nemohol dosť dlho prísť na chuť, hoci mám muzikály rád. Inak sa mi to pozdávalo, malý Steven Warner bol v úlohe princa kúzelný.(3.9.2011)

Je to nadherne dilo, zdarene a dechberouci. Klobouk smekam a na kolena klekam, vazeni. Skvele zvoleni herci a maly princ byl dokonale vybran. Na jeho smich asi jen tak nezapomenu. Bez pisni bych se obesla, ale nic filmu neubraly, takze nevadi. Vrele doporucuji vsem. Myslim, ze zakladni myslenka knihy se rozhodne podarila prenesti na platno.(1.10.2012)

• Frajer42

Příběh, dialogy a to všechno bylo moc fajn i s jistým zastoupením dojemnosti, ale proč tam ti gayové cpali muzikál a ta debilní taneční vystoupení? No, dokurvili to slušně. Do dojemnosti vám zatancuje plešatej běloch v negerským obleku(ke všemu zřejmě teplý), nebo pedofil v oranžovým saku, který je přesvědčen o tom, že je liška a je všechno rázem v prdeli. A to jsem ochoten naprosto přehlédnout homovzhled hlavního malého hrdiny a mrduchtivost jeho kamarádky růže. No, kdybych četl knihu, k čemuž se chytám, tak by jistě bylo bývalo moje hodnocení výrazně nižší. Takhle nižší pravděpodobně brzy bude. Zatím kurevsky slabé 3*. Vlastně spíše 2*. Taneční kreace byly opravdu příšerné a o zpěvu raději ani nemluvím.(24.3.2013)