Lidice
Drama / Válečný / Historický
Česko / Slovensko / Polsko, 2011, 121 min
Režie:
Petr NikolaevHudba:
Michal HrůzaHrají:
Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař, Joachim Paul Assböck, Sabina Remundová, Milan Kňažko, Pavlína Štorková, Marek Adamczyk, Jiří Vobecký, Jiří Ployhar ml., Karel Zima, Bořík Procházka, Adam Kubišta, Ludmila Šafářová, Ondřej Havel, Marika Šoposká, Jan Vondráček, Miroslav Hanuš, Mariusz Osmelak, Anna Kratochvílová, Šárka Teplíková, Robert Nebřenský, Michaela Mrvíková, Michal Zelenka, Petr Srna, Detlef Bothe, Thomas Zielinski, Jakub Zindulka, Ondřej Malý, Radoslav Šopík, Lucie Kožinová, Petr Stach, Věra Víchová, Jindřich Světnica, Zdeněk Dušek, Petr Bucháček, Marcela Nohýnková, Tomáš Havlík, Stanislav Davídek, Jiří Hovorka, Alena Mihulová, Pavel Štoll, Jitka Jirsová, Václav Knop, Jiří Vymětal, Filip Kaňkovský, Martin Donutil, Jolana Běhounková, Zuzana Čapková, Kateřina Vinická, Vladislav Georgiev, Antonín Hardt, Iveta Pavlíková, Roman Slovák, Martin Kubačák, Jan Vaši, Kryštof Mende, Jaroslav A. HaidlerPlakáty
Obsah
-
Příběh Lidic, je příběhem obyčejných lidí, kteří se absurdní shodou náhod připletli do cesty dějinám. Podle scénáře Zdeňka Mahlera, oceněného cenou Sazky v r. 2007, nabízí pohled na tragický osud Lidic za 2. světové války z neobvyklé perspektivy. Přibližuje osudy obyvatel Lidic skrz mezilidské vztahy, a to zejména lásku, která stojí na začátku celého příběhu. Jde o velkofilm plný emocí, který poukazuje na to, jak zdánlivé maličkosti mohou změnit chod dějin a způsobit tragédii. Rok 1942 – německá propaganda úzkostlivě tají genocidu páchanou na civilním obyvatelstvu. Po atentátu na druhého muže třetí říše Reinharda Heydricha však udělá výjimku. Po vypálení malé české vesnice Lidice, vše vyhlásí do světa. Jako záminka k vypálení obce stačí jeden milostný dopis. V době svého tragického konce, v červnu 1942, měly Lidice za sebou dějiny trvající nejméně šest staletí. Nacisté chladně popravili všechny lidické muže, ženy a děti nechali převézt do koncentračního tábora. Některé děti dali na převýchovu. Celková bilance – 192 popravených mužů, 58 žen zemřelo v koncentračních táborech a 88 dětí bylo posláno do plynu. Obec Lidice byla vymazána z map a srovnána se zemí. Výpravný velkofilm Lidice je natočen podle skutečné události. (oficiální text distributora) -
Legendární český režisér Martin Frič chtěl tragédii Lidic zpracovat jako svůj majstrštyk. Miloš Forman, jehož oba rodiče zahynuli v koncentračních táborech, chtěl celé téma pojednat provokativním způsobem jako propagandistický nacistický film. Lidice ale byly zakleté. Mimo jiné i proto, že se po válce staly mocným nástrojem propagandy. Ostatně stačí si vzpomenout na Sokolovo (1974) režiséra Otakara Vávry, v němž lidičtí muži před popravčí četou křičí: „Ať žije komunistická strana!"
Pověst zakletého projektu provázela Lidice také vloni. Kvůli zdravotním problémům musela od filmu pár měsíců před první klapkou odstoupit režisérka Alice Nellis. Nevděčné role náhradníka, který přebíral film takřka kompletně připravený někým jiným, se nakonec ujal Petr Nikolaev (Báječná léta pod psa, 1997, ...a bude hůř, 2007). Ve scénáři, štábu i obsazení provedl velmi málo změn. Například kameramana Vladimíra Smutného nahradil Antonio Riestra, Lenku Vlasákovou Zuzana Fialová a Marthu Issovou Veronika Kubařová. Prakticky z „voleje" se pustil do natáčení.
Opřel se o scénář Zdeňka Mahlera, jehož podpis najdeme pod takovými skvosty české kinematografie, jakými jsou Svatba jako řemen (1967), Nebeští jezdci (1968) či Božská Ema (1979). Mimochodem byl to právě Mahler, kdo tehdy s Formanem připravoval film o Lidicích. „Zatímco mě zajímal příběh vraha vlastního syna, Miloš logicky tíhl k příběhu užvaněného svůdce a jeho naivní milenky, tenhle ženatej chlap si hrál bokem a odnesla to celá vesnice," vzpomíná Mahler. V Lidicích jsou nakonec příběhy oba, přičemž vyprávění lze zhruba rozdělit na tři části.
V první se tvůrci věnují otázce viny, trestu a odpuštění. František Šíma zabil vlastního syna. Nešťastnou náhodou, v sebeobraně, ale zabil. A byl za to odsouzen. Mezitím ovšem začíná 2. světová válka, doba je stále těžší a mladší Šímův sny Karel cítí, že jedinou šancí pro všechny zúčastněné je cesta ke smíření a odpuštění.
Ve druhé části, která vrcholí vypálením Lidic, vystupuje do popředí příběh nenapravitelného sukničkáře Václava Fialy, jenž se velmi nepříjemně zaplete do jedné zdánlivě milosrdné lži.
A třetí část představuje epilog. Ti kteří přežili, hledají důvod a sílu žít dál. Je to ale vůbec možné? - Jaroslav Sedláček (Letní filmová škola) -
Karel Roden se v tomto snímku, jehož název je pro každého Čecha synonymem krutého vyhlazení této vesnice nacistickou armádou, objevuje jako odsouzený vrah Šíma. Paradoxně právě fakt, že stráví několik dní druhé světové války ve vězení, mu zachrání život. Tento snímek je ambiciózním dramatem se zaměřením na kruté osobní příběhy obyčejných lidí, jejichž život byl v této mírumilovné vesnici roku 1942 násilím ukončen. (Davies182)
- komentáře
- zajímavosti
- ext. recenze
- galerie
- videa
- v bazaru
- ve filmotéce
- diskuze
Komentáře uživatelů k filmu (893)
-
Slarque
Příběh Lidic se měl vyprávět buď prostřednictvím místních aktérů nebo vůbec. Druhou možností bylo natočit film o Františku Saidlovi, jehož příběh u nás stále mnoho lidí nezná. Tvůrci zkusili to první prostřednictvím toho druhého, přičemž hrdinu přejmenovali a vyrobili z něho takřka kladnou postavu. Každopádně takhle film nedokáže diváka zaangažovat do osudů lidických obyvatel a jejich masakr jsem sledoval stejně mechanicky, jako byl proveden i natočen. Nejzajímavější postavou byl nakonec četník Vlček, což bude z větší části zásluha Romana Luknára. Výbornou kameru a neošizenou produkci chválím, ale dramaturgicky je to postavené tak, že plné hodnocení by ani nebylo možné...(6.8.2011)
-
Aky
Takovéhle filmy by se měly točit s přesvědčením, že budou na Oskara, a také se to od nich očekává. Jak by je asi dokázali natočit takoví pánové jako Karel Kachyňa, Jiří Menzel... A když to tak neumíme, neměli bychom se do toho pouštět, protože tím na mnoho let promarníme příležitost. Nevěřil jsem zde prakticky ničemu. Autoři se natolik snažili ze mne vyždímat slzy, až se nitro vzepřelo a řeklo si, že ne a ne a ne. Obyčejné příběhy lidí z Lidic nezůstaly, jak měly, skutečně obyčejné, ale snažily se vypnout k emocím postrádajícím odraz v obecně známe zkušenosti, a samotný veliký příběh Lidic pak utonul v jakési všeobecné matnotě. Tři hvězdičky hlavně kvůli bezchybnému Karlu Rodenovi.(4.11.2011)
-
triatlet
Film Lidice je především o LIDSTVÍ. Už hra s názvem LIDI – CE naznačuje poselství příběhu. I když je divák o lidické tragédii poučen a očekává realistické vykreslení událostí června 1942, tak scény, které začínají příjezdem lidických chlapů z práce domů – do místa smrti („Dovnitř se dostanete, ale ven ne.“), jsou ve filmu zdokumentovány věrohodně a působivě. Ztvárnění mi připomnělo básně Karla Šiktance a Jiřího Koláře: (Heinovské noci – K. Šiktanc „A ráz / A dva/ A pažby v okně/ A zotvírané almary/ A starý farář běží padá/ běží a padá u fary// (…) Terezko/ Anno/ Pavlo Zdenko/ Julie Rozo Lidmilo/ A v kredencích se třesou sklenky/ z kterých se nikdy nepilo// (…) Králičí/ smutné oči/ v autech/ A husí křídla zlomená/ A dlouhý průvod krav a ovcí/ Krvácející vemena// Poslední dnové – J. Kolář: „ V šest ráno/ složili vojáci nábytek ze všech domovů na hromadu/ a zapálili/ muži byli vyvedeni ze sklepů/ a po zjištění jmen dat bydlišť zaměstnání/ postaveni čelem ke zdi stodoly obložené matracemi/ a po deseti zastřeleni“) Především v těchto pasážích dokáže scénář překvapit důrazem na detaily – zmítající se pes na řetězu zastupuje veškerou bezmoc a především pohled četníka Vlčka (Roman Luknár) na farskou Toničku (Sabina Remundová). Ovšem v „obyčejném“ příběhu synovraha Šímy chybí dovysvětlení některých detailů. I když je příběh poskládán z mozaiky každodenní obyčejnosti a umně ho dotváří symbol ohně (roztavené zvony, vypálení vesnice) nebo mezilidské vztahy, tak některé partnerské příběhy by potřebovaly trochu povysvětlit. Zatímco při zmiňovaném Vlčkově (Luknárově) pohledu na Toničku (Remundovou) jsem si dokázal představit jejich vlastní příběh/-y, tak vztah Šímy a jeho syna (Adam Kubišta) s Marií (Zuzana Fialová) nebyl zcela dotažen, podobně jako příběh „proutníka a trumpeťáka“ (Marek Adamczyk) a Aničky (Veronika Kubařová). Patrný je maximalismus je výpravě, hudbě i v mluvě (zastaralý slovosled u soudu), proto také působí nepřirozeně reakce organizátora pietního aktu, který reaguje na Šímovo volání „Já jsem z Lidic! – A já z Marsu.“ LIDI – CE jsou film, který se důstojně vypořádal s mementem Lidic, ovšem příběh fiktivní beskydské vesnice Želary je u mě o třídu výš.(30.6.2011)
-
Flego
Premýšľal som, aké slovo by najlepšie charakterizovalo Nikolaevov film. Je to márnosť. Film sa nevydal po stopách zaujímavejšieho, lepšie vykresleného a emotívnejšieho Habermannovho mlyna a je to obrovská škoda. Herecký potenciál ( Roden, ale hlavne Bydžovská a Luknár ) bol premárnený rozvláčnosťou celej drámy, čo bohužiaľ ovplyvniť nemohli. Pozitívom bolo, keď celý Protektoriát a následné prípravy na vyhladenie obyvateľov Lidíc šiel akoby mimo hlavného motívu a tou bola rodinná dráma. Celý kruh sa napokon uzavrel a z hodín dejepisu vieme ako. V pamäti mi zostane najlepšia scéna z celého filmu, ako Roden hľadal na zasneženej planine svoju dedinu,(22.9.2011)
-
Pilda17
Rozhodování jsem dlouho neměl tak těžké jako u Lidic, na jednu stranu je to český film, tak musím po dlouhé době hodnocení zvýšit, protože přesně na tohle jsem čekal. Příběh Lidic je známý a každý obyčejný člověk v ČR by ho měl znát. Petr Nikolaev se převážně držel historie a to jsem přesně očekával. Do toho se povedlo děj ovládnout celkem důstojně, protože dvě hodiny jsou dlouhá doba. Přesto i po dějové stránce se zvládnout dal, i přesto že nemusel být tolik utahaný. O příběhu se nijak zvlášť bavit nemusím. Další věc, co očekává divák jsou emoce a ty v Lidicích nechybí v žádném případě. Silnější divák vydrží, ale ty slabší slzičku urojí a to díky skvělé práci pana Nikolaeva a perfektní hudbě pana Michala Hrůzy. Při hudbě v některých úsecích běhal mráz po zádech. Na závěr nesmím opomenout herecký výkony všech, které se na scéně objevily, protože není herec, který by mě otravoval. Karel Roden mi znovu dokázal, že v ČR nemá absolutně žádnou konkurenci... 9/10 = 90%(16.11.2011)
-
Xeelee
Nechám si to vypálit.(6.6.2011)
-
Beastmaster4
Co psát k filmu, který vypráví o smutné historii, která by nám všem měla být alespoň z části známá?! To jak na nás tyhle snímky působí, mluví už samo za sebe. Nechat minulost za sebou nebo ji možná pro budoucí generace oživovat? To je otázka, kterou si dávám po každém podobném filmu. Na české poměry jsou Lidice určitě pěkným počinem. Dobrá práce kamery, určitě stojí za povšimnutí. Scenérie pochmurného avšak zároveň i krásného prostředí a obyčejného života jsou na poměry i zahraničních filmařů nádherně dokonalé. Ta trocha nudy, která z filmu zejména na začátku sálá, jde opomenout s ohledem na poznání, kterého se nám dostane. Ti, co ve škole nedávali tzv. pozor (jen přirovnání nevědomosti, kterou jsem měl z části i já) poznají a pochopí strašné příčiny a události, které z malé obce Lidice ve Středočeském kraji udělali pomník válečných tragédií. Práci filmařů a kvalitu filmu tedy hodnotím celkem kladně, nejen kvalita a zábavnost sledovaných pasáží je laťkou úspěšnosti.(29.10.2011)
-
heyda
Lidice jsou dobrým filmem, o tom netřeba spekulovat a zdejší velkohubé kritiky od místních mecenášů jsou jen trapným výkřikem do tmy. Otázka je spíš, jestli by mohly být Lidice lepším filmem, než nakonec působí. A to teda mohly! Shrňme evidentní klady: překrásná hudba, dobrá kamera, výborně zvolení herci v čele s fenomenálním Rodenem a emoce. Bohužel Lidice nemůžou pomýšlet na nejvyšší mety z prostého důvodu - špatně odvyprávěného příběhu. V tomto smyslu se mi vybavuje Habermannův mlýn (79% na CSFD). Ten procentuální rozdíl, ačkoli není výrazný je oprávněný, protože Juraj Herz nám polopaticky vysvětlil, jak to tehdá chodilo a odvyprávěl jasný a logický příběh kolem Habermennova mlýnu. Oproti tomu Nikolaev vypráví příběh velmi povrchně, někdy jen v náznacích, spoustu věcí si člověk musí domýšlet stejně jako to nejdůležitější - proč byly vlastně Lidice vypáleny. To mě docela zamrzelo. To, že byl na poslední chvíli do filmu zakomponován i atentát na Heidricha, který byl evidentně zmrvený, což musel vidět i samotný režisér, považuju za velký tvůrčí úlet, který by se neměl stávat, pokud chce někdo seriózně uctít památku Lidic. Na české poměry nadprůměrný film (určitě lepší než polská Katyň), ale do dokonalosti to má bohužel daleko. 75%(18.11.2011)
-
moviesfan
Dle mého stojí za to Lidice vidět. Byl jsem spokojen s hereckými výkony, hudbou a také vesměs se zpracováním této události a samotného příběhu. V mnohých situacích mi zamrazilo. Sice neznám historické podrobnosti, ale film u mě uspěl.(2.6.2011)
-
Spinosaurus
Je to tak na tři a půl. Zaokrouhluji na čtyři, protože po dlouhé době konečně někdo natočil něco pořádnýho. Jinak jsem od toho dostal přesně to, co jsem čekal. Nic víc, nic míň. Jediný vážný nedostatek, který bych vytknul je ten atentát na Heydricha. To byla amatéřina nejhrubšího zrna.(2.6.2011)
-
Janek
Karel Roden je tu jak pěst na oko, to proto, že všechny přehraje (jeho scény jsou to nejlepší na tomto filmu). Za zmínku rozhodně stojí i Roman Luknár. Jinak strašně nevyrovnaná výpověď. Co by s tím udělal Haneke? Bílá stuha 2? A co Jan Tleskač?(6.7.2011)
-
Ilicka
Po projekci mi Chris, nizozemský spoludivák řekl: "Very Professional Movie, isn't it?" Souhlasím s ním a je mi poněkud líto, že nejvíc emocí ve mě vyvolala Šímova osobní tragédie a seznam jmen běžící vedle závěrečných titulků. A hudba. (LFŠ 2011)(30.7.2011)
-
Chrustyn
Nudné drama snažící se zaujmout a nalákat na historickou událost spojenou s vesnicí Lidice. Po všech směrech, naprosto obyčejný až typický český film, kolem kterého je zbytečně velký a neopodstatněný humbuk.(29.11.2011)
-
Lenny.M
Krásný film, citlivě natočený. Není snad ani možné natočit film na toto téma, který by byl dokonalý, nicméně Lidice se tomu přibližují. Celou hodinu se děj dobře rozbíhal, poté scény, které měly diváka citově vydírat byly opravdu dobré, problém je, že od asi té hodiny a něco se film strašně táhnut a byl zbytečně natahován. Kdybych Lidice neviděla v kině, asi se mi ani tak nelíbí.(28.6.2011)
-
borsalino
Abych byl upřímný, čekal jsem to mnohem horší, takže výsledek by bylo možné hodnotit paradoxně kladně. Na mě to bylo rozehrané až příliš doširoka, což mělo za následek rozmělňování děje na v podstatě samostatné historky a snížení prokreslení jednotlivých postav, s výjimkou Rodena. Zároveň myslím, že si film trochu hraje na něco, co není. Upřímně se mi příčí filmy, které jako chtějí oživovat temné vzpomínky naší minulosti, ale v podstatě nejde o nic jiného než využití této události jako emotivní kulisy pro široké masy, které ve zjednodušené a opentlené formě vytvářejí současný pohled na naši minulost (za komoušů se direktivně začala vykládat historie podle Jiráska a do dneška existuje celá hromada všelijakých nesmyslů, vydávaných za naši historii). Naštěstí nebyl film až příliš patetický, bezesporu by bylo možné z tohoto námětu udělat úplný cajdák, takže toto je jednoznačným plusem tohoto filmu. Takže pěkné dvě hvězdičky za Rodenův výkon.(30.10.2011)
-
packa
Za 70 milionů se hodně muziky udělat nedá, Lidice měly mít podstatně vyšší rozpočet, nebo neměly vzniknout vůbec! K čemu kvalitní herectví našich špičkových herců, když výsledek vypadá jako trochu lepší televizní inscenace? Čekal jsem, co se mnou udělá sekvence s vypálením a popravami - a neudělala se mnou vůbec nic. Wajdova Katyň obsahovala skoro dvě hodiny vaty, ovšem posledních cca 15 minut bylo neskutečných. Nikolaev není víc než zručný řemeslník, ovšem na kvalitní řemeslo se nedostávaly peníze a emoce zjevně neumí. Pohled na dvě tři hořící chaloupky jen dokazuje produkční zmar. Nesmírně silný námět si zasloužil důstojnější zpracování, které bohužel zřejmě hned tak nevznikne a obávám se, že já se ho zřejmě nedožiju. Proto bych chtěl ještě něco dodat směrem k producentům - pánové, nejen že jste nedokázali z historického tématu vytěžit potenciál, ale navíc jste vyčerpali (z dlouhodobého horizontu) jedinou šanci, kterou čeští filmaři dostali a je otázkou, jestli ji ještě někdy dostanou. Pokud byste látku nechali být, mohl ji za pár let zpracovat někdo jiný, možná hůře, ale možná také mnohem lépe. Váš neúspěšný pokus ale vaši následovníkům vzal jakoukoliv šanci natočit lidický příběh výpravněji, důstojněji a především lépe.(30.3.2012)
-
Hild
Zklamání. Úvod fungoval dobře. Pak přišla ta část sbližování postav s divákem, rozumím tomu, čeho chtěl Nikolaev dosáhnout. Emoce jsou pak mnohem větší, když divák nějakým způsobem splyne s postavou, zaujme ho a jeho život mu není lhostejný, ale za sebe musím říct, že kromě Šímy mě postavy nějak zvlášť nezaujaly. Pár těch kýčovitých momentů filmu odpouštím, ale problém nastal u atentátu na Heydricha, tato scéna mi přišla strašně divná. Pak přicházejí již ty zásadní momenty. U těch nejdůležitějších pasáží zoufale chybějí emoce. Když už neždímat emoce z diváka u tohoto tématu, tak u jakého? Postrádala jsem tam tu sílu. Zkrátka jsem tomu nevěřila. Vím, že to už bych chtěla asi moc, ale já zkrátka necítila vůbec nic z obyvatel, u scén poprav nešel z očí mužů absolutně žádný strach, nebo beznaděj, nic co by se přeneslo na diváka, něco z čeho by mi stouply chlupy na těle. Není to tak dávno, co jsem slyšela výpověď muže, který žil ve vesnici pár kilometrů od Lidic, se slzami v očích říkal, že celou noc šlo slyšet křičení lidí, řev dobytka a celá tahle asi pětiminutová výpověď mě emočně dostala mnohem víc, než celý dvouhodinový film. Mám výtky také k závěru, film měl skončit o cca 10-15 minut dříve. Celý závěr má samozřejmě svůj význam, ale pro mě film skončil scénou ve sněhu. Musím se také vyjádřit k hudbě, je hezká a věřím, že samostatně by zněla skvěle. Jenže ve filmu se snažila být až příliš epická i ve chvílích, kdy to vůbec nebylo potřeba, strašně mě to tam rušilo. Lidice rozhodně nejsou vyloženě špatným filmem a určitě kino není ztráta času. Kdybych srovnávala Lidice pouze s českými filmy, tak bych dala asi 4*, ale to by nebylo objektivní.(3.6.2011)
-
PROROK14
Strašná nuda. Jediné dobré zábery boli na pochodujúci wehrmacht. Inač slabota. Niektoré scénky boli fakt ako zo zlého sna.(23.9.2011)
-
Davies182
Kdo umíral neštěstím u multiple-endingů při Návratu Krále, ten u Lidic vytuhne úplně. První hodinka ještě šlapala, pak se ale přes pole vydá osudný oddíl Němců, a stavba celého filmu, scénáře a povšechně i režie jdou do kopru. Jako jsem FAKT rád, že jsem to viděl, ale to je asi tak všechno. Kino OKO; 20.06.2011 ve 20.30; křest digitální projekce(21.6.2011)
-
PinokKio
Kluci německý si přijeli rozdělat ohníček, ale nějak se jim rozfajroval. Cynické? Ano. Ale stejně tak se autoři zachovali k takhle silnému tématu, z něhož se rozhodně dalo vytřískat mnohem víc. Sice je k vidění řemeslně výborně zvládnutý film, ale jen s minimem emocí. PS: na tom Arbeit Macht Frei asi něco opravdu bude, když to postavilo na nohy i lazara v podání výborné Zuzany Bydžovské.(28.10.2011)
72%
Hodnocení uživatelů
Fanklub filmu
Premiéry
Nevhodný mládeži do 12 let
| V kinech ČR od: | 02.06.2011 Bioscop |
|---|---|
| V kinech SR od: | 04.08.2011 Magic Box |
| Na DVD od: | 26.10.2011 Magic Box |
| Na levném DVD od: | 31.10.2011 Magic Box |
| Na Blu-ray od: | 26.10.2011 Magic Box |
Podobné
- Habermannův mlýn (2010)
- Katyň (2007)
- Operace Silver A (TV film) (2007)
- Operace "Daybreak" (1975)
- Atentát (1964)