Palestina je stále problém

Tony Stark

Scénář:

John Pilger

John Pilger (průvodce)

V dokumentárním filmu "Palestina je stále problém" z roku 2002 se můžeme očima britského novináře a dokumentaristy Johna Pilgera podívat na tuto tematiku zase z trochu jiného úhlu, který je mnohdy zcela opačný k oficiálním zprávám z médií.
Pilger se dotýká všech palčivých problémů izraelsko-palestinského sporu: ilegální okupace pásma Gazy (za natáčení ještě oficiálně okupovaného) a západního břehu Jordánu, neexistence palestinského státu, ilegálních izraelských osad, terorismu, palestinských sebevražedných útoků, teroristické minulosti některých izraelských předáků, vojenského a finančního zaštítění Izraele Spojenými státy atd.
Dokument je především unikatní v zachycení výpovědí rodilých Izraelců a lidí, kteří si uvědomují vzájemnost utrpení, které způsobuje trvalá okupace Palestiny a vojenská přítomnost Izraele. Film tak otevírá k zamyšlení další oblasti lidského cítění a vnímání v krizových situacích. Jak může otec zabité dcery odpustit? Co je to zoufalství, které se mění v násilí? Kdy dochází k soucitu? Lze zastávit kruh nenávisti?
Snímek sice popisuje již události před několika lety. Situace se však mezi "sousedními" zeměmi nezlepšila a proto nám nadále přináší svědectví o zoufálém stavu ve Svaté zemi. Během lednové (2009) akce proti organizaci Hamás bylo zabito 1300 Palestinců z toho 410 dětí. (JohnBruk)

Karlos80

Dlouhodobý problém už pomalu 60 let, z toho 40 let trvalá okupace (šikana, ponižování, strach, zabíjení, to vše na denním pořádku), řešení této bezvýchodné situace stále v nedohlednu, i když to už kolikrát vypadalo na nějaký ten kompromis, tak to skončilo tak rychle jak to začalo. Svět to vidí a nic nedělá je lhostejný, demokracie je dnes jen prázdné slovo, za vším hledej především mocenské zájmy, židé za posledních 100 let, penězi, válkami a šikanou ovládli celou USA, potažmo celý svět, činny Izraele jsou pro ně nedotknutelné, chovají se jako Hitler a to s pomocnou rukou od USA a s tichým souhlasem celého světa! Unikátní realistický dokument, od člověka který ještě nepodlehl mainstreamu, všemožným mocným lobby a propagandě. Dokument je natočený pohledem také z té druhé strany a úhlu pohledu, aneb co nám v tý zas.aný zkorumpovaný a korporacemi podplacený televizi neřeknou, proč je v médiích uváděn pouze ten jeden "správný" úhel pohledu a není zde místo pro jiné názory, jako například tento? Proč? To musí bejt přeci všem jasný. Kdo vlastní a ovládá média, ovládá svět, ovlivňuje názory a deformuje i lidskou mysl! Víc takovýchto dokumentů, které lidem pokud nejsou jen blbé ovce a dokáží i racionálně uvažovat otevřou oči. Vůbec nejhorší je že jakákoli kritika Izraele (jako agresora) je vždy převrácená jako antisemitismus (oni mohou všechno, my nic!) a Izrael dokonce neváhá používat slova jako sebeobrana při okupaci cizího uzemí! Podle mě tohle není levičácko/propagandistický dokument, dokument o fanatismu, kdo je větší fanatik, jestli Islamisté nebo Sionisté (nikoliv židé tam je rozdíl), ostatně mnoho odpovědí na tyto otázky najdete právě zde a to jak od jak od Palestinců tak i rodilých Izraelitů (kteří se nebojí otevřeně říct, že odvetné akce jsou zoufalým pokusem odvety a upozornění světa na tuto záležitost. Já si naopak vážím všech těch Izraelců, jež neváhají projevit svůj nesouhlas s chováním jejich vlastního státu vůči palestincům, těch bysme si měli skutečně vážit a neházet je do jednoho pytle s těmi, jež tak nečiní, ať již ze svého sionistického fanatismu, či pouhé neinformovanosti. Je tedy čistě na divácích, aby vyslechly obě strany a poté si vytvořily svůj názor, či obraz dané věci. Pokud je tento dokument zaujatý, kritika pak není na místě, protože západní média a nejen ty, nám přinášejí naprosto stejně zaujatý pohled z druhé strany barikády a to už řadu let. Na rovinu. Když by vám někdo zabral vaši zemi a boural vaše domy, zabíjel vaše děti. Vy by jste si nevzali do ruky granát a nepředvedl fanatika? Já nejspíš ano! Nepřísluší se mi tento dokument nějak široce rozebírat, to by člověk musel znát skutečně dopodrobna historii a pozadí tohoto dlouhodobého palestinsko/izraelského konfliktu, historii obou zemí, sionistických protokolů, holokaustu, vliv USA, různé ty hnutí jako HAMAS apod. To přenechám historikům, ale leccos se takhle člověk dozví a to hlavně z netu, hodnotím tedy veskrze pozitivně a budu rád za to, když tu někdo napíše i kritické ohlasy, protože tu vidím i odpad dokonce. () (méně) (více)

*CARNIFEX*

Čím viac človek sleduje tieto dokumenty, tým viac je v obraze, tým viac si uvedomuje, čo je toto za svet, kto ho naozaj skrz silu, moc zbraní, naozaj riadi. Asi málokto vie, že prvým teroristickým útokom, ktorý bol spáchaný počas Izraelsko Palestínskeho konfliktu, pri ktorom prišlo o život 91 ľudí, mal na svedomí Menachem Begin (70-80 rokoch predseda Izraelskej vlády). Ten dal v roku 1946 vybuchnúť hotel Kráľa Dávida v Jeruzaleme, v ktorom sídlila Palestínska vláda a veliteľstvo britskej armády. Neviem si ani len predstaviť, aká zlosť sa musela za posledných viac ako 100 rokov, nahromadiť v Palestínskom národe. Predstavte si, že by nás, naše malé Slovensko, napadli Maďari len preto, lebo tu v minulosti "kočovali". Myslite si, že by niekoho zaujímalo, že tu ako prvá bola Veľká Morava??? ()

Arsenal83

Hm, tak tento dokument už v telke asi nepustia. Tu je už tiež jasne mainstreamom stanovené, kto je ten dobrý a kto ten zlý. Alebo, ako Daniel Landa trefne pomenoval v pesničke Reality Show: "my už vám to vysvětlíme, kdo jsou hodní obránci a kdo jsou ti zlí útočníci." Pretože ak Izrael od roku 1947 úplne pozmenil hranice bývalej Palestíny mimo medzinárodných dohôd, tak vedie obrannú vojnu, hoci aj zabíja deti a bombarduje nemocnice. Keď Rusko na Ukrajine zabije dvoch civilov, tak Putin je Hitler, agresor, tyran, despota, terorista. Keď zaútočí Hamas, to sú teroristi na ntú, čiže ako keby si Hitler nechal ešte aj plnofúz. A potom zaútočí Izrael bez nejakého ohľadu na civilné obyvateľstvo, za týždeň zomrú tisíce a oni povedia: Obranná vojna. Mne je to inak šumafuk, najlepšie keby spolu dokázali žiť, ale oni to nedokážu, veď je to napísané už v Biblii a tá sa nemýli. ☝️ Filištínski Semiti proti vyvoleným Semitom, to bude permanentná vojna, kde dobrého a zlého ťažko hľadať. Len nech z toho vďaka jednému mocnému spojencovi na pokraji bankrotu nevznikne svetová vojna. ()

Thomick

John Pilger, pod dohledem rejži Iron Mana, postupem času přitvrzuje a takřka bezvýhradnej palestinskej bias se tak jeví bejt čim dál pochybnější. Přesto právě na samym konci dokumentu zazní pro mě nejzásadnější argument: "Until recently Israel has enjoyed almost an immunity from criticism among Western politicians. This has been largely due to a fear of being labelled antisemitic; a fear manipulated by the Israeli government and its foreign lobbies." ()

LEGACY

Jsem jeden z těch, co mají o palestinsko-izraelském konfliktu jen povrchní informace. Právě proto jsem se zaměřil na dokument z dílny Velké Británie, která dosti často podává velmi objektivní obrázek a staví na pravou míru časem provařený informace, jenž bychom jako západní a tudíž trochu angažovaný stát měli slyšet. Podvědomě mám zafixované podprahové signály, že Palestinci=zlý teroristi a Izrael = moderní schopný stát, který je navíc velmi vzdělaný a technicky vyspělý. Přál jsem si dokument, který konflikt vysvětlí nezaujatě, já jsem ovšem viděl spíše obhajobu palestinského národu, kde můžeme vidět drtivou většinu rozhovorů, které jsou navíc velmi emoční. Protiváhou tohoto dostáváme výpovědi od vysoce postavených Izraelců, jenž zapírají a působí velmi arogantně. Automaticky mě to tedy nutí přeformulovat svůj názor a zastat se Palestinců, každopádně tak lehké to opravdu není. Zvěrstva byla spáchána na obou stranách a konflikt čas od času vykulminuje. Dokument jako takový je udělán zaujatě, nemůžu si pomoci. Izrael zkrátka vyhrál několik válek a jako vítěz si ukousl ještě něco navíc. To, co dělá a jakým způsobem zachází s "traumatizovaným prohravším" je staví na stejnou rovinu, kdy se člověk opravdu pousměje nad názvem counter terrorism - můžeme se ale po takových letech napjaté historie, kdy se dva národy takhle proti sobě poštvali něco jiného? Tohle je těžké téma a já po pár dnech čtení o konfliktě nemohu dělat unáhlené závěry, ohledně tohoto dokumentu jsem ale spíše skeptický. Ohodnotím až budu mít o middle east issues jasno - do té doby nesoudím. ()

Danikaa

Po zhliadnutí tohto dokumentu, musí byť každému jasné, že Palestínci svoj sen o slobodnom nezávislom štáte snívajú, no nikdy nedosnívajú. Skôr ako sa to stane, Izrael obsadí aj zvyšných 22% palestínskeho územia, lebo 78% im nestačí a čo sa stane s pôvodným obyvateľstvom, naozaj nikoho nezaujíma. Kto to teda vlastne vedie tú obrannú vojnu??? ()

luczi

"Ospravedlnění pro zabrání něčí země mají Izraelci v Bibli - Bůh jim dal Palestinu a tudíž Bůh, a ne dějiny (historie jiných), je jim svědkem." Izraelský osadník: "My budeme bojovat, jsme v konfliktu, budeme bojovat, prostě "všechno nebo nic", ne že se tu navzájem pozabíjíme, ale buď vyhrajeme my nebo oni." ()

Schuldiner

Tak tenhle dokument... něco se tam najde, některé rozhovory jsou celkem zajímavé, ale jako celek je to hodně jednostranné a příliš patetické. Jednostranné právě v té patetičnosti. To, že Izrael je agresor a má hlavně vše ve svých rukách, konkrétně především samozřejmě mír, je mi jasné. Ale tohle mi prostě nějak nesedlo. Určitě je tam několik zbytečných vsuvek, které jsou prostě naivní a nesmyslné. Viz. na začátku ta fekální vsuvka a nebo pak ta psychologická s dětmi. Plus některé rozhovory, prostě nejsou moc přirozené. Možná se v tom moc šťourám, stačilo by říct, že to není dobrý dokument. Stojí za to vidět, pokud se zajímáte o tuhle problematiku. A co si budem povídat, zajímat by jste se měli. Ale stojí za to asi jen jednou. ()

molcan2

Viem, že mnohým sa nepáči, že tento film je jednostranný, ale určite stojí za pozretie. Diskutuje o Izraelskej okupácii Palestíny a všetkých ostatných prvkoch tohoto konfliktu. ()

Lucas87

Nejvíce mě šokovalo rabování ministerstva kultury a také i ten přístup izraelců na check-pointech, chovají se jako nacisti ! ()

kondor77 odpad!

Levičák jako prase a milec pochybných existencí jako je Hugo Chávez či Evo Morales nás "objektivně" provází izraelsko palestinským konfliktem. Bylo by to k smíchu, kdyby to nebylo k pláči. ()

Forsetino

Jeden z nejlepších dokumentů, které jsem kdy viděl. Naprosto reálně bez okolků a kamufláží servírovaná realita s postřehy přímých akterů z obou stran. Spousta podnětů k zamyšlení a přitom řešení se zdá být na snadě. Přesto však uběhlo 10 let od dotočení tohoto dokumentu a stále se nic na Středním východě nezměnilo. Je tu Izrael, jehož styl založení v roce 1948 (jako bezprostřední akt reakce na hrůzy holocaustu) považuji za fatální selhání vítězných mocností. Jeho založení bylo naprosto nepřipravené a hrozivé důsledky můžeme spatřit právě v tomto dokumentu. Odsuzuji izraelskou politiku. To však neznamená, že nemám rád Izraelce. Vadí mi však ti, kteří mají krátkou paměť anebo mozek zaslepený vírou, která jim neumožňuje racionálně myslet. To přesně předvádí izraelská politická elita, jejíž představitelé zapomněli, proč dostali právo založit vlastní stát. Že to byl akt "úcty" za prožité hrůzy při holocaustu, že právě zvěrstva, ponižování, separace a perzekuce jejich židovského etnika vedla svět k tomu, aby z "lítosti" uznal právo na jejich vlastní stát. Proč tedy o pár desítek let později se tento národ snaží praktikovat podobné zlo vůči Palestincům, kteří byli nuceni ustoupit jejich vlastnímu státu z vlastního území? Proč slepě věří náboženství, které jim pomáhá tento akt neúcty a ponižování obhajovat nesmysly a výmysly z bible? Ti Izraelci, kteří nejsou schopni sebereflexe, jako dva jejich spoluobčané v tomto dokumentu, by se měli stydět za svoje chování a stydět by se měl každý, kdo uznává jednání Izraele a chování USA jako právoplatné. Spojené státy pouze zneužívají svého vlivu a využívají Izraelce ku svému prospěchu. Jednoduše řečeno, pokud by židům došla strategická zásoba ropy, tak po nich Spojené státy ani neštěknou! Neuznávám politiku židovského státu a přeji si, aby Palestinci vydrželi a věřím, že se dočkají samostatného státu, ve kterém už nebudou muset trpět "silnice pouze pro židy", "nemocnice pouze pro židy" apod. Ve kterém se nebudou muset doprošovat jakýchkoliv samozřejmých práv. Pokud tohle Izrael neumožní, pak se očividně z historie neponaučil a bude nucen si jí prožít znovu! Pochlebovači "prozápadní arogance", otevřete oči a pohleďtě pravdě do očí! Prozápadní arogance v čele s USA a Izraelem nejsou ti mírutvůrci, za které je máte! Ať žije svobodná Palestina. ()

Ebola_Zaire

Velice závažný konflikt, střet názorů...válka. Samozřejmě to je dílo propagandy. Pokud se ale budu dívat nestraně a opravdu nefandím ani jednomu, musím říct, potažmo napsat, že chápu palestince co jede vede k sebevražedným útokům. Na druhou stranu musím říct, že není pravda, co arab to terorista, ale co terorista to arab, už tak daleko od pravdy není. Nejhorší na tom všem je, že umírá spoustu nevinných, ale to není nic nového. Válka je hrozná, nepřípustná, ale ještě hroznější a nepřípustnější je otroctví. Karel Čapek ()