Legenda o sovích strážcích

Legenda o sovích strážcoch

Ga'Hoole: Legenda o strážcoch

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy

USA / Austrálie, 2010, 97 min

Odhadovať každú nanovo narafičenú kulehu od Snydera je už od zhliadnutia jeho "Úsvitu" k_r_v_k_ obtiažne, ale nech - povedal by kamoš - mne tieto chameleónske návyky až tak neprekážajú pretože v prípadoch kedy sa príbehové línie začnú nadbytočne pretínať, resp. uberať do slepých koridorov ("300") sa skoro vždy čiastočne ukojím pompézne vycizelovanou formou. História pokračuje. Po príchode "Strážcov" z mäsa a kostí, u ktorých môžme zcela bez pochýb konštatovať, že sa jedná o jednu z najradikálnejších a zároveň najopojnejších komiksových adaptácií za posledné roky, prilietavajú strážcovia soví, ktorí sa nás síce snažia uchlácholiť vizuálne vypiplanou animáciou, ale kvôli fabulačnej roztrieštenosti sa pre svoju predlohu stávajú skôr zahanbujúci. Skáče sa "od buka do buka", najskôr biblické báchorky, potom rasová neznášanlivosť, až po namáhavé vzkriesenie niktoša; do toho mišung detinskosti, dospeláckosti a rodinkárstva. Takmer nič z toho nie je dotiahnuté do prijateľnej polohy, pozornosť udržuje iba akosi zvláštne do deja vťahujúca atmosféra epického rozprávania a právom - už vyššie spomínaný - vychvalovaný vizuál. V hokejovej terminológii by som to označil za potupnú prehru po predĺžení, bod je doma, ale v kabíne koluje sklamanie, keďže väčšina počítala s trojbodovým viťazstvom.(8.1.2012)

Hvězdné války podle Snydera.(31.10.2010)

Svým námětem je Legenda o sovích strážcích přesně tím typem pohádky, které mám rád. Ačkoliv se dočkáme tradičního pohádkového vítězství dobra nad zlem, přeci jen se tento film nachází v mírně ponurejších vodách. Za roztomilými postavami a malebným světem lze tušit temnotu a přítomnost zla. Někdo může tímto příběhem problém, já ale rohodně ne. K filmu ale výhrady mám. Vizuálně je sice dokonalý, Zack Snyder opět předvádí jaké nadhérné obrazy umí vytvářet. Některé záběry jsou naprosto úžasné. Ale řekl bych, že například scénář by potřeboval více péče. A možná ani ne tak péče, jako spíše pár minut stopáže navíc, aby bylo víc času na všechny ty reálie sovího světa a zároveň na osudy hlavních postav. Vše je vychrleno v takové rychlosti, že jsem měl občas pocit, jako by film některé scény přeskakoval. A největší slabinou filmu je hudební kulisa. Orginální hudba je průměrná, což by ani nevadilo, ale bohužel je do filmu také dosti nešťastně vložena mizerná popová píseň od Owl City, která působí jako pěst na oko, protože se do filmu vůbec, ale vůbec nehodí. Ve filmu také zazní skladba Host of Seraphim od Dead Can Dance, což je pro změnu nádherná skladba, ale není ji vyhrazen důstojný prostor a ne přerušována nezáživnou původní hudbu. Hodnotím-li jako celek, je to dobré, ale mohlo být mnohem lepší.(20.10.2010)

• hellstruck

Ono to sice nádherně vypadá,ale dějově už to dost pokulhává. Všechno se tam seběhne nějak moc rychle (což je paradox vzhledem k tomu, že mi to přišlo moc dlouhé)a navíc mě štvalo pár neobjasněných věcí, zkrátka se tvůrci vyřádili na efektech, ale příběhově tomu moc nedali. O bezdůvodně zlému bratrovi hlavního hrdiny raději nemluvím. Pro mě docela velké zklamání.(2.3.2011)

Chtělo by se říct "Sovy nejsou tím, čím se zdají být." a docela zaslouženě, protože tyhle sovičky umí překvapit. Ne, pravděpodobně se z toho nestane můj nejoblíbenější animák, ale myslím, že za nějaký čas si tuhle podívanou musím vychutnat ve Full HD, abych ji pořádně ocenil. Zatím z DVD projekce mám pocit, že Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole je fajn animák, který občas neví, jak správně vybalancovat napínavé momenty s těmi komediálními. Ale většina příběhu šlape jak má a prckové by se u tohohle neměli nudit. Jak říkám, druhá projekce mi pomůže více, do té doby - 80 %.(15.4.2013)

• - Jedná se o první animovaný film, který režíroval Zack Snyder. (LEGACY)

• - Název filmu se v průběhu jeho výroby měnil. Nejprve byl v originále nazván Guardians of Ga'Hoole, později byl přejmenován na Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole. (Zbyisek)

• - Předlohou filmu jsou první 3 knihy z celkem 15dílné knižní série „Guardians of Ga'Hoole“ od Kathryn Laskyové. (vojtaruzek)