Legenda o sovích strážcích

Legenda o sovích strážcoch

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy

USA / Austrálie, 2010, 97 min

• JFL

Mohlo to být mnohovrstevnaté vážné vyprávění pro děti (což možná platí o předloze), ale místo toho film jako schyzofrenik na drogách hekticky přeskakuje mezi hutnou atmosférou a imbecilně rozjařilou hovadinou, která se snaží děti oblbnout střečkováním a žbrbláním. Dobrodružství sov pojaté jako bombasticky patetický akčňák na pomezí Hvězdných válek, Pána prstenů a Transformerů spíš než podívanou pro děti skýtá provinilé potěšení campu. Mýtus Zacka Snydera coby zručného adaptátora tímto snímkem padl, zůstává už jen statut fanatického inscenátora dokonale vycizelovaných záběrů pro masturbační orgie filmových fandů.(23.1.2011)

Rozpočet $80miliónovTržby USA $55,675,313Tržby Celosvetovo $139,918,466Tržby za predaj Blu-ray v USA $7,403,076 //počet predaných kusov 297,160Tržby za predaj DVD v USA $15,250,482 //počet predaných kusov 949,259 ║ Klasický komerčne nelákavý produkt od Warner Bros., ktorý si ide svojou cestou vizuálneho obžerstva. Dejovo trošku moc priamočiaré dobrodružstvo s minimom zábavných scén, za to soví tam je neúrekom, až skoro prichádza na neprehľadnosť. Animačne to je opäť vrchol, tak ako pri Happy Feet, nuž pokiaľ tancujúci tučniaci boli skôr muzikálnejšie ladení, soví strážcovia sú zas akční, čo nebýva u rozprávok až tak zvykom a ešte keď sa jedná o zvieracú ríšu, súboje sú tak pol na pol v tom či tam je niečo vidieť alebo pre takzvanú zákernosť súbojov nevidieť. Vizuálne úchvatné dobrodružstvo! Plus tradične skvelý Slovenský dabing a na úvod filmu priletí aj nápis filmu po Slovensky, plusom sú aj fantasticky spracované záverečné titulky s úžasným animovaným podmazom. /videl v kine 3D verziu 3x: 100%/ Tak videl som to aj 3x a musím uznať že to je kvalitatívne veľmi dobre spracované a každým pozretím ma to viac a viac celé berie! A aj keď komerčne to nie je bomba koľko toľko si to na seba zarobí.(7.10.2010)

Snyderovo soví koma kino a animovaný bonbónek, který neví čí je! Zprvu zalepí divákovi pusu dechberoucími scenériemi a dokonalou hloubkou 3D obrazu, jenže v prostředku je to právě dialogová vata, která příběh zpomaluje na samotnou míru únosnosti a nikoliv obraz. U Snydera novinka? Roztomilost - neroztomilost. Soví Megatron však plátnu vládne pokaždé, kdy se na něm objeví. Průlet bouřkovými mraky nebo ohnivým polem je skutečně vrcholem filmu! Na devadesátiminutový snímek, je to ale málo! Take to the Sky se Snyderem se protentokrát nekonalo.(16.10.2010)

Legenda o sovích strážcích je jako svěží vánek za teplého letního odpoledne. Příjemně osvěží, ale pokud zeslábne, modlíte se o návrat. Animace je úchvatná, místy jsem až nevěřila vlastním očím a sama sebe se ptala: „Opravdu je to animované?“. Z bojových sekvencí by se mohli režiséři akčňáků leccos přiučit, páč vyměnit epileptickou kameru za zpomalené záběry (ne pořád samozřejmě) by neškodilo. A děj, ač je opravdu jednoduchý, zaručeně nenudí a jistým dětem může přivodit noční můry, za to dospělým radost. I když při dnešní výchově jsou děti jistě ostřílenější a v kině jsem trnula hrůzou jen já. Jen mě mrzí, že charaktery Soviček nebyly lépe prokreslené. Žádná z nich mi k srdci natolik nepřirostla, že by mě donutila dát plný počet. Což je veliká škoda, protože podobné animáky se moc netočí.(9.11.2010)

• Zíza

Pěkná animace, v jednu chvíli se mi zalíbil i hudební doprovod. Ale jinak? NOPE. Možná jsem citlivka, ale absolutně se mi příčilo, že se mezi sebou perou sovičky. Navíc takový infaltilní příběh, šablonovité postavy, podivné ambice, cíle i to, co žene hrdiny či antihrdiny. Nelíbilo se mi. Je tu tisíce a tisíce jiných a lepších animáků. Slabé 2*.(15.11.2011)