Legenda o sovích strážcích

Ga'Hoole: Legenda o strážcoch

Legenda o sovích strážcoch

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy

USA / Austrálie, 2010, 97 min

Dávám 4 kvůli mému velmi dobrému vztahu k Zacku Snyderovi, objektivně spíše 3, film samozřejmě obsahuje všechny ty perfektní věci, co jeho filmy vždycky mají, efektní slow-motion scény, které z bitevních scén nedělají takový guláš jako to má ve zvyku většina ostatních akčních režisérů (řídících se přikázáním Střihati budeš - nebo je to vina někoho jiného?), na druhou stranu u filmu, který střídá žánry jako ponožky a je u něho tedy rozvinutá značná schizofrenie, to může působit občas násilně nebo nesmyslně (těch SM je tu opravdu hodně). A hlavně když jeden žánr, kterým chce Legenda násilím být, a který by měl být asi paradoxně jejím hlavním, je animovaný film pro malé, opravdu malé děti. Snyderovi se to očividně nezamlouvalo a tak do toho dává epické scény plné zlých sov, představujících něco jako Sauronovu armádu, které se chtějí zmocnit této fantasy země (anebo díky jasným odkazům na povýšenost jejich rasy - nacisty - což přiznejme si, pro děti moc pěkné není - chtějící vyhubit podřadné rasy), dejme tomu středozemě nebo vesmíru (vezmeme-li v úvahu, že některé motivy jako by hvězdným válkám z oka vypadly - nemluvě o doslovných leteckých bitvách). No a pak z toho vzniká opravdu nechutný miš maš, kdy v jednu chvíli nějaká sova dělá infantilní vtípky, vzápětí jeden pták brutálně zlikviduje druhého v temné atmosféře hlavního tábora Pure Ones. Naštěstí jako plus má tento film opravdu nádherné vizuální triky, at už u hlavních představitelů (opravdu uvěřitelní), tak u velkolepých scenérií. 3D neposuzuji, neviděl jsem, ale nevypadalo nějak nuceně. Dabing (originální) v pohodě, soundtrack na rozdíl od LOTRa, Avatara či SW velice podřadný, bez zapamatování hodné písničky, snad jen některé temné složky ujdou (+ ta muzika u průletu kapkami - ta nádherně doplnuje nejlepší scénu ve filmu), samozřejmě nezapomínám ani na Host of Seraphim, která vyvolá silné mrazení vždy (i když v The Mist byla víc na místě). Konec pak docela směšný (myslím úplný konec), hlavně když se díky mizerným recenzím a hlavně výdělkům nového dílu nedočkáme nikdy. Škoda. Přesně takhle si představuje hodně promarněný potenciál. Mohlo to být úžasné a zrodit se nová sága spolu s Jak vycvičit draka. Takhle jen docela průměrná jednohubka s pěkným obrazem a pár opravdu nádhernými scénami + mým oblíbeným slow motionem a skvěle natočenými bitevními scénami.(27.12.2010)

Snyderovo soví koma kino a animovaný bonbónek, který neví čí je! Zprvu zalepí divákovi pusu dechberoucími scenériemi a dokonalou hloubkou 3D obrazu, jenže v prostředku je to právě dialogová vata, která příběh zpomaluje na samotnou míru únosnosti a nikoliv obraz. U Snydera novinka? Roztomilost - neroztomilost. Soví Megatron však plátnu vládne pokaždé, kdy se na něm objeví. Průlet bouřkovými mraky nebo ohnivým polem je skutečně vrcholem filmu! Na devadesátiminutový snímek, je to ale málo! Take to the Sky se Snyderem se protentokrát nekonalo.(16.10.2010)

Bojím se bojím, že kdybych si hodnocení nechal trochu proležet v hlavě, vytratila by se (maximálně) jedna hvězdička. Zážitek z kina to rozhodně byl, to Snyderovi nikdo nevezme, protože na ty zpomalené záběry, na ty on je prostě machr. Dalším velikým plusem je povedená stylizace a celkový vizuál animovaného snímku jako takového. Jednou mi blesknul hlavou podobný výlet na Pandoru, tak výtečně barvičky působí. Ale s mínusy je to už horší: od často nepřehledných soubojových scén (na velkém plátně), přes občasnou nudu (zíval jsem dost), až po několik postav, které by šli z finální verze klidně odstranit. Vzhledem k tomu, že jsem něco podobného čekal, dále protože akce naplnila má očekávání, a že několik bombastických scén ve spojení s hudbou funguje výborně, jsem dnes "hodný" a s verdiktem jdu vysoko. Výš, než správně velí rozhodné oko kritika.(15.10.2010)

Epická fantasy klasického střihu o povstání proti fašistickému zřízení. Plná zpomalených záběrů na lošťomilé sovičky dělající otravné cukrbliky a dětinské vtípky co se jich jen do hodiny a půl vleze. A bohužel se jich tam vleze opravdu hodně. Ve výsledku tedy slepenec pro nikoho. Díky brilantní audiovizuální stránce se na to aspoň dá dívat a díky několika málo scénám, kdy jde o regulérní fantasy bez ústupků pro nejmenší, se to dá bez újmy dokonce i přežít, ale užít... Užít bohužel ne.(5.1.2011)

Nechal jsem si to trošku proležet hlavou. Zack Snyder stvořil nádherný animák, parádně se na něj kouká, animace je neskutečná, ale je to až moc bláznivý. Vždyť dojem na mě mají udělat soví strážci, soví princezny a králové, soví panoši a soví rytíři. Netvrdím, že sovy nemají hezký kukuč, ale je to prostě hrozně divný. Psi nebo kočky ještě fungujou ale abych fandil sovám, to už se mi zdá dost přehnaný. Nakonec ale hudba parádní a závěrečná scéna fantastická. Přes divný, i když svým způsobem epický nápad, je to nádherný animák. Tak nádhernou animaci jsem snad ještě neviděl.(7.4.2011)