Legenda o sovích strážcích

Ga'Hoole: Legenda o strážcoch

Legenda o sovích strážcoch

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy

USA / Austrálie, 2010, 97 min

Dávám 4 kvůli mému velmi dobrému vztahu k Zacku Snyderovi, objektivně spíše 3, film samozřejmě obsahuje všechny ty perfektní věci, co jeho filmy vždycky mají, efektní slow-motion scény, které z bitevních scén nedělají takový guláš jako to má ve zvyku většina ostatních akčních režisérů (řídících se přikázáním Střihati budeš - nebo je to vina někoho jiného?), na druhou stranu u filmu, který střídá žánry jako ponožky a je u něho tedy rozvinutá značná schizofrenie, to může působit občas násilně nebo nesmyslně (těch SM je tu opravdu hodně). A hlavně když jeden žánr, kterým chce Legenda násilím být, a který by měl být asi paradoxně jejím hlavním, je animovaný film pro malé, opravdu malé děti. Snyderovi se to očividně nezamlouvalo a tak do toho dává epické scény plné zlých sov, představujících něco jako Sauronovu armádu, které se chtějí zmocnit této fantasy země (anebo díky jasným odkazům na povýšenost jejich rasy - nacisty - což přiznejme si, pro děti moc pěkné není - chtějící vyhubit podřadné rasy), dejme tomu středozemě nebo vesmíru (vezmeme-li v úvahu, že některé motivy jako by hvězdným válkám z oka vypadly - nemluvě o doslovných leteckých bitvách). No a pak z toho vzniká opravdu nechutný miš maš, kdy v jednu chvíli nějaká sova dělá infantilní vtípky, vzápětí jeden pták brutálně zlikviduje druhého v temné atmosféře hlavního tábora Pure Ones. Naštěstí jako plus má tento film opravdu nádherné vizuální triky, at už u hlavních představitelů (opravdu uvěřitelní), tak u velkolepých scenérií. 3D neposuzuji, neviděl jsem, ale nevypadalo nějak nuceně. Dabing (originální) v pohodě, soundtrack na rozdíl od LOTRa, Avatara či SW velice podřadný, bez zapamatování hodné písničky, snad jen některé temné složky ujdou (+ ta muzika u průletu kapkami - ta nádherně doplnuje nejlepší scénu ve filmu), samozřejmě nezapomínám ani na Host of Seraphim, která vyvolá silné mrazení vždy (i když v The Mist byla víc na místě). Konec pak docela směšný (myslím úplný konec), hlavně když se díky mizerným recenzím a hlavně výdělkům nového dílu nedočkáme nikdy. Škoda. Přesně takhle si představuje hodně promarněný potenciál. Mohlo to být úžasné a zrodit se nová sága spolu s Jak vycvičit draka. Takhle jen docela průměrná jednohubka s pěkným obrazem a pár opravdu nádhernými scénami + mým oblíbeným slow motionem a skvěle natočenými bitevními scénami.(27.12.2010)

// Production Companies: Warner Bros. // Najlepší animák roku 2010.(30.12.2010)

Nejslabší "snyderovka", která ale pro mě má spirituální kvality, které bych od tvůrce vyžívajícího se v estetizovaném překračování omezujících hranic tělesnosti neočekával. Otázkou je, nakolik se jedná o vybočení z daného rámce a nakolik o znak určité konvenčnosti, kdy je v hollywoodském filmu skladba od Lisy Gerrard k dosažení duchovního přesahu. Hlavní potíž je - jak zde již mnohokrát zaznělo - v neujasněnosti, na jakou diváckou skupinu se cílí: žánrově jsme tak někde mezi pohádkou s jasně definovaným dobrem a zlem a jednoduchým příběhem pro děti i celou rodinu a fantasy s nedostatečně prokresleným fikčním světem, v rámci kterého jsou z důvodu pusunu ve vyprávění porušovány předtím stanovená pravidla (vzdálenost mezi jednotlivými stromy-kmeny), a ambicemi omezenými nízkou přístupností. Hodina a půl je navíc málo na zpracování tolika témat, od rasové problematiky přes vyprávění s konceptem "from zero to hero" k pojetí mýtů (jeden mýtus musí být ukázán v pravém neidealizovaném světle, aby mohl být druhý vytvořen, kaino-ábelovská podzápletka). Když Snyder boří mýty (pomalost zombie či superhrdinství) či upozorňuje na jejich nespolehlivost (při válčení u Thermopyl), je výborný či velice dobrý, ale když má stvořit uživatelsky přístupný mýtoborecký film, má problém. Restart Supermana je tak v ohrožení.(21.10.2010)

Vizuálně je to naprosto perfektní. U sov vidíte všechny pírka, jak vlají ve větru a i příroda působí téměř reálně. Zpomalené záběry při sovích bitkách jsou kapitola sama pro sebe. Bohužel děj je hrozně urychlený a tím pádem působí takovým holt blbým dojmem. Kdyby to bylo o hodinu delší a charakterům se věnovala pozornost, kterou si zaslouží mohla to být bomba. Jenže táhněte malé děti na dvouapůlhodinový film :)(30.1.2011)

• Djoker

Fašismus je špatný, áno? Ale stejně se mi zdá zbytečné to podprahově hustit do dětí přes animovaný film postavený na roztomilých sovičkách a vizuálních efektech. Animáky mají bavit, ne vzdělávat. Když to nepoberou ve škole při hodinách dějepisu, tak to ve filmu stejně nerozpoznají a aktivně o tom neuvažují. Na animák pro menší děti je to i díky výše zmíněnému místy zbytečně kruté. Snyder celkově moc nevěděl kam to směřovat, tak tam hodil od všeho něco a nakonec si vybere každý, ovšem nikdo z toho nebude na větvi.(31.12.2014)