Gomora

Gomora

Gomorrah

Krimi / Drama

Itálie, 2008, 137 min

10/10 Zivot na italskem predmesti bez kmotrovskych kudrlinek predstavuje prurez jednim hypotetickym zivotem se vsemi moznostmi, kam se profese osmahleho vypalnika muze od utleho veku do smrti, ktera ciha na kazde zivotni krizovatce, dostat. Spousta obycejnych charakteru a zamerna dokumentaristicka neprehlednost bez komentare dodava celemu kusu na autenticite a vyrazivu, coz mi moc sedelo, ale verim, ze priznivcum nabubrele luxusni (barevne) Scarface nebo drive zminovaneho Krstneho otca do kolen nedostane. Protoze tyto filmy jsou o tom jak se chteji mafosi sami videt v pozlatku nedotknutelnosti a ne jaci jsou ve skutecnosti a to je pro normalniho cloveka sakra rozdil...(12.8.2009)

Prečítal som knihu a pozrel si film. Predpokadám, že mnohých divákov dokumentaristický prístup tvorcov prekvapil, ale mne to tak vyhovuje a podľa môjho názoru sa rozhodli správne. Sklamanie z faktu, že za 138min sa nedá vyrozprávať všetko čo ponúka knižná predloha, nie je na mieste.(9.1.2015)

Potěšilo mě, že i v Itálii mají Chánov a zklamalo mě, že dnešní kmotři vyměnili smokingy za tepláky od Pumidasu.(24.3.2011)

Zajímavý a poučný film o italské mafii, který je ovšem moc dlouhý a absence byť jakéhokoliv příběhu mu taky neprospívá. Je to pár útržků ze života mafie a lidí okolo.(6.7.2008)

Žádný příběh, žádná šance poznat a lépe pochopit jednání postav, převážně zločinců. Zločinci nemají být chápání, ale polapeni a potrestáni. Do jednoho. Existuje vůbec nějaká šance, že k tomu kdy dojde? Kniha mne nakazila pochybnostmi, film mě v nich utvrdil. Můžeme naivně bojovat za to, co pro nás představuje spravedlnost. Nemůžeme vyhrát. Ten pocit zmaru na mne dolehnul po posledním záběru a závěrečných titulcích, lakonicky shrnujících nezpochybnitelná fakta. Jak rád bych věřil, že jde o problém, kterým se nemusím zabývat. Na rozdíl od takového globálního oteplování. Ale nač bude globálně neoteplená planeta zamořená mafií? Mafií, o jejíž dnešní podobě máme zásluhou Hollywoodu všichni velmi zkreslené představy. Ne srandovní neurotici, kteří sice sem tam někoho odstřelí, ale jinak jsou v jádru dobráci, nýbrž pupkatí, věčně upocení fotříci, od nichž jen napjatě čekáte, kdy synkovi uštědří facku, která mu urve kus čelisti. Mafie není pěkná, ani trochu a nedokážete si představit, jak Garronemu a Savianovi závidím, že měli koule zpravit o tom svět. Čím méně dychtíte tuhle hnusnou pravdu slyšet, tím více vás Gomorra naštve. Nejspíš vám přijde nudná, naprosto o ničem. Proč ovšem něco neatraktivního servírovat atraktivní formou, podbízet se divákům? Šlo by jenom o další křivou výpověď proradného pentita. Takto jsem měl dojem, jakoby mi někdo přímo před očima odstřelil dobrého kámoše. Tím kámošem byl obrázek mafie utvořený filmy jako Kmotr, Mafiáni, Skrytá identita … . Sbohem, pěkná iluze, vítej, tvrdá realito. Apendix: Když letos na dovču, pak jedině do Neapole, pojíst něco toxických broskví a na trhu koupit kulku vyslanou jedním z gangů v rámci faidy. 90% (podrobněji) Zajímavé komentáře: Aiax, kostej_(27.1.2009)