Gomora

Gomora

Gomorrah

Krimi / Drama

Itálie, 2008, 137 min

Snímok úplne bez scenára, zobrazujúci bežný deň rôznych poskokov z odlišných vrstiev Neapolskej mafie. Nie že by nebol dostatočne drsným, nie že by nedokázal zaujať. Akurát že mne to "skákanie" z jednej postavy na druhú neprišlo nijak priehľadné. Keď som sa miestami začal strácať, až môj záujem o tento film pomaly ale isto začal upadať, pochopil som, že ja osobne nie som priveľmi stavaný na tieto gang-bang hrádky. Je skutočne veľmi málo filmov s touto tématikou, ktoré pookriali moje srdce. No bohužiaľ, napriek tomu že "Gomora" pôsobí pomerne realisticky, nie je jedným z nich.(6.8.2016)

"Nechci válku !! Chci jen střílet !! Na co nám ty zbraně jinak jsou ??"(5.11.2013)

přesné převedení knihy(28.2.2009)

Na Gomoru nemá smysl pohlížet jako na zábavný žánrový snímek z prostředí italského organizovaného zločinu, na tohle v podstatě záměrně rezignuje a jde svého druhu spíš o hraný dokument, který analyzuje strukturu, projevy a dopady činnosti mafiánských band. Vydírání, obchod s drogami, pašování, otrocká práce, manipulace se státními zakázkami nebo obchod s jedovatým odpadem, to všechno ukazuje z první ruky a podává dokonalou deziluzi o mafii jako nějaké organizaci s charismatickými osobnostmi a fungujícím kodexem cti. Tohle jsou spíš kreatury, které vyšly z těch nejnižších sociálních vrstev a myšlenkově na téhle úrovni taky zůstaly. Snímek nemá celistvý děj, je to spíš sled obrázků a příběhů o tom, jak organizovaný zločin nahrazuje státní struktury a ovládá život lidí. Jak už jsem uvedl, nemá smysl od něj očekávat zábavu a la Kmotr, ale spíš syrový pohled dovnitř. Mimochodem, investigativní novinář, který napsal stejnojmennou knihu a pohyboval se inkognito mezi touhle sebrankou na jihu Itálie, je v horší situaci než byl svého času Salman Rashdie po vyhlášení fatvy. Celkový dojem: 90 %.(25.3.2011)

Doslova jeden veľký chaos... Gomorra tzv. spoločnosť "organizovaného" zločinu, ktorej široký záber a veľké množstvo oddaných znemožňuje akúkoľvek kontrolu. Na môj vkus pomalé tempo, aj keď v skutočnosti by to bolo určite inak. 6/10(25.3.2009)