Sedm světel (TV film)

Dokumentární

Česko, 2008, 57 min

Olga Sommerová

Velmi zajímavý a dobře natočený dokument o těžkých osudech židovských žen za druhé světové války. Jsou to všechno docela známé věci, ale nikdy není od věci si připomenout, že se něco takového mohlo na naší planetě stát. Tentokrát to je alespoň trochu obměněno tím, že se díváme z ženského pohledu, čili ten úhel pohledu je trochu jiný než u klasických dokumentů o holocaustu. Rozhodně doporučuji zhlédnout.(1.5.2008)

Ano, velmi, nesmírně silný dokument. Chvílemi se mi nedařilo udržovat si citový odstup (kdybych ho vůbec neměla "zapnutý", nesnesla bych víc než 5 minut). V závěru jedna z žen, které TO přežily, sleduje v TV záběry z průvodu neonacistů - a typicky jej tvoří 99 procent mužů. Pak zapochybuje, zda se lidstvo někdy vůbec může už konečně poučit ze své historie, ze svých vlastních průserů - a nevidí moc nadějí. Já také ne, jediná a zcela nerealistická cesta je - oslabení mužského a posílení ženského principu. Zrušení aspoň těch nejhorších forem "chlapismu". Protože dějiny válek, dějiny krutosti jsou vaše dílo, že, hoši... Neumíte si vážit života, protože ho neumíte vytvořit.(29.1.2012)

Jak na mě celý dokument působil? Velmi silně. A takový má přesně dokument být. Konkrétně dokument o holokaustu. Jen ti, jenž ho zažili, mohou takhle surově vylíčit události, podat své zkušenosti, nastínit člověku, který doposud viděl jen fotky či videa, jak to vlastně bylo. Výrazy v obličejích, kdy neradi vzpomínají, ale přesto si dokáží života užívat dále krásně a brát si z něj jen to nejlepší, je tou nejupřímnější výpovědí. Z filmařského hlediska si troufám tvrdit, že se jedná o vysoce nadprůměrné dílo, které chytne za srdce jak toho, kdo se o tuhle tématiku zajímá, tak i toho, kdo je k ní lhostejný.(19.11.2008)

Tak chladný dokument o tak smutném tématu jakým je holocaust, jsem ještě neviděla. Možná, že se paní Somerová bála jít do toho naplno. Jediné kdy jsem něco cítila, byly ukázky a fotografie přímo z lágrů. Myslím, že je to velká škoda a od mé docela oblíbené režisérky obzvláště.(2.5.2008)

Zážitek z tohoto filmu je u mě umocněn tím, že film jsem zhlédnul v přítomnosti jak režisérky Olgy Sommerové, která nejen mě ale i ostatním posluchačům, uvedla film a poté i po konci okomentovala filmový materiál, ale hlavně také v přítomnosti osoby, jež sama prožila, co bylo ve filmu. Měl jsem tu čest poznat paní Martu Kottovou, stále vitální ženu narozenou v roce 1929, která nám po skončení filmu sdělila mnoho zajímavého o životě v holocaustu. Samotný film nám pouze nastínil situaci, jež zažili 4 ženy, ale i to je samozřejmě velice poutavé. Ve snímku na nás dýchne atmosféra doby. Bohužel strašné útrapy židů si nejvíce uvědomíme snad jen z fotografií z koncentráků. Plusem určitě je, že režisérce se podařilo zveřejnit propagační materiál nacistů pro idilické mětečko v Terezíně, kde si židé žijí v krásném prostředí, děti si spokojeně hrají...ale realita je poté v jiných koncentračních táborech bohužel zcela jiná......film je ukončen větou 105 ti leté pamětnice, která nám řekne i po svém strastiplném osudu, jak život a dlohověkost je nádherná a stojí za to žít....(19.11.2008)

• - Alice Herz-Sommerová, která v dokumentu účinkovala, je nejstarší Češka přeživší holokaust. (..Lucas..)