Božský

• slovenský

(festivalový název)

Drama / Životopisný

Itálie / Francie, 2008, 118 min

Náročný film, čo sa týka množstva postáv, udalostí, strán atď. Ale chytľavé, ako šľak. Zaslúžená oscarová nominácia za masky. 80%(3.1.2013)

Bezchybná režie (Sorrentino vypadá jako veliký talent), skvělý střih a kamera. Co se vizuálu týká, nemá Il Divo nejmenší chyby. Bohužel si sám trošku podráží nohy scénářem, který je zahlcen takovým množstvím postav, že se mi poprvé v životě stalo, že jsem se místy absolutně ztrácel v tom, kdo je kdo. Nebýt toho, že jsem nedávno viděl Falconeho, tak bych se orientoval ještě méně. Škoda, být to přehlednější, tak mám dojem, že koukám na kousek srovnatelný s nejlepšími Scorseseho filmy. 80%(11.12.2010)

Ty stylistické odbočky jsou nesmírně opojné, ale ztrácí se v množství postav i přeskakování od jednoho vyprávění ( flashbacky) k druhému( flashforwardy) . Stejné jako Andreotti -- precizní a božsky nepředvídatelné.(6.12.2010)

Flegmatismus skrze pulzující tempo. Ironie skrze mlčení a nenápadná gesta rukou. Pokus o studii muže, o jehož nitru takřka nikdo nic neví. Orientujete-li se v italské politické scéně počátku devadesátých let, tak si to užijete asi mnohem více než já. Nehodlám totiž nikterak zastírat, že jsem čekal něco zcela jiného - soustředění se na Andreottiho kariéru jako takovou, se zvláštním důrazem na události jara 1978 a jara 1979. Takhle je to spíše takové "od Itala pro Italy".(24.1.2010)

Po všech směrech neobvyklé, těžké na vyprávění i sledování ale zároveň neskutečně působivé a skvěle zahrané drama o boji proti italské mafii.(15.5.2012)

• - Kromě nominace na Oscara získal tento film také Zlatý glóbus za nejlepší scénář, na festivalu v Cannes získal cenu poroty a Toni Servillo získal Evropskou filmovou cenu pro nejlepšího herce. (Smidy01)

• - Toni Servillo (Giulio Andreotti) si dokonale osvojil mimiku i skrývání vlastních emocí za odtažitý výraz, kterým byl proslulý politik, kterého ztvárnil. (Lynette)