Dům ďábla

USA, 2009, 95 min

Eliot Rockett

Jeff Grace

Ti West

Podarené satanistické retro. Ono sa toho vo filme až tak veľa nedeje, vlastne sa čudujem ako ma to dokázalo vtiahnuť do deja, ale to bude zrejme tou zvolenou formou a typovo dokonale vybranou Jocelin Donahue (cena za Best Actress na Screamfest je zaslúžená). Na 80ties hororoch som vyrastal a tomuto rozhodne atmosféra tej doby nechýba a nebyť pár moderných kamerových postupov kľudne by som povedal že ten film ležal 25 rokov niekde v šuflíku. Uvidíme čo na to Kellyho THE BOX.(6.11.2009)

Všichni milovníci "osmdesátek" musí při tomto horůrku chrochtat blahem, tak dobře, skoro všichni. Kdybych nevěděla dopředu, že The House of the Devil je roku z 2009, řadila bych ho spíše na počátek let osmdesátých (a vidím, že nejsem sama), tedy doba, ve které v lesích řádil Jason Voorhes, chatka z Evil Dead již byla poprvé "probuzena" strašlivými démony z lesa tajemným zaklínadlem z magneťáku a Freddy si poprvé brousil svoji hrozivou rukavici v ospalém městečku Elm Street. Hlavní hrdinka Samantha jako by z oka vypadla jedné z tábornic u jezera Crystal Lake, jak svým vzhledem, tak svoji naivitou, i když ji zde nepronásleduje Jason. Věřit inzerátům, ať už podané jednoduše a velmi stručně či nám přímo černě na bílém mazají med kolem pusy je v dnešní době hodně velká sázka do loterie, natož když ve skutečnosti nenabízí to, co píší (tvrdí) a naivní studentka Samantha snadno sedne na lep. Atmosféra byla téměř dokonalá, i když občas trošku uspávala - můj věčný problém, totiž první hodinu (možná i o fous víc), kde se toho opravdu moc nenamluví mohli okořenit daleko více, co se týče strašidelnosti. Vsuvky televizních zpráv o zatmění měsíce je přeci jen trošku málo, ale na druhou stranu nejlepší na filmu je právě to, že celou dobu nevíte, co se bude dít - pokud si nepřečtěte zdejší popisek k filmu, což jsem naštěstí neudělala.(7.6.2010)

Sektářské horory jsou mým vůbec nejoblíbenějším hororovým subžánrem (viz. Race with the Devil, Rosemary's Baby,...) a tak jsem byl na tohle Westovo retrodílko docela natěšen. A zklamání se nedostavilo - má očekávání, která jsem v duchu záměrně nezveličoval, byla do puntíku naplněna. Příjemný návrat do hororové minulosti.(12.12.2009)

• juta

Bylo tu několik rušivých elementů. Například hlavní hrdinka jde hlídat nějakou osobu, uslyší rámus a hned vytáhne nůž z příborníku a jde se podívat po domě s kudlou v ruce. Když hlídá, tak je snad jasný, že v tom domě někdo je a ten někdo může dělat rámus, nebo si nasadí sluchátka, šmejdí po domě místo toho, aby hlídala, to jsem nechápal. taky se dlouhou dobu nic neděje a ani závěr není nic extra.(24.8.2014)

Do tý doby, než se začalo něco dít (čili téměř do konce), sem měl celkem slušně naděláno v kalhotách. Takže, co bych těch pět nedal. 90%(29.3.2011)