poster

Dům ďábla

 • USA

  The House of the Devil

Horor / Thriller

USA, 2009, 95 min

Režie:

Ti West

Scénář:

Ti West

Kamera:

Eliot Rockett

Hudba:

Jeff Grace

Střih:

Ti West

Scénografie:

Jade Healy

Kostýmy:

Robin Fitzgerald
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • HorrorVamp
  ****

  Všichni milovníci "osmdesátek" musí při tomto horůrku chrochtat blahem, tak dobře, skoro všichni. Kdybych nevěděla dopředu, že The House of the Devil je roku z 2009, řadila bych ho spíše na počátek let osmdesátých (a vidím, že nejsem sama), tedy doba, ve které v lesích řádil Jason Voorhes, chatka z Evil Dead již byla poprvé "probuzena" strašlivými démony z lesa tajemným zaklínadlem z magneťáku a Freddy si poprvé brousil svoji hrozivou rukavici v ospalém městečku Elm Street. Hlavní hrdinka Samantha jako by z oka vypadla jedné z tábornic u jezera Crystal Lake, jak svým vzhledem, tak svoji naivitou, i když ji zde nepronásleduje Jason. Věřit inzerátům, ať už podané jednoduše a velmi stručně či nám přímo černě na bílém mazají med kolem pusy je v dnešní době hodně velká sázka do loterie, natož když ve skutečnosti nenabízí to, co píší (tvrdí) a naivní studentka Samantha snadno sedne na lep. Atmosféra byla téměř dokonalá, i když občas trošku uspávala - můj věčný problém, totiž první hodinu (možná i o fous víc), kde se toho opravdu moc nenamluví mohli okořenit daleko více, co se týče strašidelnosti. Vsuvky televizních zpráv o zatmění měsíce je přeci jen trošku málo, ale na druhou stranu nejlepší na filmu je právě to, že celou dobu nevíte, co se bude dít - pokud si nepřečtěte zdejší popisek k filmu, což jsem naštěstí neudělala.(7.6.2010)

 • Matty
  ****

  Za 400 dolarů bych se taky čtřičtvrtě hodiny procházel prázdným barákem. Inu, touha po penězích mládež napříč lety neopouští. The House of the Devil je sympaticky poučené dílo (častá sebereflexe žánru), které se vrací třicet let zpátky a nabízí něco diametrálně odlišného, než většina dnešních MTV hororů. Schválně nezačíná lekačkou a není prokládána sekundovými flashbacky na něco hnusného. Strašidelné momenty jsou donekonečna odkládány, ale protože se jakožto hororoví diváci chceme bát, mnohem větší děs díky tomu budí i scény v podstatě neděsivé (nikdy dřív jsem sebou necuknul při pohledu na ostříhané vlasy). Důsledné osmdesátkové stylizaci podléhá prostředí, chování protagonistky i kamera. Dlouhé záběry, znepokojující úhly, detaily znemožňující nám mít přehled o prostředí. Poctivá práce, žádná prvoplánová hra na efekt. Rozpaky vzbuzuje až finále, zbrkle dohánějící po celou dobu zanedbávané. Větší radost by mi udělalo provokativní „vyšumění“ do prázdna, utnutí v tom nejlepším. Na druhou stranu, trpělivost si žádá své ovoce a bez eklektické patnáctiminutovky by se The House of the Devil ani nemohl nazývat hororem. 80% Zajímavé komentáře: JFL, Němi, sidzej(1.8.2010)

 • Bloody13
  *****

  Ti West všechny svoje filmy točí hlavně pro sebe, nikoliv pro masy. Tenhle chlápek očividně má nakoukáno hodně - ví co divák vyžaduje, ale záměrně na to kašle, a plní si SVŮJ dětský sen. Proto se mu pokaždé podaří rozdělit publikum na dva tábory: na ty, co jeho snímky nenávidí a opovrhují jimi, a na ty, co jeho práci naopak respektují a baví je. West pracuje hlavně s náznaky tušeného zla a nemilosrdně dlouhým očekáváním na zlomový okamžik. Za to lekacími momenty rozhodně šetří, asi se mu nezdají pro příběh důležité. Takže jeden divák je pak samozřejmě nasraný ("Co je to za horor, když se každých pět minut neleknu?!"), druhý je spíš nadšen po stránce řemeslné. A přesně to je případ jak House of the Devil, tak novějšího The Innkeepers. West zkrátka někoho nudí, jiného baví. A mě si rozhodně získal.(14.2.2012)

 • S.Quentin QUALE
  *****

  Podivně příjemná, neznámem obestřená podívaná, která dokáže napnout a ještě to celé pumpnout nečekaným zakončením. 85%(10.1.2013)

 • Aluska88
  ****

  Poctivá žánrovka, která dělá jak čest současnému hororu, tak zároveň úspěšně bere diváky na nostalgickou cestu časem, do 80. let. Přináší komorní, psychologický horor, který vyniká postupně rostoucím napětím, výbornou atmosférou a prostředím velkého, tajemného baráku, v němž se může skrývat ledacos. Nabízí zážitek pro ty, kdo dokáží ocenit nenásilně a spíše pomalu vystavěný příběh, který není postaven pouze na brutální řežbě a prvoplánovém násilí. Jocelin Donahue v roli mladé studentky je skvělá a typově do své postavy parádně pasovala. Tom Noonan není širokému publiku zřejmě vůbec znám, já si ho však pamatuji z krátkometrážního snímku na motivy Kingovy povídky "Prst", kde exceloval. I zde je výborný. Parádní jsou úvodní titulky. Ten velký, temný barák s mnoha místnostmi mi docela připomínal Normanův dům na kopci a jenom jsem si představovala, jestli se za nějakými dveřmi nenachází také nějaká paní Batesová:)(5.10.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace