Reklama

Reklama

Uloupené Kosovo

(TV film)

Dokumentární film mapující složitou národnostní situaci v Srbsku v historické perspektivě. Film Václava Dvořáka přináší nezvyklý pohled na složitou problematiku soužití různých etnik na Kosovu. Nezvyklý v tom smyslu, že zcela úmyslně přináší alternativní pohled proti většinové interpretaci světových i českých médií - ukazuje střet ze srbské strany, vnáší i historický přehled vývoje dané lokality, přináší pro českého diváka málo známé záběry srbské televize. Určitá jednostrannost má provokační potenciál, a proto je nutné vidět tento film v kontextu s druhým zorným úhlem, v tomto případě se zahraničním dokumentem, který také uvádíme v našem dnešním Večeru na téma. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (169)

Golltes 

všechny recenze uživatele

Tento film sa ani z ďaleka nemôže nazývať dokumentom! Je pravda že v dnešnej dobe sa občas v informačných kanáloch niektoré informácie strácajú (nechtiac i zámerne) a autor sa rozhodol proti tomu vystúpiť, resp. rozhodol sa v Srbsko-Kosovskom konflikte prezentovať kosovskú stranu barikády (na ktorú sa v médiách akosy pozabudlo). Bohužiaľ činí tak veľmi úbohým a zavádzajúcim spôsobom, že by bolo lepšie ak by žiaden "dokument" nenatočil. Ono pravidlá objektivity a novinárska etiketa neboli stanovené len tak pre nič za nič. Uloupené Kosovo preto vypadá ako typický propagandistický snímok nacistického Nemecka. Chýbajú tu názory druhej strany, pri zdôrazňovaní niektorých faktov chýbajú akékoľvek zdroje,ďalej film stojí v niektorých momentoch len na autorovej úvahe a hypotézach... Nech bol cieľ filmu akokoľvek šľachetný, autor si musí uvedomiť, že takýmto spôsobom sa informačný odboj rozhodne nevedie! ()

JohnnyD odpad!

všechny recenze uživatele

Často dostáva človek dojem, že keď vidí niečo "cenzúrované", "nezávislé", proste iné ako v hlavných médiách, že je to pravda. Bohužiaľ často sa tá pravá pravda nachádza niekde inde. Uloupené Kosovo je dokonalý príklad manipulácie a demagógie. Pod maskou "nezávislého a zcenzurovaného" sa skrýva všetko len nie úprimná snaha zachytiť pravdu. Chcete rozhovory s veliteľmi NATO, OSN, Albáncami, pohľady historikov, odborníkov, protistrany? Tu ich nájdete iba ťažko. I tie "reportáže" pôsobia ako by ich netočil režisér, ale iba ich prevzal z iných zdrojov. Celý autorský prístup vo filme tak spočíva v zostrihaní vybraných záberov doplnený o komentár "režiséra". Uloupené Kosovo je nebezpečný film (o dokumente nemôže byť reč), je v ňom veľa pravdivých svedectiev, ale aj mnoho lží a hlavne je strašne veľa vecí, o ktorých mlčí. Je to nebezpečný film, lebo je ideologický a hazarduje s ohňom. Lebo problém Kosova nemôže byť riešený ideologicky. Pri skutočnom chcení vyriešiť problém Kosova história a spravodlivosť zohráva (bohužiaľ?) vedľajšiu rolu. Hlavnú rolu musí hrať budúcnosť. A to si tvorcovia Uloupeného Kosova nechcú pripustiť. ()

Reklama

Trevor 

všechny recenze uživatele

Čo dodať ku komentárom užívateľov vox_populi a Arsenal83? Asi už iba toľko - albánske deti vykrikujú po tých srbských - Čo Ty Matka tereza, podrežem Ťa Ty sku8vený katolík...katolík, katolík...Stačí sa pozrieť kto tomuto dokumentu udelil odpad a hneď je jasné kde treba hľadať ten najprimitívnejší odpad tejto databázy. Ak niekomu v jeho liberálnej fašistickej hlave vadí že autor popisuje vraždenie nevinných žien a detí pod záštitou spojeneckých vojsk a jednotiek KFOR nemal by mať právo dýchať vzduch. V jeho neonacistickej liberálnej lebke tak nejako chaos vyvolajú argumenty že spolu so Srbmi utekali aj Rómovia, ktorých sa za iných okolností jeho neofašistická vykradnutá lebka zastáva. Vojna je zlo pre každého racionálne zmýšľajúceho človeka a boje o legendárne Kosovo pole trvajú od roku 1389...nikto z čaputovaných prezidenstkých palácov nikdy nepoložil veniec na počesť ľudí ktorí pri opakovane páchaných genocídach padli na tomto území. Veď americká základňa so 70.000 vojakmi je základom mieru. Že stála životy viac ako 5 miliónov ľudí iba od roku 1993, medzi nimi žien a detí, to progresívny hnoj z gymnázia so svojou obmedzenou mozgovou kapacitou nikdy nepochopí... ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Úkolem tohoto pořadu je podívat se na historický půdorys vygumovávání většiny menšinou a současnost, která je pro budoucnost nejen Balkánu - v rovině precedentu i světa - krajně rozporuplná. Relativní úzkost (jednostrannost) záměru je víc než vyvažována alternativností podávaného pohledu právě v jeho širších souvislostech. Je škoda, že nebude realizován jeho druhý díl. V české televizní publicistice se jedná o ojedinělý, nikoliv náhodou trezorovému pořadu blízký čin. ()

L_O_U_S 

všechny recenze uživatele

Stejně jako většina místních skeptiků, i já musím tomuto dokumentu vytknout nevyváženost. Z mého pohledu se k ní navíc přidává i krajně nesympatický Dvořákův naléhavý komentář ve stylu "a teď budete čumět na drát, jaká jsou ti Albánci zvířata". Navíc jsem nikdy předtím neslyšel spojení "na Kosovu" (běžně se používá "v Kosovu") - v mých uších zní tenhle slovní tvar jako sentimentální přirovnávání kosovské samostatnosti k srbské katastrofě na Kosově poli. Albánských vrahů se nezastávám, ale tenhle Dvořákův tendenční příspěvek do balkánské diskuze, který navíc spatřil světlo světa v době, kdy se v médiích začíná konečně prosazovat nestranný pohled na jugoslávskou problematiku, mi přijde jako dost ubohá snaha o revizi půtek dvou národů, které si snad ani nemají co vyčítat, byť se skutečně mírně přikláním na stranu Srbů. Je ovšem třeba říct, že to byl veliký Srb Neslobodan, který se svými chorvatskými a bosenskými kolegy dokázal zákulisními intrikami rozklížit už tak naklánějící se stavbu z lepenky. Navíc mám občas pocit, že Srbové by vinu za rozpad Jugoslávie nejraději přičetli i patagonským tučňákům, jen aby nemuseli přiznat svůj podíl. Pro uživatele MM_Ramone: Slované jsou mírumilovné etnikum? Ano, chorvatsko-srbské masakry to opravdu potvrzují. (543.) ()

Galerie (2)

Zajímavosti (4)

  • Je zde použito množství archivních filmových materiálů, poskytnutých srbskou veřejnoprávní společností Radio i Televizija Srbije. (Pesosek)
  • Kvůli odložení údajně již slíbeného termínu premiéry získal film přívlastek „zakázaný dokument ČT“. Česká televize pouze odmítla tento dokument pro jeho jednostrannost vysílat samostatně, pemiéra byla odvysílána 27. července 2008 na programu ČT2 v rámci komponovaného večera, ve kterém byl pro vyváženější obraz doplněn francouzským dokumentem Kosovo - černá díra Evropy (2007) a následnou diskuzí Kosovo - nehojící se rána na těle Evropy (2008). (Maulincio)
  • Václav Dvořák byl předsedou občanského sdružení Přátelé Srbů na Kosovu. Předsedou byl až do 2. 2. 2014, kdy požádal o zproštění funkce, protože se ucházel o členství v Radě České televize. (Maulincio)

Reklama

Reklama