Mezi zdmi

• slovenský

Medzi stenami

Class, The

Francie, 2008, 130 min

90%. Ve finále to není zas tak silné, chyběla tomu nějaká tečka co by mě dorazila, ale jinak jsem tetelil a opájel autenticitou třídního prostředí. Tenhle film snad nemůže zklamat nikoho, kdo někdy chodil do školy. Třeba estonský Klass (nic proti němu, taky moc dobrý film) mi ted připadá jako hodně stylizovaná pohádka.(29.11.2008)

Simulátor školní reality, který je pravdivější než reality show.(22.2.2009)

Nikdy robiť v školstve :), p.s. tak reálne pôsobiaci film som už veľmi, ale fakt veľmi dlho nevidel. Dnešná "skurvene drzá" mládež v celej jej kráse. 80%(10.4.2011)

Dobrý konverzační film ve stylu Greengrasse. Dobří herci neherci, jen to chtělo lepší příběh. Když se nad tím zpětně člověk zamyslí, tak si jen těžko vybaví, o co tam šlo. Chybí tomu prostě nějaký zásadní konflikt, nějaká zapamatovatelná scéna. Každopádně na ty 4 hvězdičky to je. 75%(23.8.2013)

Možná je to vaše třída. Možná jste to vy. Touto parafrází sloganu nejmenovaného televizního seriálu by se dal charakterizovat vítězný snímek z loňského festivalu v Cannes. Žádné umělé zápletky, zde je absolutní realismus s pečlivě vykreslenými charaktery jednotlivých postav. Až si český divák řekne: "Tohle přece znám, takhle nějak podobně to u nás chodí taky." Nejednou jsem se přistihnul, že od plátna nemůžu odtrhnout oči. Moc jsem si přál, aby snímek byl ještě aspoň o půlhodinku delší. Co k tomuto výjimečnému zážitku dodat? Vynikající scénář, naprosto přirozené herecké výkony mladých svěřenců a kamera, která vše zachytává jakoby náhodou, vytvářejí z malého filmečku opravdový FILM._____________ P.S.: Čeští filmaři na něco podobného nemají koule.(13.5.2009)