Mezi zdmi

• slovenský

Medzi stenami

Class, The

Francie, 2008, 130 min

Je vážně neuvěřitelné, jaké realističnosti se dobrali tvůrci nenápadného Entre les Murs – tak přirozené herecké výkony se hned tak nevidí a vše působí, jako by někdo postavil do opravdové třídy v opravdovém pařížském obvodu kameru, nechal ji běžet a pak už jen stříhal natočený materiál. Ovšem materiál naprosto unikátního charakteru. Většina problémů v této třídě nepramení jen z národnostních, kulturních a sociálních rozdílů mezi žáky, ale především z jejich nulového respektu k čemukoliv francouzskému. Pak není nic těžšího než učit tuhle bandu neznámým slovíčkům (třeba Rakušanka), gramatice (wtf imperfektum, nikdo "normální" ho přece nepoužívá) nebo je donutit číst deník Anny Frankové (nemají náladu), když se ptají učitele Francoise na jeho sexuální orientaci. Ten statečně čelí kanonádě námitek či slovíčkaření a s ocelovými nervy vždy vše logicky vysvětlí. Jenže první větší konflikt je za dveřmi… Mezi zdmi zkrátka funguje dokonale – střídá humor (diskuze jsou špičkové - takové výbuchy smíchu v sále jsem nezažil) i nefalšované drama (disciplinární řízení). Vážně nevím, co bych Entre les Murs vytkl – nepamatuju si, že by mě film, kde se jen mluví, takhle strhnul a ani na okamžik nenudil. Pecka. 90% (FFF 2008)(23.11.2008)

Ztvárnit ve filmovém umění obraz reality se v tomto filmu podařilo na výbornou. Režie a scénář jsou dostatečně kvalitní aby zaujali a místo některých herců tu zahráli skuteční lidé sami sebe, což se s velikou pravděpodobností povedlo lépe, než kdyby jejich místa byla obsazena herci. Snadno uvěřitelný a zapamatovatelný film. [8/10](6.2.2013)

Žasnul jsem, že se něco takového podařilo natočit. Hraný film ze školního prostředí, který nepůsobí kašírovaně, a nebýt zřetelně sledovatelného ústředního příběhu, skoro bych si myslel, že koukám na dokument. U nás bychom o nich natočili tak maximálně Bastardy a ukazovali, že problémy jsou pouze na straně žáků...(16.5.2011)

Simulátor školní reality, který je pravdivější než reality show.(22.2.2009)

• TeeAge

|| Scenár: Francois Begaudeau, Robin Campillo, Laurent Cantet | Hudba: ? | Produkcia: Caroline Benjo, Carole Scotta | Distribúcia: Sony Pictures Classics | Rozpočet: 2,480,000 € | Tržba: 13,221,320 € ||(5.9.2011)