poster

Valčík s Bašírem

 • Izrael

  Vals Im Bashir

 • Izrael

  ואלס עם באשיר

 • Francie

  Valse avec Bachir

 • Německo

  Waltz with Bashir

 • USA

  Waltz with Bashir

 • Finsko

  Waltz with Bashir

 • Švýcarsko

  Waltz with Bashir

 • Belgie

  Waltz with Bashir

 • Austrálie

  Waltz with Bashir

 • Slovensko

  Valčík s Bašírom

Animovaný / Dokumentární / Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Izrael / Francie / Německo / USA / Finsko / Švýcarsko / Belgie / Austrálie, 2008, 90 min

Režie:

Ari Folman

Scénář:

Ari Folman

Hudba:

Max Richter
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • B!shop
  ****

  Tak takovejhle animovanej film se jen tak nevidi. Jsou tady vlastne dve linie pribehu. V jedny vidime ruzny sceny z valky a v druhy linii se hlavni hrdina po letech bavi s bejvalejma vojakama a snazi se vybavit si vzpominky na boje a masakr. A to je prvni problem. Ty sceny valky jsou totiz v animovany podobe naprosto perfektni a atmosfericky, ta animace je jednim slovem uchvatna, navic do toho hraje paradni hudba, jenze vzdycky to pak preskoci na nejakej rozhovor a cela atmosfera jde do hajzlu. A nepomuze ani fakt, ze to diky tomu ziskava az takovej dokumentarni pohled. Dalsi problem je zaverecnejch dvacet minut, kdy uz se zacina hlavnimu hrdinovi vybavovat ten nejvetsi masakr, jenze to je tak neskutecne ukecany, ze ani silnej zaver, ani prepnuti do "hranyho" rezimu to proste nezachrani a v zaveru film spis nudi. Ale i tak se jedna jak o perfektni animak, tak o perfektni valecnej film.(8.3.2009)

 • Skejpr
  *****

  Výrazně slabší než Persepolis. Snové pasáže brilantní, zbytek je ale značně nevyrovnané retrospektivní vzpomínání točící se okolo jednoho masakru. Vlastně docela zklamání... PS Ale nakonec plnej počet. Ten film dozrává a fest...(14.7.2008)

 • Marigold
  *****

  Dynamika animace prolnutá s perfektním soundtrackem, strhujícím půdorys o hledání vlastní paměti prosycený životním pocitem a postojem ne nepodobným americké reflexi Vietnamu v 80. letech. Neustále to jiskří kdesi na hranici dokumentárnosti a animáckého artu (estetika obrazu je moderní, jednoduchá a neskonale působivá). Co je však na Baširovi nejlepší? Určitě jednoduchá metafora a narativní trik v jedné figuře – hledání paměti jako malování, prostředkování traumat "vzdalujícím objektivem" animace... a nakonec zhroucení všech bariér tváří tvář drastické realitě. To, že ona "realita" je totožná s tím, co denně sledujeme s výrazem nezúčastněných pozorovatelů v přívalech zpráv, je jen sarkastický podtón jako malý velký bonus filmu. Valčík s Bašírem vrcholí tak působivě jako málokterý válečný film. Ari Folman bravo!(26.1.2009)

 • AngelAngie
  *****

  Snímek nominovaný v Cannes. // Viděla jsem "pouze" dvě snové pasáže a byla jsem z toho úplně mimo, běhal mi mráz po zádech, husí kůže po celém těle .. a ta hudba!!! A začalo to hned prvními vteřinami, docela se bojím toho, až film uvidím celý .. // Už jsem film shlédla .. mé pocity stále strvají, jsem v šoku, stále mi běhá mráz po zádech a jen dodám - jestli je brán Oscar jako to nejvyšší ocenění, tak pokud ho tenhle snímek nezíská, tak opravdu nevím, jaké jsou nároky a co jiného by měl člověk natočit, aby si to uznání získal .. díky Bohu za to, že tenhle film je animovaný, protože pokud by byl hraný, spadl by do kategorie sic určité také výborných filmů, ale ne výjimečných, tímhle se pro mě stal animovaným mistrovským dílem č.1 a jsem sama zvědavá, jestli bude kdy překonán, ty záběry .. nemám slov, nemám ..(26.1.2009)

 • arachneuss
  ****

  Aneb, jak poslední minuta dělá film.(15.1.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace