Město zločinu

Shinjuku Incident

Mesto zločinu

Akční / Drama

Hong Kong, 2009, 120 min

CITÁT : Japonci nekradou a nevědí, že někdo jiný jo. Jackie Chan a jeho první erotická scéna ve filmu...chvilková. Drsný příběh z prostředí Čínských emigrantů v Japonsku. Střetávají se zde ty nejtvrdší jádra několika zemí, a to Číny, Japonska a Thaiwanu. Yakuza je jen malý odvárek Japonského čaje. Krutý a krvavý snímek kde Jackie nepoužívá své bojové umění a ani své klasické souboje. CITÁT : Je čas řídit se cestou samuraje... Ve filmu je velice zajímavá proměna osoby se jménem Joe a za zmínku stojí i " nejackinovský " konec. V titulcích nečekejte nepovedené a nepoužité scény, žádné tam nenajdete, tady jde opravdu o život.(23.10.2010)

Štylisticky trochu nesúrodé, no na druhú stranu treba uznať, že dobre vyzerá každá z polôh od pseudo-doku po vysoko štylizované HK krimi. Postupné zbiehanie polôh a línií vyvrcholilo v tak jednotnom finále, že zrazu akoby úplne iný film človek sledoval. Priznávam, nedoriešila som ešte dilemu, či a nakoľko oná "stratenosť" v cudzom meste bola zámerná a nakoľko sám Yee nebol doma. //Čo ma prvotne prekvapilo, bola "prevratnosť" toho, že film ukazuje, ako ľudia utekajú z Číny do Japonska - ale tak ono sa to časom utriaslo a všetko dopovedal záverečný titulok o tom, že bolo zle, ale už je lepšie. Podobne ako už pri viacerých čínskych - mainland a aj Hong Kong - mainstreamoch, do popredia prešlo myšlienka jednoty národa, jeho tradícií vrátane pokory a túžby žiť v súlade so zákonom a pokojne kdekoľvek, kam prídu, pretože ich cestou je cesta mieru a spoločného blahobytu. Z filmu sa prúdom valia ideály "bratov", ktorí držia pri sebe, pomáhajú si a sú skromne vďační za novú šancu (Steelhead), medzi-ázijská xenofóbia na strane Japoncov tlmená postavou inšpektora Kitana, resp. u ambiciózneho Eguchiho ako dvojsečný rešpekt, kedy v Číňanoch vidí svoj nástroj na ceste k moci v klane. Kitano je zároveň "povinne" dobrým Japoncom v čínskom filme. V rámci tohto kontextu sú tu zaujímaví zlí Tajwanci, ktorí nerešpektujú snáď nikoho, ale aj zdôraznenie prijatia Hong Kongu ako súčasti čínskej (mainland) identity cez pomenovanie jednej z postáv Hong Kong Boy - //(8.7.2009)

Chanovo Tenkrát v Americe.(17.8.2009)

Jackie Chan tentokrát poněkud nezvykle. Zapomeňte na jeho vtipy, na jeho akrobatické bojové umění. Neuvidíte z toho vůbec nic. Ani jeden škleb. Ani si neuprdne! Ba dokonce i bojů se zbraní či beze zbraně je tu na Hongkongský film poskrovnu. Město zločinu je čistokrevné (a dobře natočené) mafiánské drama ze zapadlých japonských čtvrtí ovládaných gangy.(20.1.2013)

Cesta na vrchol potravinového reťazca... T-S. Yee opäť vážne, no a mňa zaručene nesklamal. Osudy ľudí (problematika čínskych emigrantov), manipulácia, moc peňazi a zmena charakteru vďaka nim... Veľmi pútavy príbeh s nádychom "bandits", ktorý zobrazuje podsvetie v jeho najtemnejšej podobe. Osobne ma potešilo množstvo známych tvári, vytknem len snaď veľký potenciál v slabšom prevedení na Yee-ho štýl. 7-8/10(10.7.2009)