Město zločinu

Shinjuku Incident

Mesto zločinu

Akční / Drama

Hong Kong, 2009, 120 min

Asijský Kmotr... a nebo alespoň dosti zdařilý pokus o něj. Jackie Chan se vykašlal na svoje přehnané prostocviky a groteskní komediální vsuvky, a snaží se dokázat že umí normálním a civilním způsobem uhrát i obyčejně lidskou postavu... a světe div se, on to opravdu umí a to sakra dobře. Hlavně na něm a jeho nepříliš chtěné cestě na vrchol tak tento "komorní gangsterský opus" stojí, byť nejdůležitější je tu intenzivně podaný příběh čínských imigrantů a jejich vztahy s domácí jakuzou, který neuvěřitelným způsobem obsáhne tak obrovské množství děje a informací, že by to na západě vystačilo na čtyři stejně dlouhé filmy... ale přesto ani na chvíli neztrácí přehlednost a místy velmi silnou atmosféru. Nicméně, k dokonalosti scénáři i tak mnohé chybí, a to zejména v závěru už se jeho uvěřitelnost a síla docela vytrácí. To nemálo podporuje i skutečnost že ke konci už vykreslení psychologie postav trochu hapruje spolu s tím, jak přibývá dějových twistů... a je také poněkud zvláštní, že takřka v celém filmu skoro nikdo nepoužívá střelné zbraně. Přesto - velmi kvalitní záležitost a jeden z nejlepších filmů v jakém kdy Jackie Chan hrál. 8/10(3.8.2009)

Docela nezvyk vidět Jackieho v takovém filmu. Žádné vtípky ani kaskadérské skopičiny tu nehledejte a souboje vlastně taky ne. XIN SU SHI JIAN je čistokrevné drama o jednom čínském imigrantovy v Japonsku. Žánrově podobných filmů (či her; GTA IV) vznikla spousta i v Americe nebo v Anglii, ale je to právě asijské prostředí, které místy mění zavedená klišé. Jackie navíc hraje jako o život a zároveň úplně jinak než obvykle. Už jen kvůli jeho proměně a brilantně vygradovanému závěru stojí za to tenhle snímek vidět.(11.7.2009)

Jackie Chan je můj oblíbenec, i když to není špičkový herec. V tomto snímku ale dokázal, že jeho předností nejsou jen skopičiny, ale že dokáže i hrát. Náhled do pozadí gangů Yakuzy v Japonsku jsem tedy shledal jako příjemný a velice osvěžující počin v tvorbě Jackieho. Pár drobností se vytknout dá, ale jinak velice povedený film, který mohu jen doporučit. 80%(6.9.2010)

Jackie Chan je človek, ktorému ide najlepšie skákanie, kopanie a búchanie. Tung-Shing Yee sa v tomto prípade snažil ukázať Jackieho ako človeka, ktorý žiadne kung- fu neovláda a ktorého jediný zmysel je zmysel pre rodinu. Na pozadí politickej situácie s imigrantami, ktorý masovo prenikali do japonska na začiatku 90 rokov, sa odohráva príbeh imigranta, ktorý sa od podradných prác vypracuje na veľkého šéfa, aby bol následne zradený svojimi bratmi a skončil umierajúci v kanalizácií pod Japonskom. Príbeh je komornou drámou, ktorá pomaličky rozvíja charaktery a snaží sa preniknúť do hlavných pohnútok, ktoré ich vedú k tomu aby neustále bojovali za niečo lepšie, o prežitie a prečo si vlastne myslia, že v Japonsku, kde ich považujú za podradný živel, môžu v tomto smere uspieť. Sociálny aspekt príbehu sa zaoberá mocou a tým ako veľmi dokáže zmeniť jednoduchých a prostých ľudí na monštrá o ktorých by sme si nikdy nemysleli, že v nich driemu. Film si pohráva s týmito dvoma aspektami veľmi zručne. Príbeh má spád, silné miesta, ktoré nešetria násilím a zúfalstvom a aj napriek tomu sa tam dokáže objaviť nejaký ten prvok šťastia a radosti, ktorý vytvára určitú dominantnosť v celom príbehu a dáva nám vysvetlenie prečo postavy konajú tak ako konajú, alebo za čím sa to vlastne ženú. Aj keď druhá polovica, okrem finále, mierne rozpačitá, čo sa týka prechodu medzi dobrákom a zločincom jedná sa o slušnú sociálnu drámu, ktorá dokáže rozhodne zaujať.(7.9.2011)

Trochu jinej filmek, než na který jsme od Jackieho Chana zvyklý. Zde má drsnější roli bez humoru. Celkově je to pěkný drama parádně natočený a zahraný. Za mě 80% :)(30.12.2013)

• - Kvůli zobrazení násilí se Tung-Shing Yee rozhodl neuvést film v Číně, která nemá systém přístupnosti. Uvažovalo se i o vystříhání násilných scén, aby film prošel přes čínské cenzory, ale to by dle režiséra filmu až příliš uškodilo. (Raztubyl)

• - Filmovanie snímky prebiehalo na autentických miestach v tokijskom Shinjuku a tiež v Číne. (MikaelSVK)

• - Režisér Tung-Shing Yee plánoval film téměř deset let. Natáčení už mělo začít v květnu roku 2006, ale protože Jackie Chan zrovna natáčel film Křižovatka smrti 3, muselo být filmování odloženo až na listopad 2007. (Raztubyl)